Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Alegere proba pentru Bacalaureat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
SplitSecond979

SplitSecond979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2014
Sunt putin macinat de gandul ca trebuie sa imi aleg proba la care sa dau bacul. In liceu nu am pierdut timpul cu tampenii si m-am tinut de invatat deci nu "respir nestiinta".

La matematica ma descurc,fac meditatii si inteleg din ambele parti chiar am fost si la olimpiada anul trecut.La romana stau foarte bine citesc, stiu sa compun eseuri si nu cred ca as avea probleme la aceasta materie care sincer imi place dar nu se compara cu matematica.

Problema este ca trebuie sa aleg o materie din cele trei ( Biologie, Chimie sau Fizica) pana saptama viitoare si din pacate nu prea am cu cine sa discut despre asta asa ca voi explica aici cum sta treaba cu fiecare materie desi nu ma descurca la niciuna.

Sunt clasa a12a la un liceu (nu vreau sa dau nume) profil mecanic din pura intamplare deoarece nu stiu absolut nimic pe partea de mecanica si recunosc ca am fost nevoit din cauza mediei mici sa ajung aici (si acum imi dau palme ca nu am invatat la vremea potrivita).Am incercat fara succes sa ma transfer unde imi place adica la profilul Automatizari insa doamna directoare a venit cu o explicatie de necrezut. Desi erau 2 locuri nu a dorit sa ma transfere insa un elev de la alt profil s-a transferat cu succes desi nu am stat sa analizez de ce si cum.

Astazi domnul diriginte a venit cu o foaie in care suntem intrebati de acea proba la alegere pentru bac si toata lumea a sarit in sus cu Biologia. Desi trebuia sa aleg si eu m-am luat putin in gura cu domnul diriginte si am fost singurul din clasa care nu a ales. Nu vreau sa iau o decizie la intamplare (daca x da asa eu de ce m-as lua dupa el) asa ca i-am spus ca ma mai gandesc si ii dau raspunsul saptamana viitoare.

Vreau sa dau la o materie mai usor de retinut si sa iau macar 5-ul ca sa trec dar problema este dupa cum am spus ca nu ma descurc insa as putea face meditatie la una dintre ele pentru a luat 5-ul visat.De ce nu am invatat in timpul anului la una dintre aceste materii? Pentru ca profesorul ori a incercat sa imi explice insa cu 2 ore pe saptamana nu prea am avut timp (in ora de fizica luam si pauza ca sa terminam experimentele) ori a venit profesorul si cum a inceput ora ne-a zis sa copiem textul din carte.

La fizica domnul diriginte si-a dat interesul sa ne invete ceva insa eu nu am inteles mare lucru la ore (nici notiunile din generala nu le stapanesc prea bine).Si ca sa iau nota de trecere rasfoiam caietul pentru a gasi definitia si faceam calculul la sfarsitul caietului.

La Biologie cum venea doamna cum zicea sa copiem din carte lectia (nu de putine ori s-a intamplat asta).Desi imi place materia pur si simplu nu intelegeam termenii respectivi desi unele lectii le memoram usor.

La Chimie nu mai zic e exclusa aceasta materie nu stiu absolut nimic.

Poate si faptul ca sunt in clasa cu colegi care din pacate nu stiu sa faca o impartire, un radical sau un amarat de logaritm  l-a determinat pe profesor sa nu-si dea interesul desi este platit pentru asa ceva.Nu sunt un geniu recunosc dar par unul intre atatea entitati inculte.

Pana acum nimeni absolut NIMENI nu ne-a spus de bac si asa am ajuns in aceasta situatie de a alege proba respectiva.Voi ce imi recomandati?sunt foarte disperat si parca gandul asta nu vrea sa imi dea pace.

#2
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
asa se intampla cand esti la liceu de retarzi. vad ca scrii ok, pacat de tine ca esti in cocina aia. si eu da bacul anul asta si desi-s olimpic la chimie o sa il dau la fizica :D mie la chimie mi se pare cel mai usor, apoi ar fi fizica. daca le ai cu tocitul poti sa dai si la bio, inveti cu vreo 2 saptamani-1 luna inainte de bac si aia e.

#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Biologie, e cel mai usor de tocit, de ce crezi ca majoritatea gagicilor dau la bio ?
te concentrezi putin si tragi lozul castigator

#4
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Foloseste mai multe virgule si puncte, ca iti pierzi ideea pana termini o propozitie.
Daca iti place sa tocesti -> biologie.
Daca iti place sa inveti cu pixul in mana -> fizica/chimie. Si la astea ai formule, dar in principal sunt usurel de retinut si tu trebuie sa stii pe care/cand sa le aplici.

#5
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Biologia e cam ''toceala''. Fizica si chimia mai trebuie gandite. Atat timp cat te intelegi bine cu Matematica, as recomanda Fizica.

#6
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
M-am uitat peste manualele de biologie ale nepotului meu cu care s-a pregatit pt BAC. Pot sa spun ca in 2 saptamani de invatat moderat ajungi lejer sa iei 8 la BAC.

Edited by alexkr, 15 September 2014 - 12:20.


#7
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 alexkr, on 15 septembrie 2014 - 12:20, said:

M-am uitat peste manualele de biologie ale nepotului meu cu care s-a pregatit pt BAC. Pot sa spun ca in 2 saptamani de invatat moderat ajungi lejer sa iei 8 la BAC.

Aia e clar. Parerea mea e ca la orice materie din care se da BAC-ul, in 2 saptamani inveti de minim 8. Asta in ideea in care stii matematica macar la nivel de clasa a 10a.
Dar oamenii sunt diferiti: unii reusesc sa se concentreze mai bine in timp ce invata pe dinafara, iar pe altii ii tine in priza mai multe rezolvarea problemelor.

#8
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

 horatziu, on 15 septembrie 2014 - 12:29, said:

Dar oamenii sunt diferiti: unii reusesc sa se concentreze mai bine in timp ce invata pe dinafara, iar pe altii ii tine in priza mai multe rezolvarea problemelor.
Pare serios omul, cred ca va reusi sa se concentreze.

#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Aia e clar. Parerea mea e ca la orice materie din care se da BAC-ul, in 2 saptamani inveti de minim 8. Asta in ideea in care stii matematica macar la nivel de clasa a 10a.
la fizica, nu prea cred. trebuie sa alegi 2 probe dintre termo/mecanica/optica/electricitate. asta ar insemna cam 1 saptamna pentru fiecare. problemele nu-s grele, dar poti sa dai peste unele "mai altfel", la care trebuie sa fii atent la vreo subtilitate. in plus, iti trebuie ceva exercitiu sa poti sa termini in timp util (nu ai voie cu calculator&co).

#10
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Bio dacă ești tocilar!
Chimie tree să tocești niște def, reacții și alte prosti
Fizică o mama ei de forumule;)

Eu cred că o să aleg Fizică;)

#11
SplitSecond979

SplitSecond979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2014
Recunosc, am gresit la semnele de punctuatie si pe viitor o sa fiu mai atent. Inca o intrebare as mai avea daca se poate. Domnul diriginte cand a venit ne-a indus putin in eroare, mai exact ne-a explicat ca trebuie sa alegem dintre romana si matematica + o proba din cele mentionate mai sus. Eu stiu ca in mod normal bacul se da si la matematica si la romana + acea proba la alegere. Acum mai nou trebuie sa alegi dintre romana si matematica ? Posted Image  Colegii nu au zis absolut nimic au pus romana si biologie fara a cere vreo explicatie, iar eu am intrat putin la banuieli. Sa fie oare asa simplu?Posted Image

#12
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu. dai si la romana si la "matematica", desi aia de la voi nu prea se poate numi matematica.

#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010

Quote

La matematica ma descurc,fac meditatii

ori te descurci ori faci meditatii?

Eu pentru bac in fiecare zi faceam 1 varianta de bac si ma antrenam sa o fac in maxim 90 minute fiindca la bac vei avea emotii, stres, si sa dea dracu sa ai vreo supraveghetoare tampita care iti ia foile din 10 in 10 minute foile din fata fara sa inteleaga ca esti emotiv si nu poti sa scrii cand sta cu nasul in dintii tai cum am patit eu.

in ultima saptamana de dinainte de bac am facut orice altceva numai nu studiu.

in ziua bacului inainte sa plec la probe am luat un paharel de tarie si m-am pe jos pana la liceul unde am sustinut bacul ca sa imi pot limpezi gandurile.

Si asa am luat 6.1 la romana, 8.5 matematica  9.1 chimie..... eu fiind de la profil real la fizica-chimie, nefiind vreun premiant in liceu. Nici macar nu ma duceam in ultima zi de scoala ca nu aveam dece.

Insa am avut colegi care in catalog aveau note mai mari decat mine, care au facut foooarte multe meditatii si care la bac au luat sub mine.


Ai sa vezi ca bacul nu seamana deloc cu nici un test pe care l-ai dat vreodata in liceu. Trebuie sa fii putin dezghetat la minte ca sa note bune fara sa depui efort foarte mare.

Edited by MooF2010, 15 September 2014 - 13:11.


#14
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Biologia se invata mai repede ca fizica si chimia. Incearca biologia.

#15
SplitSecond979

SplitSecond979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2014
Ma descurc in sensul ca inteleg in clasa, meditatia o fac pentru a intelege unele lucruri mai bine (daca exista si alte cai de rezolvare) . Daca aleg biologia mai pot schimba proba vreodata sau ramane asa pana iau?

#16
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Limba romana + materia obligatorie a profilului + materia aleasa de tine dintre optiunile disponibile (eu am avut si informatica, pe langa biologie, fizica si chimie, depinde de profil).

La biologie sunt cateva probleme simple + notiuni teoretice de baza, pe care tre' sa le stii si pentru cultura ta generala. Se ia usor 6-8.

Nici la fizica nu-i greu, dar daca nu ai avut nicio tangenta cu ea pana acum nu ti-as recomanda...

 SplitSecond979, on 15 septembrie 2014 - 13:17, said:

Ma descurc in sensul ca inteleg in clasa, meditatia o fac pentru a intelege unele lucruri mai bine (daca exista si alte cai de rezolvare) . Daca aleg biologia mai pot schimba proba vreodata sau ramane asa pana iau?

Ce M ai la matematica?

Din cate stiu, odata aleasa, optiunea nu mai poate fi schimbata pentru ca se trimit listele la minister, astfel incat aia sa stie exact cate variante de biologie sa trimita la liceul tau, cate de chimie s.a.m.d. Insa mi se pare prematur sa va impinga spre a alege de pe acu'.

La mine s-au completat foile alea in semestrul 2, tocmai pentru ca elevul sa fie sigur de materia aleasa...
Ti-as sugera sa te duci cu parintii la scoala sa vorbiti cu cineva mai competent decat dirigintele tau... si decat noi..

Edited by vlad29marko, 15 September 2014 - 13:46.


#17
SplitSecond979

SplitSecond979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2014
Sunt M2.

Acum mama mea mi-a zis ca a vorbit cu secretara unui liceu din apropiere (si ea a lucrat in invatamant).Mi-a zis ca daca vreau sa dau la biologie cunoaste o profesoara de la liceul respectiv si mi-a zis ca toti care au dat bacu la biologie pregatiti de ea l-au luat cu nota buna ( profa este tinerica Posted Image ). La romana fac cu o profesoara din liceu iar la matematica fac :D. Acum din ce am inteles sunt 3 sesiuni deci pe fruntea mea ar trebui sa scrie prost sa nu iau avand in vedere ca teoretic as avea 3 sanse. Iar dirigintele a zis ca beneficiez de pregatire suplimentara gratuita.

#18
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 SplitSecond979, on 15 septembrie 2014 - 19:09, said:

Iar dirigintele a zis ca beneficiez de pregatire suplimentara gratuita.
Doar daca pici in prima sesiune.

Succes!

LE: Succes la invatat, nu la picat in prima sesiune! :D

Edited by vlad29marko, 16 September 2014 - 20:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate