Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

bagaj de mana Sua>Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexutzu_08vs

alexutzu_08vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2010
salutare,
Am o intrebare pentru cei care au mai calatorit peste ocean.
Sunt in Sua si trebuie sa ma intorc in 2 saptamani in tara si am de gand sa pun in bagajul de mana:Laptop,PSP,Boxe masina de 16 cm in cutie si 2 telefoane:S3 si Note.Incalc vreo regula?
si ar mai fi inca o intrebare:care este greutatea admisa pentru bagajul de mana ca am cautat pe site ul Delta airlines(firma cu care am primul zbor)si nu am gasit.Celelalte 2 firme sunt Air france(din Salt lake city pana in Paris) si Tarom-pana in Bucuresti.
Multumesc

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
la lufthansa  erau 16kg parca, adar eu am avut 20 si n-a zis nimic, am avut laptop si telefoane, nu e nici o problema. Cu greutatea trebuie sa vezi care e treaba sa nu depasesti cu mult ce spun ei, la delta nu stiu sa-ti zic

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
In principiu 20kg bagaj de cala si 8kg bagaj de mana. Cauta pe site la companie exact dimendiunile ca sunt niste reguli la bagajul de mana ce dimensiuni maxime sa aibe.

#4
alexutzu_08vs

alexutzu_08vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2010
dimensiunile scrie dar nu scrie nimic de kg,oricum curiozitatea era daca imi spune ceva de electronice.Pot trece cu 3 telefoane prin control?stie careva?

#5
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am trecut cu doua telefoane, laptop si tableta prin trei controale si nu au fost probleme. In zona de control le scoti din bagaj, le pui in tavite ca sa le treci prin scanner si gata.

#6
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Avand in vedere ca nu zbori cu low cost, in principiu sunt doua reguli:
- dimensiunea astfel incat sa incapa in spatiul de deasupra scaunelor.
- sa poata fi pus de catre pasager in spatiul alocat, de unul singur, fara ajutor.

#7
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005

Quote

CARRY-ON SIZE RESTRICTIONS
It won’t fit. Three words you don’t want to hear when trying to board. To avoid delays and possible checked bag fees, follow these size requirements:
Baggage may not exceed 45 linear inches (or 114 cm) in combined length, width and height, including any handles and wheels
Baggage must fit easily in the Carry-on Baggage Check (approximately 22" x 14" x 9" or 56 x 35 x  23 cm), which is located near the check-in counters
Passengers traveling on Delta Connection flights, and only those flights with fifty (50) seats or less, are only permitted to carry personal items on board the aircraft due to limited overhead space.  Personal items must be able to fit securely under the seat in front of the passenger.  All carry-on bags within Delta's size restrictions will be gate checked, free of charge, during the boarding process and returned upon deplaning.  Please ensure that a pink Gate Claim/Planeside tag is securely attached to the carry-on item.  Assistive devices are not subject to this restriction.

De pe siteul Delta. Cum spunea si RoVal mai sus, e important sa poata fi pus de catre pasager in spatiul alocat, de unul singur, fara ajutor.

#8
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
La carry-on trebuie sa respecti dimensiunile (L x l x h), greutatea nu conteaza atata vreme cat poti sa-l ridici singur in compartimentul de deasupra capului (ca doar n-o sa umpli geanta aia cu lingouri de plumb).
Vezi ca de cateva zile au introdus o regula noua pentru zborurile spre/dinspre SUA, ca trebuie sa ai bateriile incarcate la aparatele din carry-on. Daca au chef sa verifice vreun laptop, camera, telefon, lanterna, etc. si are bateria moarta, iti confisca aparatul respectiv.

#9
alexutzu_08vs

alexutzu_08vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2010
Va multumesc mult tuturor,deci cu 3 telefoane nu prea am cum trece

#10
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
De unde ai tras tu concluzia asta?

#11
alexutzu_08vs

alexutzu_08vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2010
Mi se par cam multe si nu a dat nimeni un verdict,chestia e ca am 4,dar 3 is mai bune si am auzit de la cineva ca pot trece numai cu 2,de asta vreau sa aflu daca pot trece macar cu 3 ca sa nu ma risc sa l pun la cala.

Edited by alexutzu_08vs, 16 September 2014 - 18:37.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Am mai fost ieri pe la aeroport, am aflat ca Tarom permite 10KG la bagajul  de mana iar Lufthansa 9KG. Dimensiunile maxime cele date de locasul de bagaje din avion si apar ori pe voucher ori se afla de la agentie.

#13
alexutzu_08vs

alexutzu_08vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.09.2010
Multumesc mult andreic,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate