Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rate nesolicitate prin cardul Mastercard Forte (BT) la OMV

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Am un card Mastercard Forte la BT.

In luna august am bagat benzina de la Petrom (OMV) de 2 ori.

Acum la sfarsitul lunii observ in BT24, cu surprindere, ca ambele tranzactii au fost trecute ca tranzactii in rate (2 rate) desi eu nu am solicitat acest lucru si nici nu am fost intrebat daca vreau rate cum se intampla deobicei atunci cand platesc cu Forte.

Mai am 2 colegi de birou in aceasi situatie.


Nu mi se pare normal sa ma trezesc cu niste rate pe care eu nu le-am cerut.

Cine credeti ca este de vina pentru situatia asta ? Banca ? Comerciantul (Petrom)?

Aveti idee daca este vreo prostie de promotie prin care tranzactiile la Petrom se impart automat in rate ?

Edited by Cornel, 03 September 2014 - 08:26.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Ăla e un card de credit.
Adică fix asta: rate.
Orice cumpărătură cu achitată cu el va fi achitată de tine în rate către bancă.

#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 sfantu.dracu, on 03 septembrie 2014 - 08:38, said:

Ăla e un card de credit.
Adică fix asta: rate.
Orice cumpărătură cu achitată cu el va fi achitată de tine în rate către bancă.

Vorbesti prostii. Poti plati linistit intreaga suma cu el, fara rate.De fapt majoritatea comerciantilor te intreaba daca preferi intr-un nr de x rate sau achiti integral.

#4
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
@sfantu.dracu

Fac cumparaturi cu acest card de vreo 6-7 ani. Stiu foarte bine cum functioneaza. In tot acest timp am cumparat de fix 2 ori in rate (6 rate) pentru ca asa am vrut EU, pentru ca asa am solicitat EU.

Este o diferenta intre a cumpara pe credit, cand trebuie sa pui banii inapoi in max 55 zile (in functie de data la care ai facut cumparaturile) si o plata in rate, caz in care ti se blocheaza intreaga suma si trebuie sa platesti in fiecare luna rata aferenta.

Edited by Cornel, 03 September 2014 - 08:47.


#5
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
Cel mai probabil a fost o promotie in genul celei din vara asta cu "3 rate la orice cumparatura din strainatate" fara sa te intrebe nimeni nimic. Probabil incearca si ei sa prinda vreun neatent la dobanda(trebuie sa recunoastem ca, cardul e destul de avantajos, trebuie sa scoata si ei ceva de undeva, nu?)

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mai mult ca sigur a fost de vina comerciantul. a selectat plata in rate atunci cand ai bagat cardul.
daca era de vina banca, atunci ai fi avut mai multe tranzactii cu problema asta

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 _Smiley_, on 03 septembrie 2014 - 09:03, said:

mai mult ca sigur a fost de vina comerciantul. a selectat plata in rate atunci cand ai bagat cardul.
(...)
Da, așa a fost. Mi s-a întâmplat și mie, dar m-a întrebat casiera înainte de a apăsa butoanele...Posted Image

#8
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 _Smiley_, on 03 septembrie 2014 - 09:03, said:

mai mult ca sigur a fost de vina comerciantul. a selectat plata in rate atunci cand ai bagat cardul.
daca era de vina banca, atunci ai fi avut mai multe tranzactii cu problema asta

Daca ar fi fost o singura tranzactie... ok, sa zicem ca era o  greseala. Dar de 2 ori la benzinarii diferite ? In plus, cum ziceam in primul post, am doi colegi in aceasi situatie. Unul a alimentat in Constanta celalalt in Bucuresti la alte benzinarii decat cele la care am alimentat eu. De fapt ei se plangeau de treaba asta si cand am verificat si eu... surprinza... aceasi situatie si la mine.

Deci, imi pare o problema generala.

Edited by Cornel, 03 September 2014 - 10:44.


#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
BT raspunde destul de bine si pe email, apoi vino ep froum si spune ce s-a intamplat  cu adevarat.

Bafta,

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@Cornel  Tu doar semnalezi problema? Te afecteaza cu ceva?
Sunt 2 rate fara dobanda. Daca nu ai nevoie de rate poti acoperi toata suma fara sa platesti nici un banut in plus.
Ori casa de marcat/POS-ul de la Petrom este prost setat (sau o fi special facut asa) si aplica automat rate cand recunoaste card-ul BT, ori personalul Petrom nu stie sa le foloseasca. Fa o sesizare la banca despre problema asta.

Edited by Lesbianu, 03 September 2014 - 11:20.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Cornel, on 03 septembrie 2014 - 10:43, said:

Daca ar fi fost o singura tranzactie... ok, sa zicem ca era o  greseala. Dar de 2 ori la benzinarii diferite ? In plus, cum ziceam in primul post, am doi colegi in aceasi situatie. Unul a alimentat in Constanta celalalt in Bucuresti la alte benzinarii decat cele la care am alimentat eu. De fapt ei se plangeau de treaba asta si cand am verificat si eu... surprinza... aceasi situatie si la mine.

Deci, imi pare o problema generala.

generala, dar totusi limitata la Petrom :).
nu stiu cum functioneaza pos-urile de la Petrom si nici cum sunt instruiti angajatii. poate cel ce le-a dat instructiunile a facut vreo greseala si memo-ul a ajuns la toti cu un mod de operare eronat.
dar daca ar fi fost problema de la banca, atunci cred ca ar fi trebuit sa ai si alte plati, la alti comercianti, in aceeasi situatie.

#12
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 docristi, on 03 septembrie 2014 - 08:56, said:

Cel mai probabil a fost o promotie in genul celei din vara asta cu "3 rate la orice cumparatura din strainatate" fara sa te intrebe nimeni nimic. Probabil incearca si ei sa prinda vreun neatent la dobanda(trebuie sa recunoastem ca, cardul e destul de avantajos, trebuie sa scoata si ei ceva de undeva, nu?)

Bingo!

Am facut reclamatie pe site si am fost sunat. Nota 10 pentru promtitudine Posted Image

Concluzia: Este vorba de o promotie in parteneriat cu Petrom: toate platile la Petrom se fac in 2 rate. Ca urmare a reclamatiei mele am fost trecut pe o "lista" iar urmatoarele plati la Petrom vor fi decontate integral.


Oricum mi se pare o promotie total aiurea.

Edited by Cornel, 03 September 2014 - 12:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate