Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Burse Erasmus

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Alumaura

Alumaura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2014
Salut. Ma bate un gand sa plec (pentru un semestru macar) in strainatate prin programul Erasmus. Principala mea grija o reprezinta banii. Universitatea acorda (teoretic) un grant de 500 euro pe luna pentru un grup de tari mai dezvoltate ( Franta, Belgia, Germania etc) si 400 sau 450  de euro(nu mai stiu exact) pe luna pentru un al doilea grup de tari (Polonia, Croatia, Turcia etc.).
Intrebarea mea se adreseaza celor care au plecat prin programul asta sau celor care au stat o perioada mai mare in strainatate si stiu cu ce se mananca viata de acolo: Sunt de ajuns banii astia sa duci o viata decenta? Cu cat ar trebui sa suplimentezi din veniturile proprii?

#2
tata_puiu_2006

tata_puiu_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2006
Un 500 euro pe luna e cel mai probabil de ajuns. Cunosc pe cineva care a mers in Nice in Franta cu Erasmus. Nu am purtat discutii despre finante cu el, dar stiu ca era destul de sarac in Romania si cu toate astea s-a descurat. M-am interesat si eu sumar despre Nice pe net, ca ma intereseaza si concluzia rapida la care ajunsesem era ca sigur m-as descurca cu 500 euro pe luna. Daca mai te pot sprijini si ai tai cu cateva sute de euro si daca mai prinzi si tu un part time job nu doar ca te vei descurca ci te vei descurca chiar bine.

Depinde insa evident de locul in care te duci.

In Londra nu prea iti permiti nici macar sa locuiesti cu 500 euro pe luna, daraminte sa mai si mananci, petreci, etc. Imi imaginez ca la fel va fi si in alte orase mari, capitale precum Parisul, s.a.m.d. De altfel nici in orasele mai mici nu iti garanteaza nimeni ca traiesti cu X euro. Depinde de cum iti faci bugetul, ce pretentii ai etc, si mai ales, despre ce oras e vorba.

Eu zic sa te interesezi in primul rand de o locuinta. Vezi daca poti sta la camin. Vezi daca tre sa iti iei chirie. Cauta un site de imobiliare din tara respectiva si verifica preturile in orasul in care mergi. Foloseste google translate daca nu te descurci. Fa la fel si pe site-ul vreunui supermaket si vezi cam la ce te poti astepta cu mancarea. Mai cauta pe net chestii gen "cost of living in X" si vezi ce mai zic alti expati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate