Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cand seful iti spune ca nu te mai vrea si iti indica incetarea CM prin acordul partilor

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
subcarpati

subcarpati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2012
Buna ziua stimati colegi!
Speta mea e simpla: dupa doar cateva luni de perioada nederminata mi s-a propus varianta incetarii contractului de munca prin acordul partilor. Vestea a venit bomba peste mine, intrucat a fost o ultima jumatate de an cu suuuper rezultate si chiar nu vreau acest lucru. sunt constient ca dragoste cu de-a sila nu se poate, asa ca as vrea sa am si eu ceva de castigat din asta. adica imi pierd locul de munca, nu beneficiez nici de salariu si data despartirii mi-a fost indicata ca fiind in 30 de zile.
Eu m-am gandit ca pot accepta acest lucru dar doar daca mi se vor acorda si 5 salarii compensatorii - din rationamentul de mai sus. Somaj nu voi avea, va urma o perioada de cautare poate foarte lunga, etc.
Ce am dreptul sa cer sau ce ma sfatuiti sa fac.
De principiu am zis ca voi fi de acord, dar ii voi comunica conditiile ulterior.

Edited by subcarpati, 01 September 2014 - 00:31.


#2
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Somaj, salariu compensator sau salariu compensator + concediu in caz ca nu ti-ai luat pana acum.

#3
subcarpati

subcarpati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2012
Precizez ca as prefera sa existe si ceva referinte legale in spatele cerintelor mele (salarii compensatorii de ex.). In contractul de munca nu scrie nimic despre acordarea acestora, la fel cum nici in contractul colectiv de munca nu e precizat in cazul incetarii cm prin acordul partilor. banuiesc ca trebuie sa fie o intelegere intre barbati. dar daca va fi asa, in ce temei legal vor acorda ei aceste salarii compensatorii. si ce garantie am eu ca le vor acorda. As putea incerca sa merg la munca in continuare si sa astept sa mi se dea sarcini oribile, sa mi se restrictioneze accesul la diverse chestii si toate sa conduca la sanctiuni disciplinare, dupa care la comisia de disciplina(care va fi subiectiv de partea corporatiei). dar parca n-as vrea balamuc.

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Cat mai mult.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 subcarpati, on 01 septembrie 2014 - 00:30, said:

Eu m-am gandit ca pot accepta acest lucru dar doar daca mi se vor acorda si 5 salarii compensatorii
De ce ti-ar acorda ei acele salarii compensatorii?! Legal nu au aceasta obligatie. Ai realizat ceva extraordinar pentru ei?

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca vor sa plece prin acordul partilor, atunci el va pierde posibilitatea de a primi ajutor de somaj.


 subcarpati, on 01 septembrie 2014 - 01:37, said:

Precizez ca as prefera sa existe si ceva referinte legale in spatele cerintelor mele (salarii compensatorii de ex.). ...............
nu exista legislatie care sa reglementeze "acordul partilor"; poti cere ce vrei, cu conditia sa nu fie ceva ilegal. daca primesti sau nu, asta e alta poveste.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
@subcarpati: Nu stiu daca exista in prezent ceva modificari in lege cu portite legale pentru angajator da in urma cu cativa ani acordu partilor chiar asta insemna. Angajatorii se folosesc de tot felu de tertipuri si intimidari sa scape de unii angajati fara sa-i coste nimic. Nu stiu daca iti poate comunica o data fixa daca tu nu ai fost de acord sau daca angajatoru nu desfiinteaza postu tau, caz in care esti pus automat pe liber si el nu mai poate angaja pe nimei pe postu respectiv timp de un an.
Mai exista posibilitatea sa fii dat afara pe motiv disciplinar conditia fiind sa ai in timp un numar de minim 3 abateri mici repetate sau o abatere grava cazuri in care trebuie sa fie incheiat un proces verbal in care fiecare parte sa-si prezinte punctu de vedere si semnat la sfarsit si numar de inregistrare. Cu asta poti sa-i dai in judecata daca tu ai fost acuzat pe nedrept.  Taxe de timbru nu platesti si din ce stiu foarte putini angajatori au castigat porcese cu angajatii pe tema asta. Chiar merita sa mergi la tribunal, crede-ma, ca ei sa bazeaza pe ce ai zis tu ca nu vrei sa faci balamuc si accepti orice numa sa nu ajungi in sala de judecata! Ei defapt nu-si doresc tribunal ca pierd procese deastea pe banda.
Ar fi cazu sa vorbesti cu un avocat in primu rand si sa vezi ce prevede contractu tau si codu intern a firmei. Nu semnezi nici o hartie pana nu ai certitudinea ca nu-ti face rau si daca itzi zice ca "de maine nu mai vii la lucru" fara sa-ti dea nici un act oficial dai o declaratie pe proprie raspundere ca ai primit comunicatu lor si le ceri neaparat numar de inregistrare altfel pot zice ca ai lipsit nemotivat si dupa 3 zile esti pe liber. Daca cumva constati ca angajatoru iti da de lucru altceva decat tine de fisa postului tau sa stii ca nu ai nici o obligatie sa faci ce zice.

O solutie la negociere ar fi si sa stai in somaj tehnic pana iti gasesti altceva de lucru, caz in care ei nu platesc taxe si tu primesti 75% din salar fara sa platesti taxe din ei. Calculat cred ca o sa iei bani mai multi decat primesti acuma cu metoda asta.

Daca exista modificari in lege si nu poate fi aplicat partial ce am zis sper sa ma corecteze cineva care ii mai in domeniu ca mine.

Edited by gabyxm, 01 September 2014 - 07:33.


#8
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Speta e intr-adevar simpla.

Nu vrei sa pleci, nu pleci !

Am niste colegi pe care au vrtu sa-i dea afara , din diverse motive (in principal sa angajeze in locul lor pile, sau unii noi cu salariu mai mic) dar nu s-au lasat si inca lucreaza in firma, la ani de zile dupa tentativa de a-i da afara.

Ca sa te dea afara pe motive de incompetenta, e foarte dificil de facut , si de demonstrat ca nu ti-ai indeplinit sarcinile contractuale.

#9
subcarpati

subcarpati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2012

 corrida, on 01 septembrie 2014 - 01:42, said:



exista confidentialitatea dintre angajator si angajat in cazul tau?

exista. are legatura?
si 2) vor sa incheiem colaborarea tocmai pentru a aduce alt om in locul meu. Mi-au zis lucrul asta si mi-au zis ca nu vor sa incalce legea prin incetarea ce va avea loc si de aceea sa ma gandesc bine. dar la fel de bine mi-au zis ca daca nu voi accepta vor avea grija sa lucram mecanic cu o lista de sarcini analizate dur cu "facut" sau "nefacut", iar la trei de "nefacut" se va trece la partea disciplinara.

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
1) In primul rand intreaba-l care este oferta lui si apoi negociati !!!
2) Gasiti impreuna o modalitate de concediere prin care sa poti primi si somaj !
Spor !

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006

 subcarpati, on 01 septembrie 2014 - 00:30, said:

Buna ziua stimati colegi!
Speta mea e simpla: dupa doar cateva luni de perioada nederminata mi s-a propus varianta incetarii contractului de munca prin acordul partilor.


   Acordul partilor inseamna acordul intre angajator si angajat.Prin lipsa unei parti,contractul nu poate inceta.Concluzia:daca nu vrei sa pleci,nu esti de acord cu acest gen de incetare a contractului.
   Daca tot vrea sa te dea afara,sa-ti dea preavizul pe care-l cere legea.Apoi vezi ce faci.Daca se tergiverseza acordarea preavizului,tu nu sta si apuca-te sa-ti cauti un loc de munca.,avand in vedere ca ai deveni indezirabil.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ai cerut prea mult pentru cat ai stat acolo, s-ar putea sa primesti ciuciu (din pacate pentru tine).

#13
subcarpati

subcarpati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2012
Dupa vreo 4-5 zile de la propunere, relatiile de munca nu s-au alterat considerabil. doar ca o parte din ce trebuia sa fac a fost dat in sarcina altcuiva si astazi am fost intampinat cu un zambet si un "eu te astept! ce facem?"

 Quantum, on 01 septembrie 2014 - 22:01, said:

Ai cerut prea mult pentru cat ai stat acolo, s-ar putea sa primesti ciuciu (din pacate pentru tine).
pai ce vina am? cum sa cer prea mult? te trezesti pe drumuri, fara posibilitatea de a beneficia de somaj, fara timp in care sa iti cauti altceva... ce relevanta are perioada petrecuta acolo. e contract pe perioada nedeterminata.
si paradoxul este ca fusesem validat in functie, dupa perioada de proba, cu doar doua luni inainte. validarea venise exact ca si confirmare a faptului ca imi fac treaba cu varf si indesat.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
spune-i clar ca iti trebuie ajutorul de somaj cat timp iti cauti altceva.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006

 _Smiley_, on 02 septembrie 2014 - 06:18, said:

spune-i clar ca iti trebuie ajutorul de somaj cat timp iti cauti altceva.

Nu trebuie sa-i spuna absolut nimic.NU TREBUIE SA SEMNEZE NIMIC!!!!!Daca nu mai este nevoie de el,asta inseamna ca decizia este doar a angajatorului.Deci angajatorul trebuie SA-I DEA PREAVIZUL.
Banuiala mea este ca ceva nu este in regula pe acolo,de asta insista cu "acordul partilor".Pentru ca prin preaviz,el trebuie sa justifice catre ITM de ce il da afara.Si exact aici e chichita:nu poate sa faca acest lucru.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
e cam de prost gust sa discuti o treaba, apoi sa te comporti asa cum spui tu. nemaivorbind ca atitudinea asta are urmari foarte previzibile: "sarcini oribile, sa mi se restrictioneze accesul la diverse chestii si toate sa conduca la sanctiuni disciplinare" (le-a intuit chiar si initiatorul topicului)
eu zic sa-i spuna in fata respectivului ca are nevoie de somaj, deci daca are nevoie de postul lui el n-ar enimic impotriva sa plece, dar nu poate cu acordul partilor. bunul simt il va impiedica (macar partial) pe sef sa-i faca mizerii.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006

 _Smiley_, on 02 septembrie 2014 - 08:41, said:

e cam de prost gust sa discuti o treaba, apoi sa te comporti asa cum spui tu. nemaivorbind ca atitudinea asta are urmari foarte previzibile: "sarcini oribile, sa mi se restrictioneze accesul la diverse chestii si toate sa conduca la sanctiuni disciplinare" (le-a intuit chiar si initiatorul topicului)
eu zic sa-i spuna in fata respectivului ca are nevoie de somaj, deci daca are nevoie de postul lui el n-ar enimic impotriva sa plece, dar nu poate cu acordul partilor. bunul simt il va impiedica (macar partial) pe sef sa-i faca mizerii.


Vorbesti despre ceva inexistent.Un adevarat sef nu are asa ceva.

#18
subcarpati

subcarpati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2012
Maine voi negocia. Astazi mi s-a mai spus o chestie "ei bine, daca vrei putem lucra si asa daca nu vrei sa ne intelegem. O sa lucram mecanic, o sa iti dau sarcini si vom lucra doar cu DA sau NU. cand se vor aduna cativa de nu, vom trece la sanctiuni. sa stii ca am mai avut persoane care nu au acceptat sa plece cu acordul partilor". mentionez ca nu am avut inca o discutie in care sa ii cer ceva. si am stabilit ca discutam miercuri.
ps: e vorba de o companie foarte mare :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate