Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

durere de ochi de la calculator/tv/telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
De aproximativ 1 an imi obosesc ochii foarte tare si practic nu mai pot sa ma uit la pc/tv dupa o perioada de timp. La inceput mi-am luat lacrimi artificiale si m-au ajutat dar de la un timp nici acestea nu mai au nici un efect. Am incercat sa port niste ochelari de protectie calculator, desi din cate stiu nu ajuta la tipul de monitoare lcd/led dar nu pot sa ii tin pe nas, imi creeaza un disconfort prea mare asupra nasului, nu pot sa stau cu ei mai mult de cateva minute. Am incercat sa reglez luminozitatea/contrastul monitorului fara nici un rezultat. Camera tot timpul e luminoasa nu stau doar cu monitorul ca singura sursa de lumina . Lucrez cu calculatorul si nu am de ales. Ceva pareri?

LE: precizez ca problema asta e doar cand ma uit la tv/monitor/telefon, in rest nu am probleme de vedere sau cel putin nu ma afecteaza .

Edited by mihai_tudose2006, 01 September 2014 - 08:50.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cate ore lucrezi fara pauza?

Instaleaza pe PC programul asta: http://eyeleo.com/

Ia-ti un monitor cu panou IPS.

#3
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
pai lucrez 8h pe zi la munca dar iau pauza de 5-10 min la fiecare ora. Dar mai stau si acasa la tv/pc plus pe drum la telefon.

#4
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

Quote

Camera tot timpul e luminoasa nu stau doar cu monitorul ca singura sursa de lumina

Trebuie sa ai grija si sa nu-ti bata lumina in monitor, e foarte obositor pentru privire.

Pe scurt, e ca la tigari. Daca incepi sa gafai cand urci pe scari, mai tai din ele. Posted Image

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si ce model de monitor folosesti mai exact?

#6
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
la munca : http://www.cnet.com/...or-20-1-series/, acasa un lg flatron de 19 inch(nu mai stiu exact modelul) si ca telefon un note 3.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ai de p... me
ala e monitor din 2003, ia-ti repede unul IPS flicker free, daca spui ca stai atatea ore pe el.

Vezi astea de aici: http://www.benq.com/...LCD/?filter=185
Cauta unul si cu optiune reading mode.

#8
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
nu prea am cum sa iau eu pentru work. Astea sunt aici. Si acasa am unu model 2010 cred si tv 2013 si am aceasi problema. Nu cred ca e problema de la flicker.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cand iei pauza priveste in departare pe geam, un deal ceva.
Mai ajuta si spalatul ochilor cu pa rece si masarea lor.
Cred ca ar trebui sa treci si pe la oftalmolog, situatia pare cam serioasa.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ba da, citeste aici: http://www.benq.com/...onitors/ff.html
Ce-i drept nu prea conteaza anul, conteaza tipul panoului, amplasarea monitorului/ distanta/ diagonala.

#11
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Un oftalmolog ai consultat?

#12
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
da, am fost acum cateva luni. Mi-a zis ca am un usor astigmatism la ochiul drept, genetic cred deoarce si taicamiu are la acelasi ochi. El mi-a recomandat lacrimile artificiale.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 Friskey, on 01 septembrie 2014 - 09:20, said:

Cand iei pauza priveste in departare pe geam, un deal ceva.
Mai ajuta si spalatul ochilor cu pa rece si masarea lor.
Cred ca ar trebui sa treci si pe la oftalmolog, situatia pare cam serioasa.

Nu !
Problema asta am avut-o si eu. Este de la luminozitate. Ochii nu mai pot suporta atata luminozitate. Cu timpul, si lumina soarelui o sa-l deranjeze.
Cum am rezolvat eu?
Am pus un ecran anti-glare/anti-reflexiv (din acelea pentru tuburi crt) peste ecranul unui monitor de 17 inch, setand totodata luminozitatea la 0 si contrastul maxim. Problema e ca astfel de produse nu se mai comercializeaza.

Edited by dark, 01 September 2014 - 09:39.


#14
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Eu folosesc asta: https://justgetflux.com

Da un tenta calda culorii ecranului (nu mai e albastru ala de la care te dor ochii) + ca-l face si ceva mai intunecat asa.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Problemele pot fi:

1. luminozitate setata prea mare. ( luminozitatea se seteaza a.i. sa redea bine tonurile de gri, inclusiv negru,)
2. contrast setat prea mare ( se seteaza a.i. sa fie redate lejer toate gradatiile de tonuri si culori, si in acelasi timp sa nu "zgarie" ochii; nu trebuie nici moderat exagerat, dar nici nu se da prosteste la 100%, decat daca este un monitor ordinar)
Fiecare monitor are alte setari, deci nu se pot compara intre ele. Unele redau perfect cu 9% luminozitate si 69 % contrast, altele cu 12% luminozitate si 73% contrast, altele cu 30 % si 86% contrast, altele cu 50%, etc.

3. temperatura de culoare setata aiurea.
Temperatura de culoare se seteaza la 6500 K, apoi se calibreaza monitorul si softwareul, a.i. sa redea alb si gri neutru.
Daca iti plac pozele calde, la ~ 5700K, le procesezi ca atare dupa gust, dar monitorul trebuie calibrat neutru.
Setarile mai clade si mai reci, sunt in 99,9999999 cazuri inutile.

4. refreshul monitorului se seteaza cat mai aproape de 100 Hz, dupa ce au fost instalate supervizat, driverele originale ale monitorului si placii grafice.
Driverele din windous, in general nu te lasa sa setezi refreshul la valori mari.

La un LCD cu latenta de 25ms cum are acel HP vechi, refreshul ecranului nu se prea mai vede, dar pot exista alte probleme - vezi in continuare.

5. La imagini in miscare, de la ferestre miscate pe ecran, derulare de text si imagini, si pana la imagini video, o latenta de 25ms este ingrozitoare, si este extrem de obositoare.

6. LCD-urile au un backlight, fie CFL fie LED, care are si el refreshul lui !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Acesta trebuie sa fie in plaja de 100-120 Hz, altfel este extrem de obositor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
De obicei nu se poate seta la modele vechi ( si rar la cele noi, oricum setarea este inutila); tot ce poti face, este sa faci rost de un monitor cu latenta de maxim 5ms, refresh LCD de 100-120 Hz sau macar minim 85 Hz, sa-l setezi corespunzator din driverul placii grafice, si sa alegi acest monitor si cu backlight cu refresh de 100-120 Hz.

Edited by loock, 01 September 2014 - 11:35.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Pana la schimbarea monitoarelor,incearca o pereche de ochelari speciali pentru calculator.Bineinteles,impreuna cu un oftalmolog.

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
A zis ca a incercat deja si cu ochelari.

#18
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am incercat sa ii port dar nu pot sa ii tin pe nas. Stiu ca suna ciudat dar simt o presiune foarte mare pe nas mai mult de cateva minute nu pot sa stau cu ei. Oricum multumesc pentru sfaturi, pe viitor o sa imi schimb monitorul si o sa incerc sa mai consult si un alt oftalmolog.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate