Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Rostul religiei: liniștea Lunii sau pacea Sodomei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Se zice că rostul oricărei forme de religie este să-ți aducă liniștea și pacea interioară. Totuși, pe Lună este liniște, dar cine și-ar dori liniștea Lunii, iar în Sodoma era pace, dar cine și-ar dori pacea Sodomei!

#2
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
....

Edited by JaJe, 31 August 2014 - 18:44.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 tudorel666, on 31 august 2014 - 18:36, said:

...iar în Sodoma era pace, dar cine și-ar dori pacea Sodomei!
Sodoma era plina de homosexuali ce vroiau sa violeze orice avea madular si se apropia de orasul lor. De asemenea era plina de curve iar locuitorii isi jertfeau copii unor zei pagani.

Edited by Fumatorul, 02 September 2014 - 10:42.


#4
voninoroot

voninoroot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.12.2013
religia afost facuta ca omul sanu isi de a in cap .si pt a face niste locuri de munca pt a deschide mintea ex  ca eu sunt comunist si nu vreau biserici si oamenii fac revolte etc

#5
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 tudorel666, on 31 august 2014 - 18:36, said:

Se zice că rostul oricărei forme de religie este să-ți aducă liniștea și pacea interioară. Totuși, pe Lună este liniște, dar cine și-ar dori liniștea Lunii, iar în Sodoma era pace, dar cine și-ar dori pacea Sodomei!
cum ai ajuns tu la concluzia asta?
dupa nume imi dau seama ca esti un copil de bani gata si care se crede destept si puternic.

#6
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 ConDemneD, on 31 august 2014 - 20:43, said:

cum ai ajuns tu la concluzia asta?
dupa nume imi dau seama ca esti un copil de bani gata si care se crede destept si puternic.

Am zis ”se zice că”... Evident că ce urmează după ”se zice că” nu este concluzia mea, ci eu am cu totul altă părere. Voiam însă să arăt că nu orice ”liniște și pace” este de dorit și că dacă doar de asta am fi avut nevoie, religia și-ar fi împlinit de mult rostul. Așa că întrebarea este ”care este rolul religiei, dacă nu liniștea și pacea”? Pentru că toate religiila aceasta promit în final, dar pare să fie lucrul de care nu avem nevoie.

#7
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 tudorel666, on 31 august 2014 - 18:36, said:

Se zice că rostul oricărei forme de religie este să-ți aducă liniștea și pacea interioară. Totuși, pe Lună este liniște, dar cine și-ar dori liniștea Lunii, iar în Sodoma era pace, dar cine și-ar dori pacea Sodomei!

 tudorel666, on 31 august 2014 - 20:54, said:

Am zis ”se zice că”...
Ce ai zis ca se zice ca e complet aberant si gresit.

Nici macar nu avem ce sa discutam pe marginea subiectului, e o fraza plina de metafore care dau un aspect ambigu situatiei, exact ce face religia in general.

Rostul religiei e manipularea populatiei, tinerea sub control acolo unde legea, politica si banii nu au cum sa ajunga.

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 RpgBoy, on 31 august 2014 - 23:30, said:

Ce ai zis ca se zice ca e complet aberant si gresit.

Nici macar nu avem ce sa discutam pe marginea subiectului, e o fraza plina de metafore care dau un aspect ambigu situatiei, exact ce face religia in general.

Rostul religiei e manipularea populatiei, tinerea sub control acolo unde legea, politica si banii nu au cum sa ajunga.


Pe ce te bazezi când spui că ”rostul religiei este manipularea populației”? Tot la fel de bine ai putea să spui că ”rostul cleștelui este baterea cuielor” numai și numai pentru că ai văzut vreo câțiva deștepți care bat cuie cu cleștele. Cu toate acestea, rostul cleștelui nu este bătutul de cuie ci, dimpotrivă, scoaterea lor. Așa și cu religia, chiar dacă vreo câțiva deștepți o folosesc să manipuleze lumea, rostul ei este tocmai pe dos, să învețe oamenii să nu se mai lase manipulați.

Edited by tudorel666, 01 September 2014 - 13:33.


#9
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 zamolxse, on 02 septembrie 2014 - 02:39, said:


Din pacate in zilele noastre tot mai multe persoane intorc spatele lui Dumnezeu,Doamne iartale pacatele ca nu stiu ce fac,sa speram ca intr-o zi mai multi oameni vor reveni la credinta si atunci vom avea o lume mai buna,puterea credintei si a celor sfinte este cu mult peste puterea stiintei materialiste pamantene,fara Dumnezeu nu exista nici stiinta,Dumnezeu a creat totul.

Întoarcerea spatelui către Dumnezeu este o etapă necesară și care a fost prorocită de către Isus Hristos, pentru ca să aibă loc a doua sa venire, la fel cum răstignirea Fiului lui Dumnezeu a fost necesară ca să aibă loc prima venire.

#10
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

 tudorel666, on 02 septembrie 2014 - 07:59, said:


Întoarcerea spatelui către Dumnezeu este o etapă necesară și care a fost prorocită de către Isus Hristos, pentru ca să aibă loc a doua sa venire, la fel cum răstignirea Fiului lui Dumnezeu a fost necesară ca să aibă loc prima venire.
Te mai intreb odata... cine este Isus Christos? Daca crezi ca este Isusw din Nazareth, atunci te rog arata-mi dovada din Biblie in care vedem ca dulgherul Isus a fost UNS si in ce functie... sau esti atat de nestiutor incat habar nu ai ca cognomenul de Christos nu este un NUME al unei persoane ci un atribut atribuit celor UNSI intr-o functie inalta!
Daca nu gasesti dovada biblica prin care sa vedem si noi ca Isus este Christosul. atunci te rog sa nu mai minti aici pe forum, asta daca ai bun simtz!

 zamolxse, on 02 septembrie 2014 - 02:39, said:


Din pacate in zilele noastre tot mai multe persoane intorc spatele lui Dumnezeu,Doamne iartale pacatele ca nu stiu ce fac,sa speram ca intr-o zi mai multi oameni vor reveni la credinta si atunci vom avea o lume mai buna,puterea credintei si a celor sfinte este cu mult peste puterea stiintei materialiste pamantene,fara Dumnezeu nu exista nici stiinta,Dumnezeu a creat totul.

Da zamolxe, timpurile s-au schimbat, oamenii au renuntat la credinta "a proasta" si astazi cred doar lucrurile care au fost demonstrate de catre stiinte ca fiind adevarate asta in loc de credinta in  minciunile unor sarlatani de preoti care doresc sa traiasca bina ca paraziti in carca fraierilor!
In concluzie oamenii sunt tot credinciosi dar cred doar in adevaruri demonstrate si nu toate prostiile debitate de niste cioflingari primitivi in timpurile in care stiinta mai umbla cu pampersi.

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 blinky heart, on 02 septembrie 2014 - 10:02, said:

Te mai intreb odata... cine este Isus Christos? Daca crezi ca este Isusw din Nazareth, atunci te rog arata-mi dovada din Biblie in care vedem ca dulgherul Isus a fost UNS si in ce functie... sau esti atat de nestiutor incat habar nu ai ca cognomenul de Christos nu este un NUME al unei persoane ci un atribut atribuit celor UNSI intr-o functie inalta!
Daca nu gasesti dovada biblica prin care sa vedem si noi ca Isus este Christosul. atunci te rog sa nu mai minti aici pe forum, asta daca ai bun simtz!



Isus Hristos este ”Sesam deschide-te”. Când zici parola aceasta și stânca se deschide, evident că ai spus-o pe cea corectă!

#12
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 tudorel666, on 01 septembrie 2014 - 13:33, said:

Pe ce te bazezi când spui că ”rostul religiei este manipularea populației”?
1) Pe fapte concrete si detalitate, din pacate topicurile deschise de mine pe acesta tema mi-au fost sterse de pe forum, asa cu nu le voi mai afisa public.
2) Pe ceea ce am zis: "Rostul religiei e manipularea populatiei, tinerea populatiei sub control acolo unde legea, politica si banii nu au cum sa ajunga."

#13
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 RpgBoy, on 02 septembrie 2014 - 11:50, said:

2) Pe ceea ce am zis: "Rostul religiei e manipularea populatiei, tinerea populatiei sub control acolo unde legea, politica si banii nu au cum sa ajunga."

Aproape exact. Dacă spuneai "acolo unde legea, politica şi banii nu produc efecte", subscriam.

#14
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Fumatorul, on 02 septembrie 2014 - 13:10, said:

Aproape exact. Dacă spuneai "acolo unde legea, politica şi banii nu produc efecte", subscriam.
Cred ca depinde de interpretare.. Cand ma refer la faptul ca nu au cum sa ajunga, ma gandesc la "moralitate" si "bun simt", unde nu poti sa il ataci decat pe cale emotionala si/sau spirituala.
Este perfect logic ca nu produc efecte atat timp cat nu au posibilitatea sa ajunga la spirit.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu sunt ateu, nu sunt impotriva religiilor si cultelor - dar pentru faptul ca nu apartin unui anume grup, le pot privi pe toate impartial. Pana la urma nimic creat de om nu este perfect, iar religia nu a fost creata de o zeitate. Nu cred ca Dumnezeu a cerut religia, el a cerut credinta si iubire. Nici in biblie nu se precizeaza ca cine nu face parte dintr-o religie va avea de suferit, in schimb se pune accentul pe credinta si iubire.

Revenind la ideea de baza "Se zice că rostul oricărei forme de religie este să-ți aducă liniștea și pacea interioară." - din perspectiva religiilor, rostul lor este intoarcerea la divinitate, sub orice nume ar fi ea (pentru ca am vrut sa cuprind toate religiile), credinta in acea divinitate, spalarea de pacate si iubirea - lucruri care implicit, aduc linistea si pacea interioara.
Ce vreau sa spun e ca nu aderarea la o religie iti aduce linistea si pacea, ci aproprierea de divin, obiectiv pe care il atingi singur sau calauzit de altii, dar in final tot tu esti cel care isi croieste drum pana la Dumnezeu, implicit tu singur ti-ai castigat linistea si pacea interioara.

Edited by RpgBoy, 02 September 2014 - 13:59.


#15
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 RpgBoy, on 02 septembrie 2014 - 11:50, said:

1) Pe fapte concrete si detalitate, din pacate topicurile deschise de mine pe acesta tema mi-au fost sterse de pe forum, asa cu nu le voi mai afisa public.
2) Pe ceea ce am zis: "Rostul religiei e manipularea populatiei, tinerea populatiei sub control acolo unde legea, politica si banii nu au cum sa ajunga."

Ți-am mai spus: poți folosi cleștele pe post de ciocan,  dar asta nu înseamnă că cleștele este pentru bătut cuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate