Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pick-up Toshiba SR-F325

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
Buna seara!
Nu am gasit un colt pentru incepatori si m-am gandit ca poate aici pot pune si eu 2-3 intrebari referitoare la un Pick-up Toshiba SR-F325.
Detin acest model dar are acul retezat si cureaua rupta. M-am uitat pe electronica.ro dar nu am gasit nimic pentru modelul acesta.
Aveti idee cam pe unde as gasi o doza , ac si curea ?
Multumesc

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Caută pe la centerele de reparaţii cu tradiţie.

#3
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
Voi cauta.
Multumesc

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Curea gasesti AICI de exemplu!
Orice doza magnetica se poate monta pe acel brat de pick-up! Informatii suplimentare despre ORIGINAL gasesti AICI!

Oare cat de greu este sa tastezi Toshiba SR-F325 in casuta de SEARCH de la Google?

#5
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
Multumesc pentru raspuns.
Linkurile pe care le-ai prezentat mai sus le vazusem si eu. Dar doream sa gasesc ceva la noi in tara.
Cum ai spus si tu orice doza magnetica se poate monta pe acel brat, acest lucru nu il stiam. Tot mai citesc pe vinylengine.com dar neavand prea multe cunostinte despre acest aparat imi este dificil sa aflu exact ce ma intereseaza.
O ultima intrebare totusi, daca orice doza magnetica este compatibila cu acel brat, ar rezulta ca merge sa pun si alt ac. Ceea ce ma ajuta in cautarile mele, nu?

#6
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
Am gasit site-ul acesta http://electronicser...e-pick-up-11213 unde se afla si cateva doze care seamana cu a mea.
doza cu care este dotat bratul are inscriptia M44MB. care din doze mi-ati recomanda. Multumesc.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Acele nu se potrivesc de la o doza la alta si in plus, schimbarea acului presupune ceva experienta, altfel sunetul va fi ori prea bogat in bas, ori prea bogat in inalte!

De la acel domn am cumparat diverse componente. Este foarte serios.
ASTA cred ca ar fi OK.

Atentie la montaj, de obicei sunt marcate terminalele pe doze. Notezi cum au fost conectate la cea originala si le conectezi identic!
Trebuie refacuta echilibrarea bratului dupao montarea dozei noi!
Despre aceasta operatiune, tone de indicatii pe net!

#8
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
Aceasta de exemplu? http://www.soundstud...a-at-91-bl.html

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Da, este OK!
Eventual iei si un ac de rezerva!

Daca reglezi bratul ca la carte si cureti discurile de praf cu pasla speciala dedicata acestei operatiuni, daca pastrezi discurile in conditii perfecte, o doza cu acul original dureaza cel putin 2000 - 3000 ore de functionare.
Daca ai discuri zgariate, deformate, prost depozitate, durata de viata a acului poate scadea sub 1500 ore.
Una peste alta, merita sa folosesti un pick-up pentru conversia vinilurilor la format digital lossless (flac, de ex) si apoi sa redai respectiva muzica pe un amplificator stereo echipat cu boxe de lemn, imperecherea amplificator/boxe avand rolul definitoriu in calitatea redarii!
Teoria redarii vinilurilor este complexa si intotdeauna a generat controverse.
Marii audiofili vor promova redarea pe pick-up-uri cu deplasare liniara a bratului, cu servo mecanism, folosirea unei doze mooving coil, amplificator pe lampi si boxe pasive pe 2 cai.  Altii recomanda boxe pe 4 cai!
Ideea este ca socoteala de'acasa nu se potriveste cu cea din targ! Si ce la mine se aude bine(perfect spun eu) la tine suna din butoi!
Casele nu sunt identice, materialul redat sigur nu este acelasi, lantul de redare este diferit!

#10
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
Multumesc pentru raspunsuri!
Dupa ce intru in posesia dozei se incheie prima faza si intru in a doua, anume conectarea pick-up-ului la o statie. am o vechitura de technics SU 8011k ( care functioneaza perfect din fericire) si din cate am vazut pe spatele ei are o intrare DIN 5pini. Sper sa mearga!
Numai bine!

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Pick-up-ul se conecteaza la intrarea PHONO.
De obicei este prima pereche de intrari din stanga, privind din spate, linga care se afla si un surub de masa!
Cablul care iese din pick-up are la capete 2 mufe RCA si un fir suplimentar, dezizolat la capat , care se leaga la surubul de masa de la amplificator.

#12
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
are mufa 5 pini nu rca , dar am o statie veche care are intrarea respectiva.oricum merci Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate