Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Masina de bule reseteaza laptopul!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
La actionarea prin telecomanda pe fir a masinii de bule(care are in componenta un ventilator si un motor de invartire a rotii de bule,pe 220V AC)....laptopul se blocheaza pe programul care canta..necesitand resetarea acestuia...inclusiv a unei console midi  legata prin USB de laptop.Daca actionez masina de bule de pe butonul aflat pe spatele ei...nu mai am aceasta problema....doar prin telecomanda pe fir patesc asta.Acelasi lucru si la masina de fum.Ce se intampla de fapt si cum pot redresa situatia?ms!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
a reseta nu este acelasi lucru cu a bloca!!!
sunt in aceeasi priza? ai incercat sa schimbi prizele? sa le pui in alte prize?

#3
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Daca nu se bloca...nu necesita resetarea,nu?...am gandit-o si pe asta cu prizele...n-are nicio treaba chiar daca sunt in prize diferite(oricum circuitul e acelasi)..doar daca puneam in priza de la alt etaj....!Mi s-a blocat in aproape orice locatie le-am folosit...culmea...la serviciu ..la subsol...nu se blocheaza..acolo insa am pe retea 228 v(e traful chiar in cladire)!

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
incearca fara consola midi

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Incearca pe baterie :D

#6
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
nu e rea ideea...doar pe bateria laptopului n-am incercat...de regula tin conectat non-stop laptopul in priza,chiar daca bateria tine vreo 45 min..totusi..eu vreau o rezolvare...ma gandeam de ex.daca un stabilizator servomotor 1000w ar rezolva problema.ms!..sa bag doar consola..care se alimenteaza pe 12 v/1a...si laptopul!


#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
rezolvarea colegule e sa ai scule dedicate pentru muzica si backup la ele... nu faci digeiala cu laptopul decat daca esti inconstient
cand ti-o crapa windozul din senin (BSOD & stuff), daca scapi doar cu bataie sa fii super-multumit

#8
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

 Nero-d, on 31 august 2014 - 22:30, said:

Sunt scule dedicate...incerc sa rezolv o problema cu cei care se pricep...ms!(chestia aia cu laptopul si incostienta....cred ca ai spus-o fiindca te ocupi doar de mobila)!
PS:...Rog doar pe cei care au habar depre ce e vorba sa intervina...sfaturi pe langa nu ma intereseaza.ms!

Edited by atlet1305, 31 August 2014 - 22:39.


#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Legatura la pamant si filtre pe retea apoi incearca iar

Edited by BlueSoon, 31 August 2014 - 23:40.


#10
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

 BlueSoon, on 31 august 2014 - 23:40, said:

Legatura la pamant si filtre pe retea apoi incearca iar
Mda...la asta m-am gandit si eu...dar ce anume...o schema la ce condensatori-filtre sa pun...si probabil sa inseriez?ms!

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sa-mi dau si eu cu parerea....
Am avut si eu probleme cu "purici" pe tv, banuiesc ca baga cineva un aparat in priza (nu la mine in apartament, locuiesc in bloc). Am rezolvat prin introducerea stecherului in priza rasucit cu 180 grade. am inversat bornele. Zgomotul de pe ecran a disparut. Tv-ul nu are impamantare, practic am schimbat firul pe unde intra faza. Poate are efect si la tine, poti incerca pe rand cu aparatele implicate, mi se pare cea mai la indemana solutie.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cel mai probabil motorul masinii de bule genereaza paraziti care sunt radiati prin firul telecomenzii. O posibilitate ar fi ecranarea cablului sau inlocuirea lui cu unul ecranat. Nu stiu ce contine acea telecomanda dar cred din descrierea ta ca e vorba doar de o prelungire a firului de alimentare cam ca la o veioza. in acest caz probabil ca o bucata de cablu coaxial ar rezolva problema. Nu ai precizat ce motor contine dar suspectez ca e un motor cu perii din moment ce face paraziti si trebuie verificat si condensatorul si periile care ar putea fi sursa parazitilor.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
cel care l-am avut la nunta cu muzica, pentru masina de bule, fum, laptop si ce mai avea el pe acolo ( ma refer la consumatorii mici ) avea un UPS. Poti incerca si asa.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am ars o matrice video -ma rog, doar bufferul din ea- cand am legat un laptop la ea, ambele fiind sub tensiune.
Ma uitasem in mod special si vazusem ca priza e cu impamantare. Dar nu stiam ca firul respectiv din priza nu face contact..Asa ca...am avut noroc ca aveam integratul prin cutia cu maimute..
Iar electricienii ....au cam luat-o...

#15
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

 chilly willy, on 01 septembrie 2014 - 15:14, said:

Firul este unul extrem de subtire si are cca 5 metri lungime(o continuare a inchiderii circuitului 220 v cu un un comutator cu contact si resort de revenire)...n-as crede ca e pe perii motorasul ventilatorului...insa o sa vad modelul maine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate