Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

LG 42 LB700 posturi HD RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Buna seara!
Tocmai ce mi-am inlocuit batranul CRT cu TV-ul din titlu, dar am o problema cu el (mentionez ca sunt abonat RDS dar n-am inca smart card).
Am prin ceva posturi HD, dar unele merg destul de prost, poate cel mai prost merge PROTV HD. Imaginea e foarte buna dar cam o data la minut, indiferent ca ma uit la stiri, reclame sau film am o sacadare urata care imi lasa urme pe ecran (nu stiu exact cum sa o descriu) si parca si sunetul sacadeaza putin. Am vazut ca si pe Digi Animal World face uneori probleme din astea, dar mai rar.
De la ce ar putea fi? Sa fie de la RDS? Sau TV-ul meu are ceva stricat in el (tuner-ul)?

Am rulat de pe stick USB filme 720 si 1080p fara nici o problema, doar pe (unele) posturi TV am problema asta.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
programele analogice se vad cu pureci?
cum este calitatea si puterea semnalului la canalele tv? (afli asta din meniul tv)

#3
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
si eu am avut aceleasi probleme.
am facut sesizare,au venit si au masurat totul.
Aveam un splitter busit iar cablul era corodat.(avea 11 ani vechime).
Schimbat cablu si splitter.Totul e in regula acum.

#4
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014

View Postonlyone, on 31 august 2014 - 23:28, said:

programele analogice se vad cu pureci?
cum este calitatea si puterea semnalului la canalele tv? (afli asta din meniul tv)

Nu stiu ce sa spun, inca nu mi-am dat seama cum as putea verifica asta in meniu. Mai am un TV CRT pe splitter si se vede cu pureci. Si pe asta parca apar pureci pe analog, dar mai putin.

View Posteumorocanosul, on 01 septembrie 2014 - 05:46, said:

si eu am avut aceleasi probleme.
am facut sesizare,au venit si au masurat totul.
Aveam un splitter busit iar cablul era corodat.(avea 11 ani vechime).
Schimbat cablu si splitter.Totul e in regula acum.
La mine cablul si splitter-ul au cam 8-9 ani vechime.
Posibil sa fie asta. Treaba e ca pana ar veni la mine astia de la RDS s-ar demoda televizorul. Un splitter nou nu gasesc in comert?

In atas am pus o poza cu splitter-ul pe care il am acum

Attached Files



#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Nu e nevoie de ceva special, să fie doar de calitate. În plus, cablul coaxial să fie bine ecranat, preferabil un RG6, tot așa, mai bunicel. Dacă poți, folosește și mufe de calitate, fie din cele sertizabile, fie de compresiune.

#6
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Am inteles.
Prin ce (fel de) magazin gasesc tot ce imi trebuie?
As prefera sa incerc eu sa rezolv problema decat sa astept dupa RDS.
Eventual daca nu ma descurc apelez la un om mai priceput la cablaraie

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Orice magazin de electrice/electronice/electrocasnice ar trebui să aibă așa ceva. Poate cu mufele să fie ceva mai problematic, mai ales cu cele de compresiune...sunt puțin mai scumpe și ai nevoie de scule speciale pentru ele (deci da, ar fi bine să apelezi la unul cu scule la purtător)...Posted Image

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvalialbert, on 31 august 2014 - 23:15, said:

Buna seara!
Tocmai ce mi-am inlocuit batranul CRT cu TV-ul din titlu, dar am o problema cu el (mentionez ca sunt abonat RDS dar n-am inca smart card).




De smart card AI NEVOIE doar daca ai pachet de programe,gen HBO,HBO Comedy,etc.In rest,nu-i nevoie de el,doar introduci cablul se semnal in televizor si ii dai sa caute programele.Dureaza cam 20 de minute cautarea.

#9
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postvalialbert, on 01 septembrie 2014 - 08:13, said:

Am inteles.
Prin ce (fel de) magazin gasesc tot ce imi trebuie?
As prefera sa incerc eu sa rezolv problema decat sa astept dupa RDS.
Eventual daca nu ma descurc apelez la un om mai priceput la cablaraie
[ http://images.dipol.com.pl/pict/e8011.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://images.dipol.com.pl/pict/e1015_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://images.dipol.com.pl/pict/e3002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://images.dipol.com.pl/pict/e80410.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.dipolnet....rg59__E8011.htm
http://www.dipolnet....1m__E1015_1.htm
http://www.dipolnet....tall__E3002.htm
http://www.dipolnet....all__E80410.htm

#10
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Multumesc de raspunsuri.
Am vorbit cu cineva de la RDS sa vina saptamana asta la mine cu un aparat de masura al semnalului, cica a mai auzit de probleme din astea si poate fi din cauza semnalului slab.
Intre timp eu am cumparat un splitter mai bun si o mufa pentru cablu...cam de atat am avut timp. Le-am montat dar nu s-a schimbat absolut nimic, oricum era long shot doar cu astea, dar am zis ca hai poate e suficient si atat.
Astept totusi sa vina baietii sa masoare exact semnalul sa vad ce zic.
Atata sper sa nu fie de vina TV-ul, la care i-am facut azi si update de soft, am zis ca poate-poate, dar nimic.

#11
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Am gasit pana la urma meniul unde imi arata puterea semnalului, pe fiecare post in parte. N-am testat prea mult, am atasat cateva poze.
Pe TVR HD semnalul este constant, puterea este cam la 22% iar calitatea semnalului variaza intre 80 si 100%.
Pe Protv HD semnalul pare tot constant, puterea la 14% iar calitatea semnalului variaza intre 40-50% cu drop-uri in 0% cam, odata la un minut cand apar sacadarile si macroblocurile.

Pentru cei cu TV-uri cat de cat similare, imi puteti spune cam ce putere/calitate are semnalul la voi?

Attached Files



#12
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
Calitatea trebuie sa fie mereu 100%, iar puterea trebuie sa fie minim 35% din cate stiu.

#13
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Dupa ce m-am jucat cu cablul care vine de pe scara blocului am ajuns la cu totul alte valori, ca in poza de mai jos.
Putere 94%, calitate 100%, din pacate nu constanta (dep-uri in 79-80%, dar uneori coboara si in 0%). Macroblocurile s-au rarit si au scazut si in intensitate, dar tot sunt prezente. Cablul de pe scara blocului oricum cred ca e destul de vechi, a devenit casant deja. Oricum, daca deja s-a vazut o imbunatatire, inseamna ca TV-ul e OK si de vina erau/sunt cablurile, desi eu ma cam asteptam deja ca la valorile astea de semnal sa nu mai existe probleme.

Nu stiu exact ce inseamna acel BER(E-6), care vad ca inainte avea ceva valori, iar acum este 0

Attached Files


Edited by valialbert, 01 September 2014 - 21:07.


#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pai la ce valori aveai inainte era normal sa se vada prost
acum macar te-ai lamurit - problema e undeva la cablul care vine de la cutie pana la intrarea la tine in acasa, cablurile din casa sunt bune.
in principiu remufat sau inlocuit si problema se rezolva

Edited by onlyone, 01 September 2014 - 21:27.


#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postvalialbert, on 01 septembrie 2014 - 21:04, said:

Dupa ce m-am jucat cu cablul care vine de pe scara blocului am ajuns la cu totul alte valori, ca in poza de mai jos.
(...)
Nu stiu exact ce inseamna acel BER(E-6), care vad ca inainte avea ceva valori, iar acum este 0
Na, e clar, contact imperfect pe undeva pe cablu. Cere-le schimbarea mufelor la cablul ce vine la tine.
Iar BER = Bit Error Rate, eroarea de citire a semnalului pe cablu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate