Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

M42

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
E pe aici cineva care sa se joace si cu asa ceva? M-a palit ceva si am inceput sa ma uit la ele. Iar acum am cateva intrebari.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru ce body?
Pe Nikon e mai nasol cu focus-ul la infinit. Are un prieten un adaptor cu sticla dar scade destul de mult calitatea pozei.

#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
5D2 si 6D. Am luat un Helios 58 f2.0 (inca nu a ajuns) si un Zeiss 135 f3.5 Cu primul inteleg ca-s ceva bube si la noi la focalizarea la infinit, daca nu tragi in live view. Stie cineva mai multe?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Nu prea vad ce influenta ar avea liveview in poveste.

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pai beleau e cand vine oglinda jos, din ce citesc. Iar in liveview iti faci treaba si, inainte sa iesi, focusezi la apropiere.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cam riscant avand in vedere ca nu-s body-uri de duzina.

#7
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View Postmiromulus, on 04 septembrie 2014 - 22:44, said:

5D2 si 6D. Am luat un Helios 58 f2.0 (inca nu a ajuns) si un Zeiss 135 f3.5 Cu primul inteleg ca-s ceva bube si la noi la focalizarea la infinit, daca nu tragi in live view. Stie cineva mai multe?
Nu tragi in live view.Daca ai chip cu confirmare focus merge foarte ok. Eu folosesc un Pentacon 135mm zebra 2.8 "bokeh master" Posted Image

LE : posibil la 58 sa loveasca oglinda(5D2-FF) , dar mai cauta pe net ca sunt rare cazurile in care lentila face back focus si intra prea mult in body. La 135 nici gand de asta , chiar pe FF.

Edited by alamic05, 05 September 2014 - 07:26.


#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Bun, nu atinge oglinda Helios-ul. :) Acum ma distrez cu flare-ul. F misto jucariile astea vechi.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Astea-s bune ca, fiind ieftine, poti sa le demontezi si sa le faci tilt&shift, cred ca e mai distractiv decat partea cu flare-ul.

Edited by crokodilu, 05 September 2014 - 16:21.


#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
La asta nu m-am gandit. A venit intre timp si Zeiss-ul. A fost o chestie gen: "Fuck". E cel putin la fel de bun ca oricare din L-urile pe care le am

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Este ca-i misto? Norocul astora de fac l-uri, nanocristaluri si hduri e ca nu multa lume are curaj sa dea 3 lei pe ob. vechi, manuale e drept, dar in anumite cazuri nici nu-ti trebuie mai mult.

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca vrei af si stabilizare, nu ai prea multe variante. Dar de acum promit sa nu mai fac bancuri cand vad pe cineva cu cate o vechitura. Ce-i misto e ca, la cat costa, poti sa-ti iei cate unul pentru fiecare situatie cu care ai de gand sa te intalnesti de banii de un singur L mai rasarit. De 3-4000 de lei iei o sacosa de din astea.

Anyway, revenind. Zeiss-ul e ultra sharp dar il vad mai mult la interior sau in scene urbane. Si cum o sa vreau si ceva cu un bokeh deosebit, pentru imagini in natura, ma gandesc sa incerc si un Pentacon 135 2.8. Are doar 15 lamele Posted Image

Edited by miromulus, 06 September 2014 - 00:29.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ceva poze?

#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Am doar niste teste prin casa. Azi ma duc la o nunta cu ele Posted Image (nu glumesc, chiar o sa le folosesc si pe ele)

Edited by miromulus, 06 September 2014 - 10:44.


#15
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Felicitări pentru Zeiss! Este aici o listă cu  obiectivele compatibile http://www.panoramaplanet.de/comp/
La cele peste 100mm nu sînt probleme. Bokeh fain are pentaconul de 200mm cu 15 lamele dar cam sar lamelele dacă-l manevrezi prea repede. Takumarele sînt vestite pentru sharpness, am avut unul de 55mm f1,8 și n-avea egal. Dacă nu vrei să investești prea mult caută obiective rusești copiate după Zeiss, Mir 37mm, Jupiter 135mm, Helios... sînt excelente
Ai grijă cu compatibilitatea pe 5D dar am auzit pe unii că au preferat să pilească oglinda decît să renunțe la bijuteriile pe M42 :)
Review-uri la multe obiective manuale găsești aici http://www.mflenses.com/ sau aici http://www.pentaxfor...-Lenses-i3.html

#16
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pentaconul ala e urmatorul pe lista. Exista si acolo variante de care sa ma feresc? Ca electric si auto la 135.

#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca tot mi s-au cerut exemple, o imagine direct din aparat. Fara procesare, doar export din LR: http://ioanmarginean...righete-002.jpg Evident, in varianta finala o sa fie "un pic" modificata

#18
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Bun. Si varianta finala (cred). Imaginea e facuta cu Helios 44M-4 58 f2.0. O dihanie mai batrana ca mine.

Attached File  01.jpg   104.48K   47 downloads

Edited by miromulus, 07 September 2014 - 12:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate