Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Este obligat măcelarul să poarte mănuși?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Băi, fraților, am nevoie de un răspuns concret. Pe scurt, am fost la o măcelărie și am rugat femeia de acolo să-mi dea niște carne (no?). Ea purta mănuși, dar măcelarul șef de acolo, pe care l-am rugat să-mi toace carnea, nu purta.
Este obligat sau nu măcelarul să poarte mănuși?

#2
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Daca se fac manusile de grasime degeaba le stergi. O sa iti alunece cutitul din mana de fiecare data. E mai mult un pericol.

#3
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Dacă mănânci carnea crudă, fix cum o cumperi din magazin e o problemă, dacă nu, nu.

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
iti dai seama ca se spala pe maini dupa ce umbla cu carnea si in mod sigur si pana sa umble cu ea. in plus, banuiesc ca nu mananci carnea cruda, iar prin preparare termica se duc dracu' microbii. ;)

#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Este obligat insa e de fatada totul...daca in spatele macelariei, dupa cortina, ala care transeaza carnea tocmai a venit de la buda si nu s-a spalat pe maini ? Crezi ca totul se face ca la carte? Am intalnit si eu faze deastea cand vanzatoarea si-a pus manusa intr-o mana si mi-a luat carnatii tot cu mana goala..
Tu esti obligat sa gatesti acasa acea carne si prin gatire se omoara mare parte din microbi

#6
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Eu zic , sa fi dur ! Sa ceri carnetul de sanatate cu analizele la zi !
Sper ca nu ai cerut "ardei umpluti " ! Banuiesc ca sti bancul !!

P.S.- Daca ai cumparat , sa o tratezi termic , daca ii di cauciuc ce ramine , nu o da la animale , trimite-o la Protan !

Edited by tidicristi, 31 August 2014 - 23:03.


#7
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Băi, e vreun obicei să fim pe lângă subiect? E vreo normă de igienă, ceva pentru măcelari?
Mie mi-e scârbă când îl văd că ia carnea în mână. Trebuie sau nu să poate mănuşi de plastic?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Trebuie sa poate manusi de plastic,boneta pe cap si halat.Toate astea fie se spala la finalul unei zi de munca fie se inlocuiesc,daca sunt de unica folosinta(bonetele).
@vortexx,macelarii care se respecta poarta 2 seturi de manusi,un set de manusi chirurgicale direct pe piele peste care se trag manusi de zale metalice.

#9
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Trebuie.

#10
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Asta doream să ştiu, dacă e obligat sau nu. Adică angajata lui poartă mănuşi şi el nu poartă când bagă degetele în carne.
Dacă are jeg sub unghii trebuie să-l iau ca pe condiment, nu? De mâine, poimâine va purta mănuşi. Vă garantez.

#11
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 MegaDigitaler, on 31 august 2014 - 23:16, said:

Asta doream să ştiu, dacă e obligat sau nu. Adică angajata lui poartă mănuşi şi el nu poartă când bagă degetele în carne.
Dacă are jeg sub unghii trebuie să-l iau ca pe condiment, nu? De mâine, poimâine va purta mănuşi. Vă garantez.
Ce-i faci ? Îi faci reclamatie că nu poartă manusi ? Prietene,traim in Romania ..pierdere totala de timp

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 MegaDigitaler, on 31 august 2014 - 23:16, said:

Asta doream să ştiu, dacă e obligat sau nu. Adică angajata lui poartă mănuşi şi el nu poartă când bagă degetele în carne.
Dacă are jeg sub unghii trebuie să-l iau ca pe condiment, nu? De mâine, poimâine va purta mănuşi. Vă garantez.
Crede-ma ca jegul de sub unghiile macelarului e ultima ta grija cand vine vorba despre achizitia de carne.Desi avem unele dintre cele mai stricte legislatii din UE cu privire la productia si comercializarea de carne,organele de control inchid ochii in majoritatea cazurilor(iti zic asta ca student in domeniu).

#13
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012

 GoldMasters, on 31 august 2014 - 23:19, said:

Ce-i faci ? Îi faci reclamatie că nu poartă manusi ? Prietene,traim in Romania ..pierdere totala de timp

Dacă nu ţi-a mers ţie nu generaliza. O seară bună!

#14
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 MegaDigitaler, on 31 august 2014 - 23:21, said:



Dacă nu ţi-a mers ţie nu generaliza. O seară bună!
Eu nu mă ocup cu asa ceva.scuzele mele.

#15
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

 MegaDigitaler, on 31 august 2014 - 23:16, said:

Asta doream să ştiu, dacă e obligat sau nu. Adică angajata lui poartă mănuşi şi el nu poartă când bagă degetele în carne.
Dacă are jeg sub unghii trebuie să-l iau ca pe condiment, nu? De mâine, poimâine va purta mănuşi. Vă garantez.
Posted Image  
Sa ne tii si pe noi la curent.....

#16
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Initiator , ai taiat si gatit ceva in viata ta ?

Sa nu spui ca ai fost crescut in "puf" ! Cumpara doar din magazine "fite" si ai grija sa aiba si stampila de control pe carne !
P.S.- Eu sunt la 3 generatie in Bucuresti , ieri , am facut o iada la protap , eu am taiat/belit/pregatit ! Binenteles , am avut si "curiosi" de genul tau , au mincat de au spalat castroanele !
E chestie de gust sau "staif" ce doresti tu !
Vrei sa-ti povestesc cum gatesc nemtii ? Da arunca puiul din magazin , in oala fara sal "perpeleasca" de tulei ?


P.S.S- "Altu' care se baga in seama aiurea." Un lucru ramine clar , esti absurd , pe o chestie aiurea !
Ai bon la ce ai cumparat , da in judecata  cere despagubire , vei avea acces la dosarul medical al macelarului !

Clar , esti oltean !! Sterge Terra , ca nu te reprezinta !

Edited by tidicristi, 31 August 2014 - 23:47.


#17
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Altu' care se baga in seama aiurea.

Edit: daca tu mananci dupa ce un taran isi baga mainile in carnea ta e grav, oricat si oricum ai gati-o.

Edited by MegaDigitaler, 01 September 2014 - 00:08.


#18
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
trebuie sa poarte si cizme, in caz ca e ciung de ambele maini.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate