Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

instalare wireless tenda, provider upc -cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cautraspunsuri

cautraspunsuri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
am urmat setarile si nu merge. ba da , la un moment dat a mers un minut dar m-am decis sa schimb parola aia "din fabrica" si de aici nu mai merge orice ii fac. am cautat peste tot si am vazut ca sunt aceleasi setari in general. cu toate astea la mine nu vrea sa mearga.
upc -ip static dar cred ca il schimba ei odata la cateva luni -nu sunt sigura. am dat static ip iar ip ul luat de ei in mod automat nu coincide cu ce am eu in calculator nu inteleg de ce. mi-am pus problema ca poate acel wireles nu e al meu (Am vexini in jur), dar cand bag cablul acela care conecteaza routerul de laptop imi apare tenda si un numar- si asta e o alt aproblema deoarece p instructiuni imi spune fie ca il gasesc cu tenda xxxxx sau su tenda urmat de un anume numar.
are enable wireless.
am ales noua parola
cateodata merge cu firul de la router bagat in laptop, fara el nu merge. fara firul ala aleg la wireless pe al meu apoi dau conectare...si imi da trobleshoot. deci nu sa bag parola.
restul sunt toate bagate ca in instructiuni.

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
routerul nu se seteaza cu ip static. se seteaza cu dhcp/automatically obtain ip adress.

cablu din modemul upc in portul wan la router. dintr-unul din  cele 4 porturi lan te conectezi cu cablu la laptop. dupa de pe laptop setezi frumos routerul.

la nevoie trebuie sa resetezi din butoanele specifice si urmand procedurille ambele dispozitive si sa o iei de la inceput.

#3
cautraspunsuri

cautraspunsuri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
am facut si asta nu merge.
cum trebuie sa fie setarea
WAN medium type:    Wired WAN sau   Wireless WAN ? le-am incercat pe amadoua. la wired merge cu fir, la wireless nu merge deloc (cu firul scos)

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
de ce ai vrea sa setezi wireless wan ca si sursa principala de internet mai ales avand in vedere ca dispozitivul la care te conectezi nu are capabilitati wireless.

citeste topicul dedicat routerului tau si pe viitor tine cont de regulament si ofera macar informatiile de baza gen ce echipamente folosesti si cum le-ai conectat.

#5
cautraspunsuri

cautraspunsuri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
ok, a mers. am umblat la setari nu mai stiu exact ce am facut. puteti sterge postarea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate