Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Consiliere în alegerea unui telefon isteț cu "ochii" mari

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Salut colegilor,

pe voi cei experimentați în telefoane vă rog să mă "consiliați" în alegerea unui telefon.

Datele de intrare:
- folosesc telefonul în proporție de >90% pentru ce-a fost el făcut: să vorbesc. Mesaje <10/an.
- navigare pe internet: destul de puțin și atunci doar browsing, eventual email. Fără FB, whatsapp. Poate skype, dar nu-s chiar sigur.
- poze foarte rar.
- nu mă joc mai mult de Angry Birds și Solitaire și nu ascult muzică. :)
- nu cred că aș fi dispus să "îngrop" mai mult de 1000 de lei pe un telefon.
- singurul motiv real pentru care doresc un nou telefon este pentru un ecran (mai) mare. Am acum un Blackberry Curve 9320 și e destul de îngrămădit în puținele momente când mă dau pe net.
Nu mă interesează 4G, NFC etc, dar mi-ar plăcea să aibă GPS.

Până la Blackberry am avut experiență doar cu Symbian și Android, dar poate fi orice OS.
Nu știu dacă vreau sau nu dual-sim. Pe-o parte ar fi mai ușor să car un singur telefon, pe partea cealaltă aș avea o autonomie mai mare.

Nu țin la vreo marcă. Poate fi chiar și Allview (de ex), atât timp cât își face treaba. Nu mă interesează dacă are puțin lag, pot aștepta.

Din ce am văzut până acum s-ar încadra în cerințele mele Moto G, SAMSUNG i9301 Galaxy S3 Neo, Nokia Lumia 820.
Mai văzusem acum ceva vreme și Samsung i9300i Galaxy S3 Neo (ăsta e dual-sim), dar se pare că acum e ceva mai mult de 1000 de lei.

Sau îmi iau Asus Fonepad. :)

#2
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Te-ai orientat foarte bine, alege dintre acele 3 modele.

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014
Vezi că e pe evoMAG versiunea de Moto G cu suport de card de memorie și conectivitate LTE. E la 950 lei. Altfel ție ți-ar ajunge liniștit și Moto G normal, cel fără card.

Dacă vrei totuși poze mai mișto dar te lipsești de led de notificare și senzor de reglare automată de lumină ambientală, mergi pe G2 mini sau L90 de la LG.

Pentru GPS te scoate rapid și ușor un telefon cu WP. La eMAG era un 820 la 1000 lei. Nu are rost să aștepți 830. Oricum eu aș lua 925 dinte WP-uri.

Dacă te hotărăști pe dual-SIM, vei avea 2 opțiuni: L90 și Moto G.

#4
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Acum că mă gândesc mai bine cred că Lumia 730 ar fi o alegere mai bună decât 830. Ce oferă în plus 830 nu prea merită diferenţa de bani.

#5
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
La Lumia 730 ma gandeam si eu. Desi nu se stie daca apare saptamana viitoare sau peste o luna. Pretul va fi in jur de 1000 de lei

#6
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
Recomandarea mea : Moto G

#7
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Lenovo P780 asa, la o prima aruncare de bat. Dual-sim + Baterie de 4000 mA.

#8
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Moto G

#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014
Ochi mari are și Lumia 925. La preț e undeva între 730 și 830. Și nu e doar din plastic fantastic, pardon: policarbonat.

La WP eu pe ăla aș merge.

#10
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Sfinte, sunt in aceeasi dilema (adica caut un telefon cu cerintele sfintiei voastre Posted Image). Vezi ca trebuie sa apara si la noi Moto G 2 (in comparatie cu vechiul Moto G are ecran mai mare de 5 inci, slot de card si camera mai buna, sper sa tina bateria la fel de mult!). Din pacate, inca nu il vad in magazinele noastre!
Eu l-am gasit si pe ebuy, intr-un magazin ce pare serios, cu tot cu transport cam 970 RON si un an garantie:
http://www.ebay.co.u...E:X:RTQ:GB:1123
Daca vrei poze bune, navigatie buna cu harti bune offline, gratuite, mergi, cum a zis colegul mai sus, pe Nokia 925.

Edited by nickro, 15 September 2014 - 14:00.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Vă mulţumesc pentru opinii.
Din argumentele de până acum pare ca Nokia 925 ar fi câştigătorul. Cel puţin pentru WP.

Şi dacă tot vorbim de o mărire de buget, un dual-sim echivalent ca preţ şi funcţionalităţi cu 925 ar fi...?
Pe lângă, probabil, Samsung i9300i Galaxy S3 Neo adus de mine în discuţie.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
L.E. O altă chestie care m-ar interesa ar fi uşurinţa/disponibilitatea eventualelor update-uri de OS, pentru că obişnuiesc să schimb telefonul cam la 5-6 ani.

#13
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014
Dual-SIM: cred că Huawei 3X e ce vrei tu: 2 GB de RAM, octo-core, baterie de 3000 > n-o să aibă probleme cu cerințele tehnice 3 ani de acum încolo.

Edited by LeopardSurd, 15 September 2014 - 16:17.


#14
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Vezi ca au aparut si la noi smarturi de la Lenovo. Am vazut ca sunt dual-simuri cu baterie de 4000, in comparatie cu S5 sa zicem care vreo 2800.

#15
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
5-6 ani mă tem că nu oferă niciun producător de smartphone. Apple oferă 3+ ani, Microsoft spune că va oferi ceva similar dar e prea devreme ca să confirmăm.

La Android depinde foarte mult de producător, în general maxim ce poţi să speri este 1 an. Device-urile Nexus (sau Moto G) care au un Android foarte "curat" pot spera probabil la 1,5 - 2 ani. (Ăsta e unul dintre motivele pentru care nu e o idee bună să cumperi de la operatori pe un contract de 2 ani, încă vei mai plăti când deja telefonul va fi lăsat pe dinafară.) Dincolo de această perioadă singurul suport e oferit prin custom ROM, dacă există interesul pentru acel telefon pe XDA-developers.com. Dar asta nu prea ai cum s-o ştii cu ani în avans.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 Corupt, on 15 septembrie 2014 - 16:31, said:

Vezi ca au aparut si la noi smarturi de la Lenovo. Am vazut ca sunt dual-simuri cu baterie de 4000, in comparatie cu S5 sa zicem care vreo 2800.

Geaba are baterie de capacitate mare dacă procesele sunt energofage.

#17
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Huawei 3X este un telefon foarte bun. In cercul meu de conostinte / prieteni, au mai multi telefoane de la acest producator si sunt foarte multumiti de ele. Nokia deasemenea nu este de aruncat. Evita Samsung S3 Neo deoarece platesti mult marca, hardware-ul este vechi. Incearca sa il faca mai atractiv prin update-ul la 4.4.4, dar nu prea tine smecheria. Eu am Samsung si evit sa mai recomand aceasta marca.

Edited by lucian2008, 15 September 2014 - 17:38.


#18
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Moto G 2014 sau Lenovo P780 pentru bateria mai mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate