Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Salariu crescut de la o luna la alta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Salut,

Am o intrebare legata de partea contractuala a unei cresteri de salariu.
Tocmai am avansat la locul de munca pe o alta pozitie si aparent salariul imi va fi marit luna viitoare cu o anumita suma iar peste 2 luni cu o alta suma, ajungandu-se in final la plata promisa.
Exista vreo prevedere legala in acest sens? Nu stiu cert daca la incheierea unui nou contract de munca se poate specifica cresterea lunara a salariului sau daca este nevoie de o suma fixa  prevazuta. Nu vreau sa ma trezesc doar cu prima marire promisa si trecuta in contract iar la a2a sa apara amnezii.

Multumesc.

#2
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Se modifica contractul sau se inceteaza cel curent si se semneaza altul - ambele variante mi se par ciudate, dar nici de ceea ce ai spus tu mai sus nu am mai vazut prin vreun contract.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttwism007, on 01 septembrie 2014 - 05:20, said:

Exista vreo prevedere legala in acest sens?
Nu trebuie sa existe. Daca in contractul de munca se stipuleaza asta atunci asa va fi. Cand lucrezi pe vorbe atunci e posibil ca doar ele sa ramana.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am studii de specialitate dar stiu din experienta personala ca se poate sa se intample cum a zis initiatorul in conditiile in care pe noul post are o luna perioada de proba in care are un anumit salariu. Dupa ce trece perioada de proba si devine 'titular' i se mareste salariul.
Nu stiu cat de (ne)legal este asta dar mai mult ca sigur ca se practica.

#5
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Imi cer scuze ca am parasit threadul, postasem foarte tarziu in noapte.

Eu deja lucram la firma aceasta pe un alt post, complet legal dar cu un contract pe perioada determinata.
Acum odata cu avansarea este necesara schimbarea salariului si duratei contractului, automat fiind nevoie de incheierea unui alt contract.

Firma este americana si am discutat cu HR, mi s-a propus un salariu in crestere timp de 2 luni.
Acum eu nu stiu cum vor rezolva cei de aici acest lucru, repet, nu vreau sa semnez un contract in care scrie ca si salariu suma crescuta in prima luna fara sa se faca referire la a2a luna.
Trebuie sa stiu exact legislatia in cazul in care asta se intampla pentru a nu imi lua "teapa".

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttwism007, on 01 septembrie 2014 - 12:38, said:

nu vreau sa semnez un contract in care scrie ca si salariu suma crescuta in prima luna fara sa se faca referire la a2a luna.
Daca nu ai in contract sau intr-o anexa la contract specificat acest lucru atunci tu decizi daca-ti asumi povestea.

View Posttwism007, on 01 septembrie 2014 - 12:38, said:

Trebuie sa stiu exact legislatia in cazul in care asta se intampla pentru a nu imi lua "teapa".
Legislatia nu trateaza vorbele in vant.

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
de obicei nu se face alt contract la fiecare marire de salariu ci aditionale.
e clar ca plecat de pe alt post si terminand perioada determinata ti se va oferi un nou contract.
varinate.
cere-le sa specifice in noul contract ca de la data x salariul va fi xxxx. sa ca de la data cutare va creste cu x procente
sau
odata cu contractul sa semnezi si un act aditional cu marirea de salariu cu data de inceput peste 2 luni sau cand ati convenit ...

Edited by bubalus, 01 September 2014 - 14:30.


#8
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Revin si cu un update, se pare ca rezolvarea este prin semnarea unor acte aditionale.
Nu s-a pus problema de incredere, mi s-a spus clar ca voi semna un act pentru luna aceasta si un altul pentru marirea de luna viitoare.
Multumesc pentru raspunsuri !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate