Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Propunere reorganizare sectiune sfaturi achizitii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Desi exista topicul de aici, nu pare sa tina nimeni cont de el, se posteaza absolut haotic, au aparut pe aici persoane care intrebau in ianuarie ce configuratie ar putea cumpara de black friday, si mentionarea asta venea bineinteles dupa ce apareau vreo zece care recomandau sisteme, timp pierdut degeaba si pt. noi si pt. initiatorul topicurilor (da ati citit bine, topicurilor, la plural - era un utilizator pe aici care deschidea topic pe fiecare luna, doar ca sa vada cum mai evolueaza piata; pai cum sa evolueze, apar tehnologii noi, componente noi si implicit scad preturile...).

Cu binevointa celorlalti membrii ai forumului, propun sa nu se mai raspunda la topicurile de pe acesta sectiune, pana nu avem toate datele necesare.
Initiatorilor topicurilor ce nu se conformeaza sa raspunda la aceste minime intrebari, mai bine nu le recomandam nimic.

Mai apar si diversi useri pe aici care insira o lista de componente si apoi intreaba ce parere avem. Pai nu avem, ce parere putem avea din moment ce nici macar nu ai precizat bugetul, pretul componentelor sau destinatia acestora?

Mai sunt si userii incapatanati, arunca un wishlist, intreaba de parere, apoi spun ca ei nu vor sa schimbe nimic la configuratie, vor sa stie doar daca sunt piesele compatibile, sa nu insistam cu alte sfaturi. Ce sens are sa spunem doar ca da, sunt compatibile, din moment ce ei au pus placa de baza la 700 lei si procesor la 160 lei sau au pus componente pt. navigare web, iar ei doresc gaming?

Propunerea mea ar fi ca al doilea mesaj (cel postat dupa userul care a deschis topicul), sa contina fie link catre topicul cu intrebarile necesare, fie un copy/paste al intrebarilor pe care le stabilim de comun acord aici.
Nu as dori sa depasim 8 intrebari pt. ca cel mai probabil nu o sa stea nimeni sa raspuna la atatea.
Topicul asta l-am mai deschis si pentru ca este destul de deranjant sa intrebe 15 useri la rand: ai monitor? ce monitor ai? dar ce rezolutie are?, sau mai rau initiatorul topicului sa ignore sa ofere un raspuns.


Asta ar fi minimul de informatii pe care consider ca ar trebui sa-l oferiti la deschiderea topicului daca doriti o recomandare pertinenta pentru o configuratie:

1) Cand intentionezi sa faci achizitia?
2) Ce buget ai?
3) La ce vei folosi acel PC?
4) Ce rezolutie are monitorul? Daca nu stii rezolutia, precizeaza producatorul si modelul monitorului (model afisat de regula pe spatele monitorului).
5) Mai ai alte componente pe care sa le poti refolosi? (carcasa, sursa, HDD, etc - mentioneaza clar si modelele acestora).
6) Mentioneaza daca ai alte preferinte de care ar trebui sa stim: magazinul sa fie dintr-un anumit oras, sa ofere rate fara dobanda (cate rate?) etc.

Dragi utilizatori care cereti sfaturi, daca nu doriti sa raspundeti la acele intrebari, pe motiv ca nu stiti si nici nu vreti sa aflati, ca va e lene, ca v-a murit pisica, ca va inseala nevasta sau orice alte considerente,
atunci duceti-va in cel mai apropiat magazin Altex/Flanco/MediaGalaxy/Domo si luati un sistem preasamblat, cu piese de calitate indoielnica, la suprapret si cu componente vechi de vreo trei generatii.

Edited by gumball3000, 01 September 2014 - 17:23.


#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Intrebarea nr. 4:

 gumball3000, on 01 septembrie 2014 - 16:56, said:

4) Ce monitor ai? (precizeaza rezolutia sau modelul monitorului afisat pe spatele acestuia)
ar putea fi reformulata astfel:

4) Ce rezolutie are monitorul? Daca nu stii rezolutia, precizeaza producatorul si modelul monitorului (model afisat de regula pe spatele monitorului).

Pentru recomandari de sisteme, rezolutia monitorului este cea care conteaza si e mai simplu daca este indicata direct.

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu e deloc rea initiativa. Eventual sa apara automat acea lista la postare.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, asa am vazut ca este pe unele forumuri, te pune mai intai sa citesti regulile sectiunii si apoi te lasa sa postezi.
Chiar si in cazul in care multi vor da direct next, macar unul din zece reuseste sa inteleaga, si tot e ceva.

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Am impresia ca s-a mai incercat asta, dar fara succes.
Eu sunt de acord cu "niciun raspuns pana nu primim si noi raspunsurile dorite".

Nu ofera informatiile necesare, un simplu comentariu cu link-ul spre topicul deja existent cu intrebari sau copy-paste la ele.
Personal, am mai facut asta, dar degeaba daca dupa apar 2-3 cu configuratii facute cu ajutorul mamei Omida sau a globului de cristal.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cam slabe sanse. Mai bine ar fi auto-postare, adica imediat ce se deschide editorul pentru noul thread, sa apara ori deasupra casutei cu rosu acea chestie, ori sa se auto-includa in momentul in care vrei sa te apuci de scris.
Ar scuti multa bataie de cap pentru cei care incearca sa dea un sfat.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, ar fi fost excelent daca ar fi avut forumul direct o optiune cu vreo cateva casute, pe care sa le completeze utilizatorii.
Si sa-i tot bata la cap sa completeze toate casutele respective.

Cu toate astea, am vazut ca pe forumul PCGarage, spre exemplu, userii erau mai civilizati, raspundeau direct la intrebarile acelea de bun simt, nu asteptau sa fie intrebati la rand de fiecare user in parte.
Eventual si cu intrebare personalizata: Dragă userule gumball3000, din Văscăuții din Deal, ce monitor aveți? Mama dumneavoastră, Tănțica, știe?

Edited by gumball3000, 01 September 2014 - 17:30.


#8
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Inițiativa e bună.
Ar trebui cumva ca la apăsarea butonului ”Start New Topic”, user-ul să fie redirecționat,cu un mesaj aferent, către acest topic.
Așa cum spuneai și tu, poate unul din zece se vor conforma.

Există totuși o altă problemă.
Ce facem cu userii care vor doar o componentă, două?(i.e. Placă video, memorie, vreun HDD SH etc.)
Cred că cel mai bine ar fi ca secțiunea ”Sfaturi privind achizițiile” să aibă la rândul ei mai multe subforumuri structurate.EX:
-Sisteme full
-CPU
-Memorii
-Stocare..
etc...

Edited by Ally97, 01 September 2014 - 21:37.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Ally97, on 01 septembrie 2014 - 21:36, said:

Ce facem cu userii care vor doar o componentă, două?(i.e. Placă video, memorie, vreun HDD SH etc.)
Aceia sunt pasnici, mai posteaza si pe subsectiunile dedicate, plus ca acolo nu e nevoie sa stii atatea lucruri, sunt ceva mai avansati.
Deja daca stiu de ce componenta au nevoie, am observat ca se pricep cat de cat sa mai lase si niste detalii.

#10
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 gumball3000, on 01 septembrie 2014 - 21:39, said:

Aceia sunt pasnici, mai posteaza si pe subsectiunile dedicate, plus ca acolo nu e nevoie sa stii atatea lucruri, sunt ceva mai avansati.
Deja daca stiu de ce componenta au nevoie, am observat ca se pricep cat de cat sa mai lase si niste detalii.
Vorbesti despre ei de parca ar fi animale  :))

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, se intampla uneori sa am o exprimare mai exagerata/de balta, defect profesional (nu, nu lucrez pt. click/cancan) Posted Image

De exemplu, acum vad si eu cum am formulat fraza asta, nu mai merge sa dau edit. In fine, sa revenim la topic.

 gumball3000, on 01 septembrie 2014 - 16:56, said:

atunci duceti-va in cel mai apropiat magazin Altex/Flanco/MediaGalaxy/Domo

Edited by gumball3000, 01 September 2014 - 22:04.


#12
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Ar trebui sa fie toate ca aici: http://forum.softped...foaneaccesorii/

Macar pt categoriile mai importante:
- televizoare
- laptopuri
- desktop-uri si componente
- tablete si accesorii

La tablete de exemplu e o varza totala, un singur subiect pt sfaturi cu sute de postari, fara cap si fara coada...

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Petru televizoare, laptopuri si desktop`uri sunt deja sectiuni separate. :)

#14
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 georgik12, on 02 septembrie 2014 - 15:01, said:

Petru televizoare, laptopuri si desktop`uri sunt deja sectiuni separate. Posted Image

Cu exceptia tabletelor exista o pseudo-organizare, insa cam lasa de dorit... :)

Desktop-urile si componentele sunt la gramada cu laptopurile, desi exista un topic dedicat pt sfaturi achizitii laptopuri:
http://forum.softped...nd-achizitiile/

Nu exista un thread dedicat pt achizitii TV, exista unul general despre TV (HDTV, UHD, 3DTV, Holographic TV)
http://forum.softped...holographic-tv/

Laptopurile sunt imparstiate pe mai multe topicuri:
http://forum.softped...nd-achizitiile/
http://forum.softped...tionare-laptop/

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Televizoarele nu au ce cauta in sectiunea dedicata PC-urilor (desktop sau laptop). Nici tabletele, telefoanele mobile sau alte jucarii din astea.

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Topicul de achizitii desktop e asta.
Cel de TV l`ai nimierit corect, la fel cum si asta e general pentru IT, la fel si acela e general pentru TV.
Cel pentru laptop la fel, ai topicul dedicat + aria asta, ca tot la IT intra si astea.

Forumul e impartit deja cum trebuie, doar ca lumea nu se chinuie sa caute.
O mult mai usor sa trantesti topicul pe prima rubrica care iti iese in cale si sa ti-l mute moderatorii dupa, daca nu-i ok.

#17
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 Seb, on 02 septembrie 2014 - 16:56, said:

Televizoarele nu au ce cauta in sectiunea dedicata PC-urilor (desktop sau laptop). Nici tabletele, telefoanele mobile sau alte jucarii din astea.

N-ai fost deloc atent, n-am zis ca trebuie sa fie in sectiunea dedicata PC-urilor...

#18
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 catalin_petrescu, on 02 septembrie 2014 - 17:16, said:


N-ai fost deloc atent, n-am zis ca trebuie sa fie in sectiunea dedicata PC-urilor...

Am fost atent. Tocmai ca nu vad de ce s-ar discuta intr-o sectiune (PC) despre organizarea altei sectiuni (TV sau tablete sau animale domestice sau orice altceva).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate