Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Școală fără disciplina Religie! Este posibil! Află acum...

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
A început școala! Poate vă aduceți aminte de anul trecut de orele de Religie care vă enervau, deoarece e o materie în plus fără logică pentru elevi! Sau poate v-ați enervat pe doamna profesoară că e un pic mai "comunistă"Posted Image .

Dacă nu știați, în conformitate cu prevederile art. 9 alin. 2 din Legea Învățământului nr. 84/1995, republicată și cu prevederile art. 30 și 32 din Legea nr. 272/2004, privind protecția și promovarea drepturilor copilului, republicată,  puteți solicita ca fiul/fiica dvs. să-i fie încheiată situația școlară fără disciplina religie.

Tot ce trebuie este să completați cererea atașată și să anexați extrasele din lege (atașată mai jos), să semnați în dreptul numelui și să o prezentați la secretariatul unității de învățământ!

Sper că v-am fost de folos!Posted Image

Attached Files



#2
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
si daca-s elev nu pot sa depun singur o cerere d-asta? Legea 489/2006 zice ca orice persoana care a implinit 16 ani isi poate alege singura religia...

#3
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Da poți solicita, dar trebuie să rogi părintii/sau reprezentanții legal să îți semneze cererea.

#4
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Cine e nebun sa se lipseasca de un 10 pentru media generala!?

#5
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
o medie de 10 îți aduce la media generală doar 0,01! Iar dacă nu iei 10 îți scade media generalăPosted Image
Unii au profesori tare severi la Religie, trebuie să înveți rugăciuni pe de rost și tot feluri de sărbători din calendarul ortodox când în fiecare zi este câte una.

Cunosc un caz unde mai multe clase au făcut cererea asemănătoare și profesoara a trebuit să își caute în altă parte ore de curs, deoarece lăsa corigenți la religie:))

Edited by corectsunt, 15 September 2014 - 12:50.


#6
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View Postflorin011, on 15 septembrie 2014 - 12:46, said:

Cine e nebun sa se lipseasca de un 10 pentru media generala!?
poate n-am chef sa ascult un popa hot cum minte si sa "invat" ce debiteaza el.

#7
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View Postflorin011, on 15 septembrie 2014 - 12:46, said:

Cine e nebun sa se lipseasca de un 10 pentru media generala!?

EU cel puțin anul trecut am avut religie de la 8-9! Ei ce bine era când mă duceam la școală de la 9:))

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Cand eram in liceu faceam pacturi cu profesorii de religie ... si anume ca la religie sa vorbim si noi de istoria religiilor, de alte religii, de paranormal, ghinion, ocultism si altele .....

Doar profesoara dintr-a 10-a nu a fost de acord si cand pleca plangand de la noi, cand era inchisa ca noi eram la pizza

View Postflorin011, on 15 septembrie 2014 - 12:46, said:

Cine e nebun sa se lipseasca de un 10 pentru media generala!?

o medie de 10 care iti foloseste la ....? nici la purtare nu am avut 10 ca faceam absente cu 3 cifre.... si acum is la facultate la buget, bursier.... fara sa fi fost premiant in 5-12.....

Edited by MooF2010, 15 September 2014 - 13:01.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postflorin011, on 15 septembrie 2014 - 12:46, said:

Cine e nebun sa se lipseasca de un 10 pentru media generala!?
Exact Posted Image Noi eram de toate felurile la ora de religie...Musulmani, adventisti, ortodoxi. Vorbeam despre sex, protectie, rar despre religia ortodoxa. Aveam toti 10 Posted Image Cei de la religie catolica aveau cor, biblia la fiecare ora, si nici unul nu avea 10 Posted Image

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postlex404, on 15 septembrie 2014 - 13:06, said:

Exact Posted Image Noi eram de toate felurile la ora de religie...Musulmani, adventisti, ortodoxi. Vorbeam despre sex, protectie, rar despre religia ortodoxa. Aveam toti 10 Posted Image Cei de la religie catolica aveau cor, biblia la fiecare ora, si nici unul nu avea 10 Posted Image
Atunci nu ai facut religie cu mine.Sunt Romano catolic si aveam 10 pe linie fara sa invat ceva :) si faceam prostii ca si voi.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
La noi, la catolici aveau o profa tare axata. Dupa un an se tot mutau cate unul de la catolici la ortodoxi ca le placeau orele noastre :lol:
Eu am zis din start profesorilor ( ca am avut 2, o profesoara si un profesor. Ambii foarte de treaba ) ca eu nu urmez cultul ordodox. Or zis, niciun bai, cu atat mai bine. Avem diversitate si informatie despre toate cultele/ religiile. Si au fost printre cei mai faini profi ^_^

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Maaama, ati descoperit gaura din covrig.

#13
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View PostFriskey, on 15 septembrie 2014 - 13:15, said:

Maaama, ati descoperit gaura din covrig.

La macaroane?:))

#14
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Ma consider ateu dar nu ma deranjeaza ca sunt prezent la orele de religie. Stau in banca, citesc ceva pe telefon, invat la o alta materie, vorbesc in soapta cu colegu de banca etc si incerc sa nu deranjez ora (nu ca ar fi altii interesati dar din respect pentru profesor). In fond si la urma urmei ce dracu sa fac cand colegii mei au religie (in ideea in care aleg sa nu mai fiu prezent la aceasta disciplina si nu e prima/ultima ora din zi), ma plimb pe coridor o ora?
Cred ca as renunta la materia asta numai daca as avea un profesor comunist, dar, nu e cazul deci nu ma deranjeaza sa stau in banca si sa nu fac nimic 1 ora.

#15
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Ai putea să stai la biblioteca şcolii în loc să stai în sala de clasă, e mai linişte şi poţi lucra mai atent la teme sau ce vrei tu să faci. Sper cel puţin că aveţi o bibliotecă în care se poate sta jos, lol.

Eu uneori mergeam la bibliotecă când chiuleam. De vreo două ori m-a prins profesorul de la ora căruia chiuleam, fiindcă venea la biliotecă să xeroxeze materiale Posted Image

#16
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View PostPorcq, on 15 septembrie 2014 - 14:41, said:

Ai putea să stai la biblioteca şcolii în loc să stai în sala de clasă, e mai linişte şi poţi lucra mai atent la teme sau ce vrei tu să faci. Sper cel puţin că aveţi o bibliotecă în care se poate sta jos, lol.

Eu uneori mergeam la bibliotecă când chiuleam. De vreo două ori m-a prins profesorul de la ora căruia chiuleam, fiindcă venea la biliotecă să xeroxeze materiale Posted Image

Nu esti obligat la toate unitățile de învățământ sa stai in biblioteca! Poti solicita sa meargă acasă!
Apropo, eu personal ma duc acasă dar daca vreau sa ma duc la biblioteca avem in dotare si 5 PC pt elevi, numai ca netu e restricționat pe fb si youtube restul merge. Am colegi care joaca metin2 si cs acolo:))

View Postv_andrei, on 15 septembrie 2014 - 13:59, said:

Ma consider ateu dar nu ma deranjeaza ca sunt prezent la orele de religie. Stau in banca, citesc ceva pe telefon, invat la o alta materie, vorbesc in soapta cu colegu de banca etc si incerc sa nu deranjez ora (nu ca ar fi altii interesati dar din respect pentru profesor). In fond si la urma urmei ce dracu sa fac cand colegii mei au religie (in ideea in care aleg sa nu mai fiu prezent la aceasta disciplina si nu e prima/ultima ora din zi), ma plimb pe coridor o ora?
Cred ca as renunta la materia asta numai daca as avea un profesor comunist, dar, nu e cazul deci nu ma deranjeaza sa stau in banca si sa nu fac nimic 1 ora.
Vezi poate Anu asta prinzi prima sau ultima ora!

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
asta e ultima ... am mai auzit de unii ca ar juca metin la biblioteca in oras la mine .... 1 leu pe ora la niste calculatoare vechi si te joci :)))

#18
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

View Postcorectsunt, on 15 septembrie 2014 - 14:53, said:

Vezi poate Anu asta prinzi prima sau ultima ora!
Prietene, acuma in a 12-a numai de prietenii lor imaginari n-am chef. Lasa asa :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate