Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mutare în Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
sKenzi

sKenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.11.2013
Bun, nu știu cum s-o încep dar o fac direct, vreau să mă mut în Anglia.
Scopul meu pentru această mutare este de a avea o situație financiară mai bună.. nu spun că sunt sărac, am tot ce-mi trebuie prin prisma mamei mele dar.. mnah, am ajuns la o vârstă unde trebuie să mă descurc singur.
Am 18 ani, sunt un tânar dornic de a face o mare schimbare în viața mea, de asemenea sunt proaspat posesor de permis cat. B.
Ideea a acestui topic este de cere un sfat în ceea ce privește mutarea acolo, ce acte îmi trebui pentru a mă angaja..ce acte îmi trebui pentru a-mi găsii o cazare bună, ș.a.m.d.
În această dimineață, la ora 03:00, un prieten de-al meu a plecat spre Anglia cu tatăl său, nu este pentru prima dată, și mi-a spus că în luna Octombrie mă ajută și pe mine, dar totuși, cum am spus mai sus, ce acte-mi trebuie pentru a trăii liniștit acolo ? Le pot face direct din România ?
Ce preț au chiriile acolo ?

În altă ordine de idei, vreau, dacă puteți, să-mi spuneți o firmă de recrutare a muncitoriilor necalificați pentru această țară. Deocamdată am terminat doar 10 clase..nu mai am timp suficient pentru a termina 12..
Orice idee care mă poate ajută sa-mi găsesc un JOB în Anglia este răsplătit de către mine printr-o sumă de bani.

Îmi doresc cu orice preț să plec din România.. simt că aici nu pot face nimic fără 5 facultăți..AJUTOR !

Pentru orice alt detaliu vă rog să dați reply !

( Limba engleză o cunosc la nivel conversațional ).

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Nici in uk nu faci mare lucru decat sa lucrezi ca sclavul daca nu ai o calificare. La asta se adauga taxele pe chirie, transport, alimente.
Eu nu te descurajez sa nu mergi insa tre sa ti cont ca doar cu un permis cat B nu faci cine stie ce, asta daca nu iti doresti mai mult de la viata decat sa ajungi sofer de taxi sau distribuitor de pizza si sa faci concurenta indienilor si negrilor.

#3
sKenzi

sKenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.11.2013

 BlueSoon, on 01 septembrie 2014 - 02:33, said:

Nici in uk nu faci mare lucru decat sa lucrezi ca sclavul daca nu ai o calificare. La asta se adauga taxele pe chirie, transport, alimente.
Eu nu te descurajez sa nu mergi insa tre sa ti cont ca doar cu un permis cat B nu faci cine stie ce, asta daca nu iti doresti mai mult de la viata decat sa ajungi sofer de taxi sau distribuitor de pizza si sa faci concurenta indienilor si negrilor.
Măcar să muncesc ca sclavul pentru o sumă de 4.000 - 5.000 lei, decât pe 800 lei în România. Ajută-mă cu un loc undeva prin Anglia, sunt dispus să plătesc și 15 euro, acum !

#4
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 sKenzi, on 01 septembrie 2014 - 02:40, said:

Măcar să muncesc ca sclavul pentru o sumă de 4.000 - 5.000 lei, decât pe 800 lei în România. Ajută-mă cu un loc undeva prin Anglia, sunt dispus să plătesc și 15 euro, acum !

Ca tot vorbesti in lei, hai sa-ti spun ca o chirie e undeva la 3000 lei pe luna si chiar mai mult. Tre sa gasesti pe cineva care sa accepte sa lucuiti impreuna ca sa reduci din costuri.
Transportul in comun e foarte scump. 1000 lire e un fel de minim pe economie la ei, desi salariu comnparat cu cel din ro e mult mai mare, la fel si costurile serviciilor sunt altele.
Incearca sa vezi anunturi pe net pt ferme sau in agricultura, acolo se mai asigura si cazare.

#5
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014
http://europa.eu/you...utm_campaign=MC

a ramane in romanica este chiar si cum te-ai sinucide!

strainatatea iti ofera niste oportunitati!

asta este motivul pentru care multi dintre conationalii nostri nu mai doresc sa revina in tara ....... decat in vizita

ce se petrece in tara asta depaseste orice limita a imaginabilului sau inimaginabilului ..... numai prin tarile precum Congo mai intalnesti asa ceva


si eu ma gandesc serios sa fac acest pas ..... definitiv

Edited by under-cover, 01 September 2014 - 03:16.


#6
sKenzi

sKenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.11.2013

 corrida, on 01 septembrie 2014 - 02:47, said:


intreab-o pe mama ta
Ce s-o întreb mai exact ? :pokerface:

 BlueSoon, on 01 septembrie 2014 - 03:07, said:

Ca tot vorbesti in lei, hai sa-ti spun ca o chirie e undeva la 3000 lei pe luna si chiar mai mult. Tre sa gasesti pe cineva care sa accepte sa lucuiti impreuna ca sa reduci din costuri.
Transportul in comun e foarte scump. 1000 lire e un fel de minim pe economie la ei, desi salariu comnparat cu cel din ro e mult mai mare, la fel si costurile serviciilor sunt altele.
Incearca sa vezi anunturi pe net pt ferme sau in agricultura, acolo se mai asigura si cazare.
Din luna Octombrie pot pleca cu un bun prieten, de fapt, pot pleca la el, dar nu stau în baza asta.
Am vreo 500 de lire stânși pentru transport ( România - U,K )..
Mulțumesc pentru răspuns, o să mă uit la ferme și în agricultură.

 under-cover, on 01 septembrie 2014 - 03:11, said:

Acum mă uit, mersi de răspuns :)

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Salut.

Tu esti unul din cei care au picat bacalaureatul?
Daca nu, sfatul meu este sa te duci la facultate (daca te-ai inscris).
Daca da, pune mana si invata pentru bacalaureatul din 2015, pe urma inscrie-te la o facultate.

Nu mai visa prostii legate de UK, au si ei fraierii lor care isi taraie zilele cu 1000 lire/luna.

#8
sKenzi

sKenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.11.2013

 pelikanu, on 01 septembrie 2014 - 03:26, said:

Salut.

Tu esti unul din cei care au picat bacalaureatul?
Daca nu, sfatul meu este sa te duci la facultate (daca te-ai inscris).
Daca da, pune mana si invata pentru bacalaureatul din 2015, pe urma inscrie-te la o facultate.

Nu mai visa prostii legate de UK, au si ei fraierii lor care isi taraie zilele cu 1000 lire/luna.
Oh my Godness, citește primul post și revin-o din nou cu un reply.
Așa e, e mai bine să-mi târâi zilele cu 800 lei, nu ?

#9
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Gandeste-te doar că o chirie, in functie de zona in care vei gasi de lucru, poate fi mai mare decat ceea ce castigi tu intr-o luna.

[ http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/10/13/article-2048680-0E5B0EEA00000578-114_468x429_popup.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu vorbesc despre alimente, haine sau alte obiecte necesare traiului zilnic.

Am remarcat. 10 clase.

Edited by pelikanu, 01 September 2014 - 03:33.


#10
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014
poti sa faci 10 facultati in romania si nu or sa aibe nici o valoare ......... daca nu ai pe cineva sa te poata ajuta degeaba

personal am cunoscut persoane cu 2-3 facultati ce lucrau ca paznici pe 700-800ron ...

a alege sa locuiesti intr-o tara civilizata este o alegere foarte buna  .....

tara asta e compromisa si nu mai are nici un viitor ....... absolut totul se prabuseste in tara asta


mai mult decat atat la granita tarii noastre se desfasoara un razboi ce tinde sa ne ameninte si pe noi (ar trebui deschis un topic pe tema asta)

Edited by under-cover, 01 September 2014 - 03:39.


#11
sKenzi

sKenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.11.2013
Din păcate, da..

#12
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Vad ca va alinati unul pe altul.

Sugestia mea este sa plecati impreuna, Romania nu ar avea nici o sansa daca s-ar baza pe oameni ca voi.

[ http://georges-fillol.doomby.com/medias/images/reverence.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pelikanu, 01 September 2014 - 03:43.


#13
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014
afara preturile chiriilor sau al locuintelor sunt la fel de mari precum cele din tara noastra

aici salariile sunt de 200-300 de euro in situatia in care chiriile sau ratele la banci  sunt tot atat sau chiar mai mari  Posted Image


pleaca din tara asta de tot rasu' cat te tin picioarele .......


aici lucrurile tind sa se agraveze dramatic ....... datorita prostiei si a hotilor

Edited by under-cover, 01 September 2014 - 03:58.


#14
sKenzi

sKenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.11.2013

 pelikanu, on 01 septembrie 2014 - 03:42, said:

Vad ca va alinati unul pe altul.

Sugestia mea este sa plecati impreuna, Romania nu ar avea nici o sansa daca s-ar bazeaza pe oameni ca voi.

[ http://georges-fillol.doomby.com/medias/images/reverence.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Esti patetic, dom'le cetățean. România a ajuns o țară de hoți și cocalari. Lasă-ne să visăm măcar !

#15
sKenzi

sKenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.11.2013

 corrida, on 01 septembrie 2014 - 03:49, said:

ce munceste mama ta, daca spui ca te intretine peste standard!?
Ești idiot, clar.

#16
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014

 corrida, on 01 septembrie 2014 - 03:58, said:

sint ca si mama ta, pt ca sint femeie cu un baiat mare

in ce domeniu lucrati?

Edited by under-cover, 01 September 2014 - 04:00.


#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 sKenzi, on 01 septembrie 2014 - 02:07, said:

Îmi doresc cu orice preț să plec din România.. simt că aici nu pot face nimic fără 5 facultăți..AJUTOR !
Dupa cum scrii, nu esti maturizat, nici n-ai prea multa minte - un rol il are varsta ta de doar 18 ani. Cu toate astea, daca esti croit sau nevoit sa pleci, fa-o! Dar cu cap.
Cauta singur pe net agentii de plasare de forta de munca, poti gasi ceva munca necalificata, poate gasesti cu tot cu domiciliu si masa asigurate undeva in agricultura sau intr-o colonie de munca.
Pana pleci, invata sa vorbesti si sa scrii cat de bine poti in engleza. Vezi ca englezii vorbesc cu prune in gura (nu cum vorbesc americanii sau europenii la televizor) si e posibil sa nu-i intelegi.

Bafta in alegerea ta!

#18
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
asa se pare...da' in Anglia e si mai bine

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate