Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

senior php developer

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
david90

david90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2014
buna ziua,

as dori si eu daca se poate sa-mi spuneti si mie care ar fi salariul minim in Bucuresti pentru un php developer .sunt incepator dar stiu design website cu CSS sau folosire de un framework (ex:)bootstrap Mysql database with sql or  mysql_PDO , PHP avansat folosind OOP ,si creare de model view controller (mvc)  sau folosind mvc cu un framework ( symfony ) , rezolv probleme de e-commerce site si am cunostinte bune to update coduri, creating e-commerce web site and using CMS (wordpress).


Va multumesc si astept raspunsul dumeavoastra!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
conform HG nr. 871/2013, e 900 lei (brut).


ps: "senior" e nenea ala cu experienta, un incepator e in cel mai bun caz "junior".

#3
david90

david90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2014
ms , dar eu am foarte multe cunostinte chiar dar nu am muncit la firme dar am facut proiecte si este o passiune pentru mine si mereu iau informatii noi ,
si care ar fi salariu  care pot incepe ???

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
1300 ron cu diploma de facultate 900 ron fara..... oriunde.... daca nu ai ceva care sa sparga topurile deja asta e salariu cu care vei incepe. restul is vise. Am un prieten cu 4 ani experienta in tot ce inseamna web developing si android si inca nu isi gaseste ceva cu 1000 euro ca sa vina in bucuresti, Acum are 2500 Ron in Galati si a inceput de la 1300 ca toata lumea.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdavid90, on 15 septembrie 2014 - 13:45, said:

..............
si care ar fi salariu  care pot incepe ???
ti-am spus, 900 brut. mai putin de atat e ilegal.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu poti fi senior.

#7
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Pe cand m-am interesat eu de un loc de munca, am primit pentru prima luna oferta de 1 000 de lei, nu in Bucuresti, Har Cerului. Asta pe cand salariul minim era de vreo 300 si ceva de lei.

Acuma am impresia ca interviatorii vor sa-ti puna bete in roate. Poti sa raspunzi perfect la intrebari de algoritmica, chichite de limbaj de programare, detalii despre diferite arhitecturi, ca daca nu stii vreun shortcut la folosirea Notepad-ului, gata, nu esti bun.

Acuma eu inteleg, nu sunt bani si e nasol sa platesti statului 5 000 de lei pe luna doar in taxe (ca sa-i dai omului 1 000 de euro in mana). Insa pe aici nu e dezvoltata idea part-time-ului. Cu un dezvoltator ok intr-o saptamana poti avansa destul de mult la un proiect, suficient incat ceea ce ramane sa poata fi abordat de personal non-tehnic. Si cu 2000 de lei pe saptamana, omul ala castiga si el o paine, nu ca 8 000 as considera ca fiind extraordinar.

La un interviu cativa ani mai tarziu, a trebuit sa lucrez o saptamana pe gratis ca sa-si "dea seamna" ca sunt capabil. Sau, in alt loc, primeam intrebari despre limbajul PHP ca suporta mostenire multipla si care e diferenta intre interfata si clasa abstracta - lucruri pe care si daca nu le stii, le inveti in 10 minute.

---

Acuma toata industria de aplicatii distribuite (WEB - bleah!) se omoara dupa MVC-uri. De parca nu e eficient ca poti folosi un arbore binar de cautare sau ca stii functiile construite in PHP, nu, acuma trebuie sa inveti un alt rand de apeluri pentru fiecare MVC despre care ceva manager de proiect a auzit si i s-a parut cool.

Desi si pe asta o inteleg, prea multi indieni scriau si poate mai scriu cod PHP intercalat cu HTML (sunt destule exemple si pe softpedia cu: Ma puteti ajuta si pe mine cu script-ul asta?) de iese o varza totala. Nu ca Wordpress-ul ar arata mai bine, cu functiile lui intesate de cod HTML.

Edited by genericuser01, 15 September 2014 - 14:16.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMooF2010, on 15 septembrie 2014 - 13:48, said:

1300 ron cu diploma de facultate 900 ron fara
Unde nu e contract colectiv de munca nu exista diferentierea asta.

View Postdavid90, on 15 septembrie 2014 - 13:45, said:

si care ar fi salariu  care pot incepe ???
Intelege ca minimul din hartie acesta este (900 brut). Cel mai probabil nu vei avea atat dar la modul teoretic asa stau lucrurile, in rest depinde de angajator, de negociere, de multe altele.

#9
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostMooF2010, on 15 septembrie 2014 - 13:48, said:

1300 ron cu diploma de facultate 900 ron fara..... oriunde.... daca nu ai ceva care sa sparga topurile deja asta e salariu cu care vei incepe. restul is vise. Am un prieten cu 4 ani experienta in tot ce inseamna web developing si android si inca nu isi gaseste ceva cu 1000 euro ca sa vina in bucuresti, Acum are 2500 Ron in Galati si a inceput de la 1300 ca toata lumea.
Asa am fost si eu,un pic mai mult 3000.Dupa ce am terminat facultatea 5 ani.

Domni de mai sus au dreptate.

Edited by ZIGZAG20, 15 September 2014 - 15:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate