Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Modelism din hartie / Paper modelling

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Voi incepe cu o scurta descriere a acestei modalitati de modelare, pentru necunoscatori:
Modelismul din hartie, sau mai cunoscut "Paper modelling"(denumirea din limba engleza), este o ramura a modelismului ce face referire la construirea machetelor din hartie si lipici. Acesta se realizeaza fara unelte speciale sau materiale costisitoare si este la indemana oricui isi propune sa aiba o "lume in miniatura". Prin intermediul acestei tehnici se pot realiza de la masini, avioane, trenuri, nave, pana la blocuri, orase, chiar si personaje / oameni. Instrumentele oricarui practicant sunt urmatoarele:
-hartie printata cu partile obiectului (cumparata direct printata sau realizata acasa)
-o foarfeca si un cutter (pentru detalii mici si cercuri)
-aracet
-o suprafata de lucru
-multa, mai bine zis foarte multa rabdare.
Se pot cumpara "seturi" de modelism care au deja printate partile, astfel persoana in cauza trebuie doar sa le decupeze, sa le puna cap la cap si sa le lipeasca, sau, o modalitate mai ieftina ar fi printarea lor acasa, pe o foaie mai groasa (120gr/mp, 160gr/mp, 200gr/mp -> depinde de scara produsului).

Acum, sa iasa la iveala artistii. Sunt curios daca exista practicanti ai acestui hobby. Daca da, ne pot impartasi cateva dintre secretele lor?
Atasez mai jos 2 proiecte pentru incepatori pe care oricine isi doreste le poate face, cu putina ambitie si rabdare.
Personal, sunt pasionat de aceasta modalitate de ocupare a timpului liber... In trecut fabricasem cateva modele, dar le-am pierdut / rupt, iar pasiunea ma indeamna sa ma reapuc...

Attached Files


Edited by GlontzZz, 09 September 2014 - 20:06.


#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
*Vrei sa spui modelling.

#3
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Da... Mersi de corectare! Neatentia, mama ei...

#4
Paul_Fly

Paul_Fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.12.2013
interesant !

#5
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009
Primul meu model a fost asa ceva :
http://games-open.co...rt-zhuxkbff.jpg - poza nu e a mea, v-am aratat sa stiti cum arata la final.
Am facut-o din 20-30 (nu mai stiu exact) coli a4, imprimate la un magazin.

N-am decupat tot din prima, ca ma inecam in bucati si trebuia sa caut apoi care unde ce cum, asa ca am decupat si llipit pas cu pas.
Doua zile a durat sa o construiesc pe toata. Siii am avut ghinionul sa ma asez pe ea. am stricat-o ieparabil si nu mi-a mai ars de facut alta, desi n-am investit cine stie ce timp, dar mi-a fost ciuda :D.


Am folosit programul Pepakura pentru model si ''unde lipesc asta''.
Gasesti pe net destule proiecte in pepakura (sa faci imaginile ca apoi sa le imprimi, adjusta marimea  a ''ce-vrei-tu-sa-faci' etc.)

P.s. La amatori si copii e paper modelling, la experimentati si astia care stiu cu ce se mananca e ''papercraft''. :D

#6
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
@satanicgem, frumoasa masca! I-ai fi putut aplica un strat de lac pe ea sa fie umpic mai rezistenta... Am auzit si eu despre pepakura, doar ca nu scot acasa proiectele (tre' sa cumpar cartus color ca nu am) si ma voi duce pana la fotograf... Auzi, nu am mai scos de mult, colile de 160 gr/mp se gasesc la bucata?:D

#7
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Exista un forum dedicat acestei pasiuni.
Acolo gasesti adevaratii artisti, nu aici... fara suparare... Posted Image

Cauta si tu ceva cu  machete din carton ... Posted Image

Si mai sunt cele de modelism "plasticos" cu discutii despre "celuloza".

#8
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009
Nu stiu, eu mi le-am imprimat pe default-ul care le avea magazinul.
E 10 bani o coala alb negru unde mi le-am imprimat, in alb-negru ca voiam sa o vopsesc dupa.
Asta am facut-o acum o luna din o cutie de adidasi, 6 frigaruie, scotch si banda de hartie :
http://s15.postimg.o...0910_125310.jpg
Scuzati calitatea, e poza facuta cu tableta.

View PostGlontzZz, on 10 septembrie 2014 - 07:23, said:

@satanicgem, frumoasa masca! I-ai fi putut aplica un strat de lac pe ea sa fie umpic mai rezistenta... Am auzit si eu despre pepakura, doar ca nu scot acasa proiectele (tre' sa cumpar cartus color ca nu am) si ma voi duce pana la fotograf... Auzi, nu am mai scos de mult, colile de 160 gr/mp se gasesc la bucata?:D


#9
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View PostSerpent, on 10 septembrie 2014 - 11:09, said:

Exista un forum dedicat acestei pasiuni.
Acolo gasesti adevaratii artisti, nu aici... fara suparare... Posted Image
Stiu ca exista, dar ma gandeam ca poate sunt si softpedisti interesati de asa ceva... Sau persoane care vor sa aiba un hobby interesant dar nu au idei...
La cele din plastic e mai comlpicat umpic, in special daca vrei sa faci tu piesele :D .

View Postsatanicgem, on 10 septembrie 2014 - 13:00, said:

...
Da... Eu vreau sa le fac pe o coala mai groasa,  nu ca cele pentru copiator... Cum sunt cele de pictura mai groase. Dupa ce le termin poate aplic si ceva lac pe ele.
PS: Frumoasa sabie, ai grija sa nu te amendeze pt detinere ilegala de arme albe... Hehe

#10
Paul_Fly

Paul_Fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.12.2013
http://www.bestpaper...per-models.html

#11
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Cateva modele.

Attached Files



#12
visinica

visinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.05.2008
o poza cu o corabie victory facuta din carton de o doamna doris din cehia
pentru inspiratie
Posted Image
[ http://www.papirove-modely.cz/img/upload/modely/hms-victory-1/20100621202514-81038-full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by visinica, 06 October 2014 - 15:53.


#13
Paul_Fly

Paul_Fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.12.2013
Asa de incalzire !

[ http://i61.tinypic.com/23v0v0n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
avioanele de hartie se pun ?

#15
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Voi reveni si eu cu niste poze dupa ce le pictez... Nu mi-a permis timpul sa le postez mai de mult :( .

#16
Paul_Fly

Paul_Fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.12.2013

View Postbanculescu, on 11 octombrie 2014 - 22:31, said:

avioanele de hartie se pun ?

De ce nu s-ar pune ! Posted Image

Edited by Paul_Fly, 12 October 2014 - 19:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate