Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Combinã frigorificã „verde” !

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
După succesul pe care l-am avut cu motocoasa electrică DIY pe care o folosesc ori de câte ori am nevoie prin curte,a venit rândul să mă ocup de modificarea și motorizarea unei combine frigorifice de 213 litri cu un compresor brushless cu magneți permanenți model Danfoss BD 35F 12-24V detecție de tensiune automată prin controller pe care-l pot alimenta din doi acumulatori înseriați.Am cumpărat la second hand un compresor Danfoss BD 35F demontat de pe o ladă frigorifică de tir care a avut un accident urât pe care am plătit 5 mil lei vechi,un preț bun zic eu dacă luăm în calcul cât costă un astfel de compresor vândut pe ebay :http://www.ebay.com/...=item43c7f50552 .L-am primit acasă dar am fost pe punctul de a-l retrimite înapoi fostului proprietar pentru că nu funcționa și atunci m-am înarmat cu răbdare și am extras toate documentele necesare de pe internet pentru a vedea cauza defectului și a fost simplu să-l aflu pentru că fiind dotat cu un controller inteligent am legat o diodă led pe bornele de service și am numărat de câte ori se stinge și se aprinde până la pauză.Am aflat din tabelul cu interpretări de probleme tehnice ca este eroarea „Motor start error”și nu mai era nimic de făcut decât să-l decapsulez (tăiat capacul) să văd care-i cauza,asta după ce am vorbit cu fostul proprietar care a fost de acord să-l decapsulez,iar în cazul că nu se putea remedia defectul să-l expediez așa cum era să-mi returneze banii.L-am tăiat cu mare atenție pe marginea sudurii cu un polizor unghiular mic cu pânză de 1mm după ce am discutat în prealabil cu niște frigotehniști de meserie de pe topicul „Depanare frigidere” să-mi confirme dacă se pot repara astfel de compresoare și dacă nu le afectează cumva bobinajul în timpul sudurii la închiderea capacului și mi-au zis băieții că pe timpul răposatului se mai reparau compresoarele și în astfel de mod,rebobinare,deblocare piston etc.Până la urmă am dibuit defectul,mufa de plastic din interior care alimenta motorul cu magneți permanenți era ieșită din cauza unui șoc puternic pe care l-a avut acest compresor în urma unui accident auto.I-am „înfipt” mufa la loc și câteva picături de codez să nu mai iasă în veci și apoi i-am pus capacul la loc și pentru că sunt sudor specializat și lăcătuș mecanic l-am sudat cu electrozi bazici apoi l-am vopsit și nici nu se cunoștea că a fost decapsulat.Am cumpărat o ladă frigorifică italiană de ocazie care arăta ca nouă dar pierduse freonul și omul și-a cumpărat alta,i-am dat jos compresorul original și l-am montat pe ăsta Danfoss BD35F care s-a potrivit perfect în locul celui original în schimb am întâmpinat probleme la termostat pentru că a trebuit să-l demontăm pe ăla italian fiind unul electronic care lucra pe tensiunea de 220V~ și am pus unul mecanic convențional cu contacți,mi-a rămas de rezolvat iluminatul în frigider care trebuie să-l fac cu o bandă de led-uri din alimentarea frigiderului de 12- 24V,folosind un convertor DC-DC step down care îmi permite să reglez atât tensiunea din 12-24V în cca.10V dar să limitez și curentul pentru alimentare pe led-uri care este mai critică.Toată investiția în acest frigider „solar” m-a costat exact 8 mil.lei vechi adică : Compresorul Danfoss BD35F împreună cu unitatea electronică de control 5 mil cumpărat de pe olx.ro,combina frigorifică 1.3 mil.,lucrarea la frigotehnist 1.7 mil,iar lucrătura mea de reparație mufă,sudură,vopsire,testare electronică,nu se mai pune că asta am făcut-o din plăcere și pasiune Posted Image . Iată fotografiile cu combina mea frigorifică de 213 litri model ARDO,modificată și „motorizată” cu compresorul Danfoss BD 35F pentru a deveni o „vedetă frigorifică fotovoltaică” dar și ecologică pe deasupra pe care o voi transporta cu rulota în vacanțe,ori de câte ori voi pleca hai-hui cu familia ! Posted Image .Consumul este destul de mic din ceea ce veți vedea în fotografii pe watt-metru,dar nu-mi fac probleme că la mine oricum curentul este moka,voi reveni și cu un filmuleț pe care-l voi urca pe youtube.Posted Image Prima imagine de sus în stânga este starea în care am găsit acea mufă de plastic ieșită din slotul de alimentare,un defect de concepție al fabricantului care putea totuși să pună o siguranță acelei mufe,sau o mufă cu clipsuri care nu permitea să iasă niciodată !

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 05 September 2014 - 10:29.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Și cum fu? A prins ceva mâța aia acolo?

Edited by gumball3000, 05 September 2014 - 10:23.


#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postgumball3000, on 05 septembrie 2014 - 10:23, said:

Și cum fu? A prins ceva mâța aia acolo?

Asta a fost înnainte de a face modificarea depozitam în frigider diverse lucruri să nu se pună praful,dar pe motănel mi la călcat mașina sărăcuțul,că tare-i mai plăceau șoarecii !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 September 2014 - 10:36.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
asculta cu urechea sa vada cum merge compresorul

era incognito de la QC

#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Aștept ceva aprecieri în legătură cu această lucrare,chiar un like pentru răposatul „Tanu”pentru că așa îi pusesem numele.O astfel de combină frigorifică cumpărată de nouă,cu această capacitate costă vreo 2000 de euroi,iar eu am transformat-o cu nici 200€ !!!Posted Image

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este absolut excelent (si nu ca vrei aprecieri, vroiam sa spun asta inainte sa fie vreun reply la thread...)! Si am ceva experienta (nu ca tine, evident...), mentionez asta ca stiu de pe alte threaduri ca nu crezi ca am experimentat nimic si nu stiu despre ce vorbesc: http://forum.softped...2#entry13522243

Ce poti sa ne spui despre temperatura dinauntru/unde ai setat termostatul, in fine - rezultatele la cit racesti inauntru fata de afara versus cit de mult merge motorul (ca procent din timp)? E important atit pentru bilantul energetic total cit si pentru intrebarea daca mai face fata cind e foarte cald in rulota.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Zilele astea cand nu mai fu soare deloc ce facusi cu mancarea din combina aia?

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postf300, on 05 septembrie 2014 - 10:53, said:

Este absolut excelent (si nu ca vrei aprecieri, vroiam sa spun asta inainte sa fie vreun reply la thread...)! Si am ceva experienta (nu ca tine, evident...), mentionez asta ca stiu de pe alte threaduri ca nu crezi ca am experimentat nimic si nu stiu despre ce vorbesc: http://forum.softped...2#entry13522243

Ce poti sa ne spui despre temperatura dinauntru/unde ai setat termostatul, in fine - rezultatele la cit racesti inauntru fata de afara versus cit de mult merge motorul (ca procent din timp)? E important atit pentru bilantul energetic total cit si pentru intrebarea daca mai face fata cind e foarte cald in rulota.

Ei vezi că poți fi băiat bun,mai puțin caustic și cârcotaș pentru că până la urmă nu ai nimic de pierdut dacă ești puțin mai optimist decât alții,iar eu din punctul ăsta de vedere nu descurajez pe nimeni când are câte ceva la care visează,chiar dacă mintea mea îmi spune că nu va funcționa acel lucru,nu-mi place totuși să descurajez și să demoralizez un om încă din fașă,aștept liniștit să văd realizările acelui om,cu bune și cu rele !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 September 2014 - 11:03.


#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostFriskey, on 05 septembrie 2014 - 10:59, said:

Zilele astea cand nu mai fu soare deloc ce facusi cu mancarea din combina aia?

Combina consumă foarte puțin și îngheață bocnă în congelator,îmi ajunge o singură încărcare al acumulatorilor pentru 24 de ore fără să-i descarc mai mult de 50%,iar panourile mele fotovoltaice am 2100Wp montați din 4000 pe care-i am la total și care produc curent chiar și pe timp închis,suficient să țin în funcțiune 10 combine de astfel de tip !,dar am o șmecherie pe care mulți oameni de pe planetă n-au experimentat-o și anume am un led de mare putere de 100W care l-am pus să-mi lumineze două panouri din marginea sistemului și totodată curtea pe timpul nopții,astfel regulatorul MPPT separat care încarcă acești 2 acumulatori înseriați de 44Ah care alimentează combina frigorifică se încarcă „moka” și noaptea de la lumina artificială al farului !!!.Deocamdată pe locul unde construiesc viitoarea casă mi-am amenajat o anexă gospodărească cu un spațiu interior de vreo 60mp unde am toată instalația de stocare a curentului și scule de mii de euro în care mi-am investit o mică parte din banii câștigați cu sudoarea frunții mele în ultimii 20 de ani !

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 05 September 2014 - 11:27.


#10
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostViorelsolar, on 05 septembrie 2014 - 10:46, said:

Aștept ceva aprecieri în legătură cu această lucrare,chiar un like pentru răposatul „Tanu”pentru că așa îi pusesem numele.O astfel de combină frigorifică cumpărată de nouă,cu această capacitate costă vreo 2000 de euroi,iar eu am transformat-o cu nici 200€ !!!
Posted Image Posted ImagePosted Image

#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și iată cât costă pe ebay doar controller-ul trifazic de 12-24V necesar pentru alimentarea acestui compresor Danfoss BD 35F :http://www.ebay.com/...=item27ea75edeb, eu pot să spun că am făcut o afacere bună cumpărând acest compresor împreună cu acest controller cu riscurile de rigoare pe care mi le-am asumat în momentul când i-am tăiat capacul și l-am sudat.Posted Image

#12
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Si eu care credeam ca vrei un frigider de culoare verde :lol: ... Fain si asa :D .

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai frigider la 12-24V cum sa nu fie fain? Cu  acumulatori de frig (sticle cu apa sarata sau dulce care ingheata la -10C)  nici nu ai nevoie sa-l alimentezi noaptea din baterii, e suficient sa-l incarci ziua, direct din panou ca nu pierde frigu pana a doua zi.

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Astăzi în congelator aveam -25°C pe termometru,dar ceea ce îmi place la el este că trebuie să pun urechea pe compresor să-l aud că funcționează atât de silențios se comportă,trebuie să fie o liniște totală să auzi un pâsâit slab,de aceea i-am pus acel wattmetru să-mi dau seama când intră în stand-by,să pot citi consumul de doar 5 mA al controller-ului !!!Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 September 2014 - 13:18.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostViorelsolar, on 05 septembrie 2014 - 11:18, said:

Combina consumă foarte puțin și îngheață bocnă în congelator,îmi ajunge o singură încărcare al acumulatorilor pentru 24 de ore fără să-i descarc mai mult de 50%,iar panourile mele fotovoltaice am 2100Wp montați din 4000 pe care-i am la total și care produc curent chiar și pe timp închis,suficient să țin în funcțiune 10 combine de astfel de tip !,dar am o șmecherie pe care mulți oameni de pe planetă n-au experimentat-o și anume am un led de mare putere de 100W care l-am pus să-mi lumineze două panouri din marginea sistemului și totodată curtea pe timpul nopții,astfel regulatorul MPPT separat care încarcă acești 2 acumulatori înseriați de 44Ah care alimentează combina frigorifică se încarcă „moka” și noaptea de la lumina artificială al farului !!!.Deocamdată pe locul unde construiesc viitoarea casă mi-am amenajat o anexă gospodărească cu un spațiu interior de vreo 60mp unde am toată instalația de stocare a curentului și scule de mii de euro în care mi-am investit o mică parte din banii câștigați cu sudoarea frunții mele în ultimii 20 de ani !

Asa, deci consumi curent ca sa produci curent. Mda, acum se leaga.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, bine, trecem peste faza cu iluminarea panourilor solare cu un led noaptea ... avem un thread intreg pe tema asta.

Ma intreb totusi cit sint de eficiente motoarele astea de tensiune mica. Da, si eu folosesc ceva similar (desi luat de-a gata) si nu as putea sa folosesc altceva cu un panou solar relativ mic - dar totusi la motoarele electrice stiam ca eficienta scada cu tensiunea. Din cauza asta la bicicletele electrice se merge din ce in ce mai sus cu tensiunea si se stie ca daca ai un motor de tensiune mai mare chiar la acumulatori de capacitate identica (Wh) poti face mai multa treaba cu motorul de tensiune mai mare. Cum e treaba aici?

#17
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postf300, on 05 septembrie 2014 - 13:54, said:

Da, bine, trecem peste faza cu iluminarea panourilor solare cu un led noaptea ... avem un thread intreg pe tema asta.

Ma intreb totusi cit sint de eficiente motoarele astea de tensiune mica. Da, si eu folosesc ceva similar (desi luat de-a gata) si nu as putea sa folosesc altceva cu un panou solar relativ mic - dar totusi la motoarele electrice stiam ca eficienta scada cu tensiunea. Din cauza asta la bicicletele electrice se merge din ce in ce mai sus cu tensiunea si se stie ca daca ai un motor de tensiune mai mare chiar la acumulatori de capacitate identica (Wh) poti face mai multa treaba cu motorul de tensiune mai mare. Cum e treaba aici?
la biciclete "secretul" sunt acumulatorii ! ... tensiune mare, intensitate mica, "controller" ieftin ! ... nu spun ca nu ai dreptate in privinta (in)efientei motoarelor de tensiune mica ! ...
apropos, Viorel nu ne-a aratat daca era sincron motorul de compresor ! ...

Edited by 9victor, 05 September 2014 - 14:38.


#18
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Post9victor, on 05 septembrie 2014 - 14:38, said:

la biciclete "secretul" sunt acumulatorii ! ... tensiune mare, intensitate mica, "controller" ieftin ! ... nu spun ca nu ai dreptate in privinta (in)efientei motoarelor de tensiune mica ! ...
apropos, Viorel nu ne-a aratat daca era sincron motorul de compresor ! ...

Motorul are rotor cu 4 magneți permanenți cu bobinaj trifazic,deci se subânțelege că este fără perii (brushless),nici n-ar putea fi altfel apoi alimentarea este mai eficientă pe 24Vcc și din câte m-am uitat în partea electronică dar și în documentele tehnice,pentru că are două convertoare unul step down și unul step up,probabil compresorul lucrează cu o tensiune între 16-20Vcc.,dar are și protecție cut off la 11V respectiv 22V.Posted Image .În ultimile 2 poze se disting magneții pe rotor,se vede chiar unul din cei 4.

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 05 September 2014 - 16:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate