Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Extindere arie wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
Salutare!

Am modemul HG658 de la RT si am vrut sa ii extind aria de acoperire wireless tot prin wireless. Aveam deja un TP-Link WR841ND si am incercat sa le conectez prin WDS, dar am inteles ca trebuie si modemul sa suporte optiunea, iar eu nu am reusit. Asa ca am pus acel custom firmware de la DD-WRT pe TP-Link si, dupa ce am citit mai multe tutoriale, am reusit sa le conectez prin wireless. Ce e drept, merge! Dar sunt momente cand pur si simplu cade netul. Imi apare Limited Connection. Revine, dar uneori dureaza prea mult. Asa ca ma gandeam, daca nu stiti un tutorial poate mai bun, sa imi iau un Wireless Extender sau Access Point. Vazusem ceva de la emag care pur si simplu il bagi in priza, faci conexiunea rapid si merge, dar as vrea sa aflu si parerea voastra!

Multumesc anticipat!

#2
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
tot la TP=link gasesti cu functie de Wireless Extender sau Bridge cu pret bun pana in 70 RON

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Varianta ieftina si stabila ar fi sa renunti la conectarea wireless dintre cele doua routere si sa le legi printr-un cablu de retea (daca exista posibilitatea asta). Ar mai fi varianta cu PowerLine in caz ca nu vrei sa folosesti cabluri, dar nu am folosit niciodata si nu stiu cat de stabile sunt. In special cele ieftine. Probabil apar colegi de forum care iti pot recomanda si asa ceva.
Personal, as face pe dracu'n patru sa le leg prin cablu UTP. Este sfant!

#4
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

 Lesbianu, on 01 septembrie 2014 - 15:25, said:

Varianta ieftina si stabila ar fi sa renunti la conectarea wireless dintre cele doua routere si sa le legi printr-un cablu de retea (daca exista posibilitatea asta). Ar mai fi varianta cu PowerLine in caz ca nu vrei sa folosesti cabluri, dar nu am folosit niciodata si nu stiu cat de stabile sunt. In special cele ieftine. Probabil apar colegi de forum care iti pot recomanda si asa ceva.
Personal, as face pe dracu'n patru sa le leg prin cablu UTP. Este sfant!
Aha.. cred ca la PowerLine m-am uitat si eu. Din pacate nu pot sa le conectez prin cablu, dar nici nu am nevoie tot timpul de el si nici viteza prea mare.. doar ceva decent. A incercat cineva un PL ?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da si tu mai multe detalii despre cat vrei sa extinzi acoperirea si unde (in ce conditii)

#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
esti pe "client" sau "client-bridge (routed)"?

#7
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
nu e foarte mult de extins.. adica pana si semnalul de la modem ajunge acolo unde vreau, dar foarte slab spre deloc. nu e distanta mare, ci pereti.. cu ce am acum ajunge bine, dar cade.. si nu stiu de ce, nu tot timpul.

@Victor5, am impresia ca sunt pe client-bridge pt ca pe client trebuia sa ma conectez cu fir la laptop din router dupa ce faceam conexiunea wireless intre modem si router. parca asa zic eu...

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Poti incerca si varianta client (eu asa am, si cu acelasi model de router, v8 mai precis, si tot cu dd-wrt). Atat ca routerul va functiona ca DHCP server si nu ca AP, reteaua din spatele lui nu va fi vazuta de reteaua din spatele modemului; vei folosi Wireless phisical interface pentru conexiunea cu modemul si vei mai crea o interfata  virtuala pentru clientii Wireless. La mine asa merge, fiind conectat la routerul vecinului, cu 2 clienti pe fir si vreo 6 pe wifi.

#9
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Concret!
Asta am folosit eu http://www.tp-link.r...odel=TL-WA701ND cu  functia de Repetor Wireless. In casa are fratele meu un router de la Romtelecom cu antena integrata. Din cauza peretilor in exterior semnalul era inexintent.
Setarile se fac usor, nu trebuie sa ai prea mari cunostinte. Singurul lucru pe care trebuie sa il faci este ca  la router-ul TP-link sa pui aceasi clasa de IP-uri pentru LAN ca la cel cu acces la internet.
Adica, iar concret, Romtelecomul avea ceva de genul IP LAN 192.168.1.x iar TP-link foloseste implicit 192.168.0.x Trebuie sa modifici si la TP-link ca la Romtelecom.

Prea multe cunostinte nu am, scuze pentru limbajul "de lemn".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate