Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitionare BMW 320 D

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Mahay777

Mahay777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2014
Salutare!
Vreau sa imi cumpar un BMW 320 D  in decursul urmatoarelor zile.
As vrea sa stiu si eu costurile de intretinere( aproximativ ) al consumabilelor si fiabilitatea masinii
Bugetul e intre 5000-6500 euro
Gen http://www.kapaza.be...at-87516425.htm
Si inca o intrebare, care model credeti ca arata mai bine Coupe sau Sedan ?
Multumesc,astept raspunsuri si pareri !
Mihai

#2
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Fa-ti cont pe bmwclub.ro si vei primi pareri mai avizate de la posesorii acestui model, sunt cativa pe acolo.

Daca n-ai nevoie de spatiu in spate, eu zic ca coupeul arata mai bine.

#3
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
BMW-ul am inteles ca este o marca foarte buna de masini, mai ales daca are si distributia pe lant, te-ai scos.
Schimbul de ulei la timp, din cand in cand te mai ii mai faci cate o verificare si totul va fi ok, per total, masini super, doar ca nu si le permit foarte multi (motoare mari, taxe,impozite mari + carburant).

Parti proaste: piese scumpe in unele cazuri, cu cat este mai  noua, cu atat mai  mare si pretul;
- sunt masini de viteza, papa carburant, iar cum drumurile din Ro sunt praf, nu prea se merita, daca stai mai mult pe afara, unde drumurile sunt ca-n palma da, nu mai zic de politisti care te pot arde cu amenzi.

Depinde de personalitatea soferului, daca esti sociabil si-ti place sa te plimbi in grup, 4 usi, daca esti singuratic, 2 usi.

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
320d este o masina destul de echilibrata fara probleme majore de fiabilitate, ai totusi mare grija ce-ti iei ca majoritatea au fost aduse din germania de samsari si cumparate de saraci cu impresii. Daca gasesti una-n stare buna de la un proprietar serios n-ar trebui sa ai mari probleme cu ea si in legatura cu sedan vs coupe eu te sfatuiesc s-o iei pe aia care se prezinta mai bine din punct de vedere mecanic, cand cumperi un SH nu-ti alegi masina visurilor tale ci cumperi ce gasesti in stare mai buna la momentul respectiv.

#5
Mahay777

Mahay777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2014

 DjMx, on 31 august 2014 - 23:27, said:

320d este o masina destul de echilibrata fara probleme majore de fiabilitate, ai totusi mare grija ce-ti iei ca majoritatea au fost aduse din germania de samsari si cumparate de saraci cu impresii. Daca gasesti una-n stare buna de la un proprietar serios n-ar trebui sa ai mari probleme cu ea si in legatura cu sedan vs coupe eu te sfatuiesc s-o iei pe aia care se prezinta mai bine din punct de vedere mecanic, cand cumperi un SH nu-ti alegi masina visurilor tale ci cumperi ce gasesti in stare mai buna la momentul respectiv.
Masina o s-o achizitionez din germania sau belgia avand in vedere ca aici lucrez, iar ca fapt divers o sa circule pe drumurile de aici din belgia,prea putin prin romania,decat in vacanta de vara.

#6
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
De ce nu te bagi la un 330d? Sunt mari taxele in Belgia pentru motor de 3l?

#7
Mahay777

Mahay777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2014

 feitosak1, on 31 august 2014 - 23:35, said:

De ce nu te bagi la un 330d? Sunt mari taxele in Belgia pentru motor de 3l?
Foarte mari , eu cel putin bag inca 2000 de euro taxa prima inmatriculare +  asigurare primul an pt unul de 2.0 D

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007

 boxerbull, on 31 august 2014 - 23:20, said:

BMW-ul am inteles ca este o marca foarte buna de masini, mai ales daca are si distributia pe lant, te-ai scos.
Depinde de personalitatea soferului, daca esti sociabil si-ti place sa te plimbi in grup, 4 usi, daca esti singuratic, 2 usi.
Posted Image) orice BMW dupa 1992-1993 are distributia pe lant !!!
tare rau asta ca daca esti singuratic merge 2 usi Posted Image))

fiabilitatea este una decenta(nu e cea mai fiabila masina dar nici de departe una de care sa te feresti), pretul la piese este maricel. adica ma rog, ca pentru o masina premium. sa nu te astepti sa coste piesele cat la un golf5 dar nici dubla nu e diferenta.

Edited by bossake, 31 August 2014 - 23:42.


#9
Mahay777

Mahay777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2014

 bossake, on 31 august 2014 - 23:40, said:

Posted Image) orice BMW dupa 1992-1993 are distributia pe lant !!!
tare rau asta ca daca esti singuratic merge 2 usi Posted Image))

fiabilitatea este una decenta(nu e cea mai fiabila masina dar nici de departe una de care sa te feresti), pretul la piese este maricel. adica ma rog, ca pentru o masina premium. sa nu te astepti sa coste piesele cat la un golf5 dar nici dubla nu e diferenta.
Daca gasesc o masina in genu' acesta crezi ca e ok raport km/ si ce ofera ?
http://www.kapaza.be...at-87516425.htm

#10
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Reviziile pentru schimb de ulei si filtre la un 530xi 2008 ma costa aprox 850 ron, cu ulei si piese BMW Original, revizie facuta la un service specializat si acreditat BMW (nu la Bavaria). La o Octavia 2011 costa tot cam atat, la reprezentanta. Problema apare daca iti pica ceva la ea, sunt destul de scumpe piesele. Dar se mai gasesc si pe la dezmembrari, nu stiu daca se practica asta si in Belgia.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dar de ce nu iti iei tu un benzinar?  Sunt mai ieftine, mai multe (ai de unde alege) si mai usor de intretinut, pot aparea probleme mai putine, etc. In plus un BMW coupe diesel n-are nici un farmec.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu prefer intotdeauna coupeurile, ca forma. Arata bine masina din poza indicata.

#13
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 boxerbull, on 31 august 2014 - 23:20, said:

BMW-ul am inteles ca este o marca foarte buna de masini...

Posted Image
Si eu am auzit ca parca ar fi ceva de capul lor !

#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca vrei sa impresionezi pe cineva si ai bani de intretinere si consum e o masina ok ! Daca te raportezi la drumurile din Romania NU ! Daca nu detii bugete maricele permanent vei face la fel ca majoritatea bmw-istilor care merg pe autostrada cu 120/h pentru reducerea consumului !

#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
adica e o crima sa mergi cu 120 cu un BMW pe autostrada atat timp cat viteza legala este 130???
consumul la bmw-uri este unul perfect comparabil cu alte masini de putere apropiata pt ca in general  motoarele de la bmw sunt cu un pas in fata concurentei privind generatia de motoare.
acum daca compari un bmw 330i cu un golf5 de 1.6 normal ca exista diferente mari de consum.

eu sincer la bugetul tau as lua ceva cu multe dotari eventual pachet m, trapa, xenon din fabrica etc. masina din poza desi arata bine nu da pe afara de dotari. de fapt in afara de scaunele sport si incalzite nu are nici o dotare, restul este stock.
mie imi plac mai mult e46 in 4 usi dar aici tine de gusturi si necesitati si oricum la coupe cred ca ai sanse mai mari sa gasesti cu km mai putini.

Edited by bossake, 01 September 2014 - 12:24.


#16
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 FAP, on 01 septembrie 2014 - 10:37, said:

Daca nu detii bugete maricele permanent vei face la fel ca majoritatea bmw-istilor care merg pe autostrada cu 120/h pentru reducerea consumului !

Hal de gandire !

#17
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
@Mahay777: Cel mai misto arata cabrio, mai ales ca ar incapea in buget. Si asta e fain la E46 ca in perioada in care nu o folosesti decapotabila poti sa-i pui un hardtop in loc de softtop (panza) si n-ai nici o grija.

@bossake: Multi se leaga de consum dar trec cu vederea faptul ca de exemplu un 320i NFL cantareste 1400 kg, cam cat un A6 desi ofera spatiu cat un A3.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 boxerbull, on 31 august 2014 - 23:20, said:

BMW-ul am inteles ca este o marca foarte buna de masini, mai ales daca are si distributia pe lant, te-ai scos.
Schimbul de ulei la timp, din cand in cand te mai ii mai faci cate o verificare si totul va fi ok, per total, masini super, doar ca nu si le permit foarte multi (motoare mari, taxe,impozite mari + carburant).

Parti proaste: piese scumpe in unele cazuri, cu cat este mai  noua, cu atat mai  mare si pretul;
- sunt masini de viteza, papa carburant, iar cum drumurile din Ro sunt praf, nu prea se merita, daca stai mai mult pe afara, unde drumurile sunt ca-n palma da, nu mai zic de politisti care te pot arde cu amenzi.

Depinde de personalitatea soferului, daca esti sociabil si-ti place sa te plimbi in grup, 4 usi, daca esti singuratic, 2 usi.

Cu ce e mai mare un motor de 2.0 al BMW-ului fata de cel de 2.0 al grupului VW-ului.De exemplu, bineinteles,
La chestia cu drumurile, eu zic ca exagerezi.
O masina in doua usi este mai eleganta decat una in patru usi.Si mai deosebita.Normal ca porcu' si damigeana nu prea incap in alea cu doua usi.

ps.Gusturile nu se discuta!!!!

Edited by adisz, 01 September 2014 - 12:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate