Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Avans pt apartament in bloc nou in constructie - posibilitate de ramanere fara banii platiti?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Sa zicem ca platesc un avans considerabil pt achizitionarea unui apartament intr-un bloc nou ce se va construi.

Daca blocul nu mai este finalizat (sa zicem ca firma care se ocupa de el intra in insolventa), pot ramane fara banii pe care i-am dat ca avans? Deci sa raman si fara ap, si fara sa primesc banii inapoi.

Cat de riscant ar fi acest lucru si cam ce probabilitate ar fi ca intr-adevar sa raman fara bani?

Cazul exact: doresc un apartament nou in complexul rezidential Onix Residence (cotroceni). Ei vor sa faca in total 5 blocuri (cam unu pe an), unul dintre ele este deja aproape gata, eu doresc sa iau in cel de-al doilea la care au inceput deja lucrarile.
Am vazut ca in primul bloc sunt deja achizitionate apartamentele toate... vreo 100 ap, la aprox 60000e/ap... vine cam 6 milioane euro cat au incasat ei, ce sansa ar fi ca firma sa intre in insolventa incat sa nu mai termine si blocul al 2-lea?  Posted Image

Firma lor este infiintata in anul 2014.

Ar fi rsicant sa dau un avans considerabil sau n-as avea de ce sa ma tem si sa-mi fac probleme? Posted Image

#2
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Da, e si posibilitatea asta

au fost unii care au patit asa ceva.

Ce se intampla mai departe in czul asta? Ii dai in judecata si te inscrii la masa credala, si poate mai pupi vreun ban inapoi.

Sau poate,nu.

Intereseaza-te temeinic cine sunt patronii firmei si vezi ce antecedente au, daca au si alte ansambluri rezidentiale construite (pe alte firme) si acolo totul a fost ok

 allah2, on 14 septembrie 2014 - 13:11, said:

Am vazut ca in primul bloc sunt deja achizitionate apartamentele toate... vreo 100 ap, la aprox 60000e/ap... vine cam 6 milioane euro cat au incasat ei, ce sansa ar fi ca firma sa intre in insolventa incat sa nu mai termine si blocul al 2-lea?  Posted Image

Cifrele acestea, prietene, nu inseamna absolut nimic.

#3
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
100 de apartamente intr-un bloc? Nu e cam maricel?

Nu prea are importanta cand e infiintata firma, teapa pot da/lua oricand.

Daca intra in insolventa/lichidare/faliment, te inscrii la masa credala si vezi ce mai iei. Conform legii.

Ca sfat, da avans mic/minim pana e blocul finalizat si dupa ce e luat in primire achiti cat mai mult.

#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu nu as da avans pentru asa ceva. Lasa-i sa construiasca si cumperi dupa. N-or sa fuga apartamentele.

De ce?
Orice escroc marunt se gandeste sa de o teapa de 1 mil euro. Daca as fi escroc mai versat, ma gandesc ca decat sa dau o teapa de 1 mil de euro, mai degraba dau de 2-3-4 mil. Dar trebuie ceva cash. Sa construiesc un bloc. Si apoi dau impresia ca a fost asa un succes incat anul urmator vreau sa fac nu unul, ci doua- trei. Asa ca furnizorii baga materiale (ca doar am avut o colaborare buna anterioara)... iar viitori clienti baga avans.. de ce nu mai mare, din moment ce mi-am dovedit 'capacitatile antreprenoriale'?

Dupa ce culeg avansul mai mare de la viitori clienti (cash) si incasez ceva contravaloare din eventuala vanzare a materialelor luate pe credit de la furnizor plec asa intr-o tara cu mult soare si fara conventie de extradare.

Cum de ce? Pentru ca decat sa dai teapa de 1 mil, mai bine dai de  2 mil:)))

E si asta un scenariu, nu?

Edited by Batranelul, 14 September 2014 - 13:42.


#5
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
http://www.gandul.in...ctului-13228430

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

Quote

Ce se intampla mai departe in czul asta? Ii dai in judecata si te inscrii la masa credala, si poate mai pupi vreun ban inapoi.

Cu singura mentiune ca totul este cesionat de asa natura ca BANCA sa ia prima in cazul insuficientei fianciare sau chiar declaratie de faliment,,,iar cei de la "masa credala" primesc ce ramane.

Sanse ? .... nimeni nu iti poate spune decat cineva care este din interior. Iar daca ai fi stiut in mod sigur nu ai fi intrabat asta aici.
Risc ? .... Cauta si alternative pana la data achizitiei efective, apoi pune totul intr-o balanta si trage o linie.

#7
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
corect corect

prima data ia executorul partea leului, apoi banca, etc... este o ordine prestabilita

#8
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
60 de mii de euro pentru un cotet de bloc ? mai sunteti ma inca multi care puneti botul la programul de sclavie pe termen lung ? sansele de a primi banii daca ai dau teapa sunt de 50-50 la prima vedere, cel mai bine ar trebui sa-i intrebi pe aia care inca platesc pentru apartamentele din Planorama, va sfatuiti impreuna.

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ceri scrisoare de garantie bancara din partea contractorului cu data scadenta 30-60 de zile dupa data de livrare a locuintei. Nu livreaza, executi garantia.

Edited by izometric, 14 September 2014 - 14:29.


#10
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
o idee buna, atata doar ca n-o sa -i dea in vecii vecilor firma asa ceva

nu-ti convin conditiile? fa pasi, gasim alti cumparatori

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 allah2, on 14 septembrie 2014 - 13:11, said:

Daca blocul nu mai este finalizat (sa zicem ca firma care se ocupa de el intra in insolventa), pot ramane fara banii pe care i-am dat ca avans? Deci sa raman si fara ap, si fara sa primesc banii inapoi.
Normal ca da, sunt destui care au patit-o.

 allah2, on 14 septembrie 2014 - 13:11, said:

Am vazut ca in primul bloc sunt deja achizitionate apartamentele toate...
Hai pa dracu, asta ti-au spus-o ei nu-i asa?
Stai ma linistit ca n-au vandut, ap acum se vand greu, sunt blocuri noi terminate care stau goale de ani.
Asteapta si dai banul atunci cand se concretizeaza treaba.

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Jericho77, on 14 septembrie 2014 - 14:50, said:

o idee buna, atata doar ca n-o sa -i dea in vecii vecilor firma asa ceva

nu-ti convin conditiile? fa pasi, gasim alti cumparatori

Atunci nu ai ce sa discuti cu ei. Lasa-i sa isi gaseasca alti gugustiuci care sa le verse mormanul de bani cash pe masa fara nicio garantie. Daca ii pierd si-o merita cu varf si indesat.

Cu smenarii e bine sa faci urgent stanga-imprejur.

O lege a lui Murphy zice: If something looks too good to be true, it probably is.

Edited by izometric, 14 September 2014 - 15:09.


#13
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

 sammydo, on 14 septembrie 2014 - 14:26, said:

60 de mii de euro pentru un cotet de bloc ?
Da, dar e cotetul tau! Ce alternativa viabila propui?

#14
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Multe firme de constructii isi asigura astfel o parte importanta din bugetul necesar.

Asta nu inseamna ca sunt automat tepari, dar riscul exista.

De-asta am zis, verifica administratorii si alte firme pe care le au sau le-au avut, si proiectele finalizate

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
E usor a da sfaturi pe banii altora.

#16
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Pai daca 'dezvoltatorul' ia avans prin care isi asigura desfacerea si finantarea partiala a constructiei, riscul afacerii cine naibii il mai suporta? Tot fraierul care-si face rate 30 de ani la banca?
Normal, ca nu prost e cel care cere, ci ala care da, zice o vorba din popor.

Edited by Batranelul, 14 September 2014 - 18:35.


#17
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc de sfaturi. Mi se pare tare ciudat cum sta treaba, normal mi s-ar fi parut ca sa nu se poata infiinta o astfel de fima care promite noi constructii, decat daca au dovezi clare ca au suficiente fonduri incat sa si duca la bun final ceea ce au inceput... sau banci care sa garanteze pt firmele constructoare aceste lucruri... Altfel, fara aceste dovezi sa nu fie permis sa pui deja in vanzare "viitoarele blocuri", incat sa poata lua bani avans de la cumparatori.

Initial as fi vrut sa dau si un avans de vreo 15-30%, pt a obtine si unele discount-uri, acum cel mai probabil voi da doar avansul minim, si anume de 5%.

 Jericho77, on 14 septembrie 2014 - 13:17, said:

Intereseaza-te temeinic cine sunt patronii firmei si vezi ce antecedente au, daca au si alte ansambluri rezidentiale construite (pe alte firme) si acolo totul a fost ok

Nu am aflat inca cine sunt patronii firmei, aceasta fiind practic noua, din 2014.

Dar din cate vad de acest complex rezidential se ocupa Morad Group ( http://www.moradgroup.ro/ ), care din cate vad este din 1990, si se ocupa cu mult mai multe afaceri.

Morad group: "Morad Group, înfiinţat în anul 1990, reprezintă un grup de organizaţii independente care se susţin reciproc
formând o forţă semnificativă în domeniile în care îşi desfăşoară activitatea."


Si mai e si firma Soho: "Soho Residence SRL este o firmă de antreprenoriat dinamică şi responsabilă, care asigură realizarea cu succes a ansamblului rezidenţial Onix Residence."

Totusi firma cu care eu voi semna contracul se numeste Onix Residence, una nou infiintata.

 Friskey, on 14 septembrie 2014 - 15:02, said:

Hai pa dracu, asta ti-au spus-o ei nu-i asa?
Stai ma linistit ca n-au vandut, ap acum se vand greu, sunt blocuri noi terminate care stau goale de ani.

Eu am cerut un ap in blocul 1, iar agentul de vanzari (care e de la morad group) mi-a dat o lista cu apartamentele care mai sunt disponibile... acolo am vazut ca majoritatea sunt deja vandute, mai sunt doar cateva la parter si ultimile etaje (blocul are 11 etaje, de aici si nr mare de ap). Nu cred ca ar avea niciun sens sa inventeze aceasta lista, in fond poate imi doream un ap la etaju 1 de exemplu, iar din cauza acelei liste nu voi mai achizitiona de la ei, nu?

Si din cate am vazut chiar au luat o gramada de oameni la Onix Residence, si aici pe forum topicul ei are vreo 6 pag, au si pagina de facebook, si grup acolo facut de viitori locatari etc.

 izometric, on 14 septembrie 2014 - 14:29, said:

Ceri scrisoare de garantie bancara din partea contractorului cu data scadenta 30-60 de zile dupa data de livrare a locuintei. Nu livreaza, executi garantia.

Ar fi o idee. Si sa inteleg ca daca obtin aceasta scrisoare, indiferent ca firma intra in insolventa si blocul nu se va finaliza, eu imi voi primi repede inapoi banii dati pe avans?

Edited by allah2, 14 September 2014 - 19:48.


#18
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 Batranelul, on 14 septembrie 2014 - 18:34, said:

Pai daca 'dezvoltatorul' ia avans prin care isi asigura desfacerea si finantarea partiala a constructiei, riscul afacerii cine naibii il mai suporta? Tot fraierul care-si face rate 30 de ani la banca?
Normal, ca nu prost e cel care cere, ci ala care da, zice o vorba din popor.

Fondurile necesare vin din multe parti - capitaluri proprii, credite bancare, avansul de la viitorii proprietari, platile efectuate de cumparatorii apartamentelor din imobilul terminat anterior, etc.

Pe masura ce constructia avanseaza,se  regleaza totul.

Crezi ca vine cineva cu milioanele de euro in punga si spune "Ia sa construiesc niste blocuri.. " ?  



Prietene, SGB - scrisoare de garantie bancara- nu vei primi tu, persona fizica interesata de achizitie,  de la constructor, aia sa-ti fie clar. Astea sunt bazaconii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate