Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

ton

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Am vazut pe internet ca 100g de ton are undeva la 30 g proteina,iar o conserva are 180 g ,ceea ce inseamna undeva la 50g de proteina dintr-o singura masa si ieftina(undeva la 5 lei /conserva).Suna prea frumos sa fie adevarat,imi scapa mie ceva?!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ia cu lămâie!

Edited by gumball3000, 14 September 2014 - 18:52.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de conserva. La majoritatea, pe langa cele 40-50g de proteina mai ai alte 100-120 grame de lipide. Ia in calcul si asta :D
Tonul bun, in suc propriu ( nu in ulei ) e scump. O conserva buna de ton e ~10Lei, si nu are 180 de grame...

#4
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
La carefor zice 18g proteina/100...

#5
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
http://calorii.onede...i-conserva-ton/

Uite aici.
Din 180g cat are o conserva, nu toata cantitatea o reprezinta tonul.

#6
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 grapefruit, on 14 septembrie 2014 - 18:43, said:

Am vazut pe internet ca 100g de ton are undeva la 30 g proteina,iar o conserva are 180 g ,ceea ce inseamna undeva la 50g de proteina dintr-o singura masa si ieftina(undeva la 5 lei /conserva).Suna prea frumos sa fie adevarat,imi scapa mie ceva?!
Pai nu-s 180g de carne acolo...o cantitate mare e ulei. Cred ca scrie si pe conserva exact cata carne e

#7
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 grapefruit, on 14 septembrie 2014 - 18:43, said:

Am vazut pe internet ca 100g de ton are undeva la 30 g proteina...................

Pfiuu.......Doamne !

Dar chiar atat de tare ti-e lene sa mergi pana la primul supermarket sa citesti cu propriii ochi eticheta si sa te convingi ce procent de proteina contine ?
Evident ca variaza de la o conserva la alta...
In alta ordine de idei, ai mai deschis vreodata o conserva de peste ? N-ai observat ca in afara de peste, exista si altceva pe-acolo (ulei, saramura, sos tomat, s.a.m.d.), uneori chestiile astea reprezentand chiar si 50% din totalul cantitatii.

Uite aici o reteta simpla si rapida.

Apropo: daca iei la rand toate supermarketurile gasesti conserve de ton (inclusiv cu lamaie, adica foarte bune, fata de alte "variante"), incepand de pe la 3lei si ceva/conserva (nu stiu ce cantitate, insa cel putin 150gr.).

Edited by Protopopeus, 15 September 2014 - 11:47.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
substanta uscata e vreo 100 g, scrie pe cutie
18g proteina/ 100 g e mai realist

#9
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Intr-un final am dat si pe la supermarket si mi-am cumparat si niste conserve de ton,realitatea este ca are 22g proteina cu 160 g conserva si 115 g ton.(3.5 lei/conserva).

#10
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

 grapefruit, on 18 septembrie 2014 - 19:15, said:

Intr-un final am dat si pe la supermarket si mi-am cumparat si niste conserve de ton,realitatea este ca are 22g proteina cu 160 g conserva si 115 g ton.(3.5 lei/conserva).
la 3,5 lei conserva de ton ai luat calitatea cea mai proasta !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate