Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Obligativitate operator TV+NET

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
Pe scurt, blocul in care locuiesc are cablaj la X. locatia apratamentului nu permite operatori prin satelit (antena nu vede satelitii). Ce pot face daca doresc alt operator? vecinii nu isi dau acordul pt montarea altor antene pe bloc.
e corect sa fiu obligat sa raman la X? nu mi se pare corect sa fiu obligat doar la X pt ca ei au cablat blocul, si probabil au dat/primit avantaje de la cel care a construit blocul.
Nu se poate actiona in judecata...nu stiu...

#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Da-i in judecata pe vecini ca sa-si dea acordul sa montezi o antena pe bloc.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Intr-un ansamblu comun (condominiu) hotararile privind exploatarea partilor comune se iau cu aprobarea majoritatii. Asta-i regula jocului, altfel la casa unde esti doar tu proprietar.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
exact in situatia asta sunt si eu, nu am cum sa pun o antena pentru satelit si pentru cablul de la akta platesc 34 de lei pe luna.
o antena pe bloc ar fi singura solutie.

#5
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postneagu_laurentiu, on 15 septembrie 2014 - 09:35, said:

Intr-un ansamblu comun (condominiu) hotararile privind exploatarea partilor comune se iau cu aprobarea majoritatii. Asta-i regula jocului, altfel la casa unde esti doar tu proprietar.

Deci daca vecinii tai sunt o gloata de retarzi, tu trebuie sa executi ce hotarasc ei doar pentru ca sunt majoritari? Mi se pare o tampenie, exista oricand varianta de a ii da in judecata.

Edited by tiestodj20, 15 September 2014 - 09:42.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttiestodj20, on 15 septembrie 2014 - 09:42, said:

Deci daca vecinii tai sunt o gloata de retarzi, tu trebuie sa executi ce hotarasc ei doar pentru ca sunt majoritari?
Da. Democratie.

View Posttiestodj20, on 15 septembrie 2014 - 09:42, said:

Mi se pare o tampenie, exista oricand varianta de a ii da in judecata.
Vezi legea: http://www.mdrap.ro/..._12_11/lege.pdf
si nu vad sansele de castig.

Edited by neagu_laurentiu, 15 September 2014 - 09:48.


#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Nici cu judecata nu prea ai ce face pentru ca e drept de proprietare si fiecare dispune de el cum vrea, minoritatea se supune majoritatii. Tot ce poti sa faci este sa iti iei internet mobil, sa folosesti streaming, deastea.

Edit: Uite de ce eu sunt pentru desfintarea retelelor fixe de internet si telefonie, acolo uite ce probleme pot aparea. Pe tehnologii fara fir e de 10 ori mai bine. Tv-ul nu il pun la socoteala ca e depasit tehnologic, la muzeu cu el. Sa apara odata internet mobil nelimitat fara limitarea vitezei la 128 Kbps dupa x Gb de trafic si scapam de astfel de probleme.

Edited by LunaCrystal, 15 September 2014 - 09:57.


#8
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
dar nu pot da in judecata providerul X pt ca si-au bagat cablurile fara cordul tuturor locatarilor? vecinii, daca nu ar fi X in joc, ar alege...next best thing. daca maine vine altul si baga..vecinii nu inteleg ca sunt limitati.
daca puteam pune antena pe balcon..ma durea la banana. dar aucm eu sunt obligat sa raman pe veci la X?

niciun provider de internet mobile (cu antena) nu ofera vreun serviciu de nelimitat. nu vreau nici NONAMES sa am probleme cu factura, relatii clienti..contracte aiurea. toti au 2025gb dupa care daca vrei nelimitat...scade viteza de nici in slow motion nu merge.
as putea renunta la cablu TV daca gasesc un provider de net nelimitat, de increderre

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postwrc2007, on 15 septembrie 2014 - 09:57, said:

dar nu pot da in judecata providerul X pt ca si-au bagat cablurile fara cordul tuturor locatarilor?
De unde stii ca nu a fost acord ? Oricum cat timp ei sunt multumiti de furnizorul in cauza isi dau acceptul. Providerul n-are nici o treaba, el a venit, a instalat, nu de capul lui (nici tu nu te duci sa dai gauri la altul ca vrei tu).

View Postwrc2007, on 15 septembrie 2014 - 09:57, said:

dar aucm eu sunt obligat sa raman pe veci la X?
Sa folosesti suprafata comuna, da. Vezi mai bine cum te intelegi cu ei, in mod normal nu-i afecteaza cu ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 15 September 2014 - 10:07.


#10
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
stiu sigur ca nu vor, pt ca au incercat alti vecini sa bage alt provider cu antena pe bloc pt meciuri. providerul ala a zis chiar ca nu trebuie sa instaleze decat putina lume cablu la el, si tot e de acord s apuna antena fara cost aditional. si nu s-a dorit. din cate am inteles trebuia 100% acordul, nu majoritatea...
cert e ca unii au zis ca NU VOR..pt ca nu vor. atat.

cand s-a cablat blocul, nu era nimeni mutat. acum, stiu sigur ca sunt multi vecini (minim 40%) care nu mai vor la provderul existent. deci daca s-ar strange semnaturi IAR nu ar mai cabla blocul.

eu caut alta optiune.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca gasesti 50%+1 poti face ce vrei.
Alta cale legala nu e, acoperisul e bun comun.

Edited by neagu_laurentiu, 15 September 2014 - 10:13.


#12
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
dar sigur trebuie 50%+1?
pt ca multa lumea mi-a spus de 100%.

pai acoperisul e bun comun, dar deja X are antene acolo. daca gasesc 50%+1 care NU vor sa mai fie aoclo antene...asta ar insemna ca le dam jos?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Asa scrie prin legea in cauza, cand aveti majoritatea hotarati ce vreti.

#14
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Posttiestodj20, on 15 septembrie 2014 - 09:42, said:

Deci daca vecinii tai sunt o gloata de retarzi, tu trebuie sa executi ce hotarasc ei doar pentru ca sunt majoritari? Mi se pare o tampenie, exista oricand varianta de a ii da in judecata.

Nu asta facem de 25 de ani? Nu avem la putere variantele propuse de gloata de retarzi? ce dracu te miri atat? asta e democratia, nu o visati inca din pantecul mamei? ce credeati, ca avem meritocratie?

View Postneagu_laurentiu, on 15 septembrie 2014 - 10:03, said:

De unde stii ca nu a fost acord ? Oricum cat timp ei sunt multumiti de furnizorul in cauza isi dau acceptul. Providerul n-are nici o treaba, el a venit, a instalat, nu de capul lui (nici tu nu te duci sa dai gauri la altul ca vrei tu).


Sa folosesti suprafata comuna, da. Vezi mai bine cum te intelegi cu ei, in mod normal nu-i afecteaza cu ceva.


RDS pe la inceputurile lui a dat gauri cam cum a vrut el, dar este de inteles, era perioada de haiducie

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttiestodj20, on 15 septembrie 2014 - 09:42, said:

Deci daca vecinii tai sunt o gloata de retarzi retardati,tu trebuie sa executi ce hotarasc ei doar pentru ca sunt majoritari? Mi se pare o tampenie, exista oricand varianta de a ii da in judecata.

    Faptul ca nu se permite accesul pe acoperisul comun al blocului de ce ar fi actiunea unor retardati?Poate ca oamenii sunt patiti,pentru ca in momentul reparatiei,fiind condominiu,fiecare trebuie sa-si aduca obolul.

    pentru initiator

Poti sa iei legatura cu asociatia si sa se le propui sa inchiriezi o portiune de acoperis.De asemenea te obligi ca sa faci pe banii tai toate reparatiile necesare,stricaciunilor care ar putea apare din cauza folosirii necorespunzatoare a acoperisului.

  Desigur este doar o pareret, asta nu inseamana ca asociatia trebuie sa fie de acord cu aceasta propunere.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu netul poti rezolva, daca ai acoperire de la Idilis. Sunt singurii care ofera, la momentul actual, net nelimitat fara fir, prin tehnologia WiMAX.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mai sunt si cei de la radiocom care ofera net nelimitat.

#18
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Teoretic ar trebui sa fie problema providerului de servicii nu a ta sa intre in imobil. Vezi legea 154/2012 (a infrastructurii) care specifica clar ca daca un furnizor vrea sa intre intr-un imobil in care exista deja un alt provider are tot dreptul, cu incheierea unor acorduri/contracte.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate