Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema driver ATI.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
Salutare.Am si eu nevoie de putin ajutor.Am facut un reinstal la windows(win 7 64) si nu mai pot instalata driverul placii video.Placa este Ati Mobillity Radeon HD 5470 pe un laptop Acer aspire 7736zg,procesor 2.2 dual core,4gb ram.Am luat driverul de pe site-ul lor dar imi apare eroarea : "Application Install: install package failure".Am incercat cu run as administrator,dar nu vrea.Multumesc.

Attached Files



#2
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Instaleaza driver-ele placii mama si lasa la urma placa video

#3
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
Adica vga-ul.Nu am instalalat nici un driver, primul cu care am inceput a fost asta.Incerc acum.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nu iti merge datorita faptului ca KIT-ul are cateva cerinte iar una din ele este sa ai un anumit .NET Framework Instalat.
Updateaza sistemul apoi pune driver-ul video pe care l-ai descarcat de pe site-ul oficial.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Lysergide, on 15 septembrie 2014 - 09:25, said:

Salutare.Am si eu nevoie de putin ajutor.Am facut un reinstal la windows(win 7 64) si nu mai pot instalata driverul placii video.Placa este Ati Mobillity Radeon HD 5470 pe un laptop Acer aspire 7736zg,procesor 2.2 dual core,4gb ram.Am luat driverul de pe site-ul lor dar imi apare eroarea : "Application Install: install package failure".Am incercat cu run as administrator,dar nu vrea.Multumesc.
Pana acum ai reusit vreodata sa instalezi driverul placii video direct de pe site-ul AMD? Intreb asta fiindca Toshiba si alti producatori de laptopuri te forteaza sa instalezi doar driverul disponibil la ei pe site.
A facut mai demult userul TimeWriter un tutorial in care explica cum poti modifica installerul driverului descarcat de pe site-ul AMD pentru a-l putea instala pe orice laptop, dar nu stiu daca mai functioneaza si in ziua de azi.

Edited by Hider141, 15 September 2014 - 09:45.


#6
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012

 Mihai_3, on 15 septembrie 2014 - 09:39, said:

nu iti merge datorita faptului ca KIT-ul are cateva cerinte iar una din ele este sa ai un anumit .NET Framework Instalat.
Updateaza sistemul apoi pune driver-ul video pe care l-ai descarcat de pe site-ul oficial.
Acum fac update la NET Framework.

 Hider141, on 15 septembrie 2014 - 09:44, said:

Pana acum ai reusit vreodata sa instalezi driverul placii video direct de pe site-ul AMD? Intreb asta fiindca Toshiba si alti producatori de laptopuri te forteaza sa instalezi doar driverul disponibil la ei pe site.
A facut mai demult userul TimeWriter un tutorial in care explica cum poti modifica installerul driverului descarcat de pe site-ul AMD pentru a-l putea instala pe orice laptop, dar nu stiu daca mai functioneaza si in ziua de azi.

Nu prea ma pricep :).Eu intram pe site-ul lor AMD luam catalyst center si il instalam,functiona.Asta pana in tomana cand am facut tot asa un reinstal la win si imi tot aparea eroarea.Intr-un final s-a instalat ceva din win updates pentru ca puteam sa schimb pe rezolutia lui de 1600*900 si mergea si AERO,dar odata pe septamana se bloaca laptopul si asta se intampla cand rulam filme pe youtube etc,foarte rar in jocuri.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
posteaza daca ai rezolvat si cum...
multumim

#8
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
ok.sa termine update-ul la NET Framework si incerc din nou.revin cu amanunte.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Lysergide, on 15 septembrie 2014 - 09:57, said:

Nu prea ma pricep .Eu intram pe site-ul lor AMD luam catalyst center si il instalam,functiona.Asta pana in tomana cand am facut tot asa un reinstal la win si imi tot aparea eroarea.
Atunci inseamna ca nu e ce am spus eu, ci lipsa .net Famework.

#10
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
Dupa update-urile astea am dat restart si rezolutia a revenit la normal 1600*900 dar amd catalystul tot nu vrea sa se instaleze.AERO pack nu merge.Cred ca il las asa sa vad daca se amai blocheaza.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 Hider141, on 15 septembrie 2014 - 10:27, said:

Atunci inseamna ca nu e ce am spus eu, ci lipsa .net Famework.
E windows 7. Are inclus in el .Net-ul.
Doar daca nu e unul modificat....

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
.

Edited by Mihai_3, 15 September 2014 - 11:18.


#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Lysergide, on 15 septembrie 2014 - 09:57, said:

Acum fac update la NET Framework.



Nu prea ma pricep Posted Image.Eu intram pe site-ul lor AMD luam catalyst center si il instalam,functiona.Asta pana in tomana cand am facut tot asa un reinstal la win si imi tot aparea eroarea.Intr-un final s-a instalat ceva din win updates pentru ca puteam sa schimb pe rezolutia lui de 1600*900 si mergea si AERO,dar odata pe septamana se bloaca laptopul si asta se intampla cand rulam filme pe youtube etc,foarte rar in jocuri.
Salut,s-ar putea ca Acer-ul tau sa inceapa sa moara de la GPU.Am un acer 5542G si exact asa a inceput si el,initial cu blocari de-amproasta apoi nu se mai instala driverul iar daca se instala dadea bsod.

#14
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Vrifica caseta ventilatorului de praf,pasta de racire si pune un AIDA64sa arate temperaturile si cind instalezi driverul vezi la ce valori ajunge...daca ,,sare" la 80,90 grade trebuie verificat termopadul la chipset sa nu fie crapat,..trebuie sa ramana intre 65/75 grade la instalarea driver-ului...

#15
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
52-55 grade procesorul, 45 grade GPU si 41 hardul.E curatat si schimbata pasta anul trecut pe la sf. toamnei cand s-a ars cipul southbridge et. 2,ceva de genul.Si de atunci nu mai pot instala amd catalyst center.

Edited by Lysergide, 15 September 2014 - 18:24.


#16
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Da !,e coapta treaba...incearca sa bagi driverul GPU cu un prgram gen ,,slim driver" sau ceva similar

#17
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
:) Am instalat "slim drivers" mi-a gasit driverul video dar el mi-a "sugerat" versiunea 08 (acum e 14.4),pe la mijlocul instalarii iar mi-a dat eroare :),dar i-am dat ok si a mers mai departe.La sfarsit iar a aparut :).Acum :),mi-a aparut amd catalyst cand dau clik dreapta pe desktop dar cand il rulez imi apare o alta eroare.... de la hydra vision :), "amd desktop manager is being unloaded because an amd display driver is not currently running".Cred ca e "copt" :).

#18
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Sigur chipset-ul montat difera de cel original si de aici tot tambalaul...mai poti incerca cu alt program similar slim driver..genius spre exemplu !?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate