Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce parere aveti de aceasta configuratie de Desktop PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Apostolius

Apostolius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2014
Salut tuturor! Urmeaza sa imi achizitionez un now desktop pc si vreau sa stiu daca aceste 2 configuratii sunt corecte din punct de vedere al compatibilitatii componentelor si care din ele este mai buna.

http://www.dc-shop.ro/wish/&wid=9241

http://imgur.com/IOafVSb

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ce faci cu PC-ul?

Ce rezolutie are monitorul?

Daca nu ai cerinte speciale, parerea mea e ca poti face o configuratie ceva mai slaba, dar si mult mai ieftina.

#3
Apostolius

Apostolius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2014
PC-ul il iau pentru video design in special After Effects. Monitorul are rezolutie 1920x1080. Nu conteaza pretul si nu vreau o configuratie mai slaba. Vreau sa stiu daca piesele sunt compatibile si care din configurari e mai buna.

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Procesorul e Haswell Refresh si e suportat de ambele placi de baza (cu chipset H97).

Memoria probabil ca va functiona, dar ai putea alege module din QVL (nu am verificat daca memoria aleasa e sa nu in QVL).

Poti renunta la cooler-ul after market (cel putin initial).

La asa buget, as alege o alta carcasa. De exemplu Fractal Design Define R4 sau Fractal Design Arc Midi R2 (trebuie verificat daca incape placa grafica si cooler-ul CPU after market, daca totusi cumperi unul).

Eu prefer sursele Seasonic.

Cele doua configuratii au acelasi procesor, practic aceeasi placa grafica, aceleasi module de memorie, acelasi SSD, acelasi HDD. Nu inteleg de ce te astepti sa aiba performante diferite.

Daca bugetul nu conteaza si daca mai poti astepta putin, te poti uita si la noile procesoare Haswell-E (pentru care trebuie si alta placa de baza - cu X99 - si DDR4).

Edited by Seb, 31 August 2014 - 19:09.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Apostolius, on 31 august 2014 - 18:44, said:

PC-ul il iau pentru video design in special After Effects. Monitorul are rezolutie 1920x1080. Nu conteaza pretul si nu vreau o configuratie mai slaba. Vreau sa stiu daca piesele sunt compatibile si care din configurari e mai buna.

Atunci putem sa-ti recomanam configuratie la 10000 lei?

Nu prea avem cum sa comparam mere cu pere, cea de la dc-shop.ro e 7393, pe cand la emag e 7839 lei.
La eMag sunt puse componente mai performante (sursa+cooler+placa de baza+placa video).

Daca nu spui un buget, nu vad cum te-am putea ajuta.

Edited by gumball3000, 31 August 2014 - 19:32.


#6
Apostolius

Apostolius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2014
Vreau doar sa stiu daca piesele puse de mn acolo sunt compatibile, si pe care din cele 2 sisteme l-ati cumpara. Nu vreau recomandare de alt sistem sau orice altceva. Doar sa stiu daca amandoua sunt compatibile si daca da care din 2.

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
singura incompatibilitate poate fi la memorii - asta nu avem de unde sa stim noi; dar pentru cativa lei in plus cele doua magazine iti testeaza componentele
ps.de ce nu alegi placi video profesionale ?

Edited by STARTREK1, 31 August 2014 - 20:03.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Ia placa performance, printre altele are audio ALC 1150, semnificativ mai bun fata de prima varianta.
Sau alta placa asemanatoare, killer, sau ceva cu Z97.

(trebuie insa sa verifici, la unele modele Asrock cu ALC 1150, posibil sa fie nevoie sa mufezi  la carcasa cablu HD pe iesirea frontala, si apoi sa setezi din utilitarul driverului pe ce parte vrei sunetul amplificat, fata sau spate, eventual ramai doar pe fata cu el mai puternic, si pe spate mai slab...)

Apropo, sunt disponibile si placi cu Z97.

La computing, AMD sunt de pana la 3,7 X mai performante decat Nvidia, si asta cam de 2 ani, cel putin cu software updatat si optimizat pt AMD, si pt. video ai asa ceva.

La memorie, poti lua si Patriot 1866 CL 9, sau Gskill 1866 CL 8.

La SSD, poti lua Samsung 850 PRO, care tocmai au aparut, si sunt sanse mari sa fie mai bune, mai fiabile si mai performante.

840PRO sunt si ele disponibile si testate, insa 850 are V-NAND pe 40 nm, garantate pt 6000 cicluri. ( 3000 la 840 PRO, 5000 la 830, si 1000 la TLC-uri precum 840 EVO)

Edited by loock, 31 August 2014 - 20:38.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt compatibile componentele, doar ca se putea si mai bine.

#10
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Uita-te dupa configuratii cu procesor xeon sau pe socket 2011. O sa regreti dupa achizitie daca iei asa ceva. Ti-o spun din experienta. In plus, ia-ti harduri foarte rapide, pe care sa le pui in RAID. In editare sunt cele mai importante.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 buzucan, on 31 august 2014 - 20:42, said:

Uita-te dupa configuratii cu procesor xeon sau pe socket 2011. O sa regreti dupa achizitie daca iei asa ceva. Ti-o spun din experienta. In plus, ia-ti harduri foarte rapide, pe care sa le pui in RAID. In editare sunt cele mai importante.

Am vrut sa scriu si de HDD, dar am uitat mai sus....

Seagate au cel mai prost feedback de la utilizatori, legat de fiabilitate, mai ales de la cei care le utilizeaza pt. scris mult video !!!
De fapt pt video, feedbackul este catastrofal de prost...

Acum este oricum ruleta HDD-ul, la toti producatorii care mai fac HDD-uri, insa nici chiar in halul asta...

Vezi WD Black de cati TB vrei. ( si astea mai cad, dar nu chiar asa secerate in masa...)

In postul citat, probabil se face referire la modele de genul Velociraptor, dar sunt scumpe, zgomotoase, nefiabile, si in era SSD-urilor sunt depasite si nejustificate.
Un SSD bun este de 1000 de ori mai rapid la IOPS, si de 2-3 X la transfer.
Daca iei SSD pe alta interfata, M2 (doar unele variante mai noi, nu chiar cele de pe primele placi de baza aparute cu asa ceva)  sau PCI-E si mai sigur, poti sa dublezi viteza de transfer fata de SATA3.
Performanta depinde si de implementarea de pe placa de baza, dar si de modelul anume de SSD; nu toate sunt mai performante.

Edited by loock, 31 August 2014 - 20:56.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 loock, on 31 august 2014 - 20:52, said:

Daca iei SSD pe alta interfata, M2 (doar unele variante mai noi, nu chiar cele de pe primele placi de baza aparute cu asa ceva)  sau PCI-E si mai sigur, poti sa dublezi viteza de transfer fata de SATA3.
Performanta depinde si de implementarea de pe placa de baza, dar si de modelul anume de SSD; nu toate sunt mai performante.

pe X99 va putea folosi acest ULTRA M.2 (asa se numeste) cu viteze marite fata de clasicul sata 3, in teorie poate atinge 32Gb/s (generatia a 3-a), 10Gb/s (generatia 2)

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Personal as merge pe asa ceva.
Attached File  7669.png   34.94K   29 downloads

Iata si explicatiile:
Placutele RAM au latente mai mici (mai bune) si sunt chiar si mai ieftine (Cl9 fata de CL10 cat aveau cele pe care le-ai pus tu).
HDD-ul vine cu 3 ani garantie, este un model facut pt sistemele de supraveghere video, se presupune ca este mai fiabil.
Placa video pe care ai pus-o la eMag nu are sens sa o cumperi daca nu intentionezi sa mai bagi inca vreo 500 lei in sistemul de racire cu apa.
Placa de baza e cu chipset care suporta si OC, la acelasi pret cu cea pe care ai pus-o si tu.
Sursa este cu mult peste Corsair-ul pe care l-ai adaugat, tot sistemul nu trece de 500W. Sursa are electronica mai buna si consum mai scazut de curent de la priza, vine cu 4 ani garantie.
Carcasa vine cu 4 ventilatoare, dintre care unul de 240 mm, doua de 140 mm, 1 de 120 mm. Ce-i drept nu are fan controller, daca vrei asa ceva, ramai la cea pe care ai pus-o tu sau cumpara separat fan controller.

Din punctul meu de vedere sistemul pe care ti l-am pus aici este chiar peste cel pe care l-ai pus tu si este si mai ieftin cu vreo 170 lei mai ieftin.
Practic ai putea sa pui direct un i7-4790K in acelasi buget cu configuratia pe care ai facut-o tu initial pe emag.

@loock
GPU-accelerated ray tracing este suportat doar de nVidia in After Effects.
Eu nu as recomanda vreo varianta cu AMD.

Edited by gumball3000, 31 August 2014 - 21:32.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
After Effects foloseste in primul rand procesorul, multiprocesarea, si RAM-ul.

Sunt doar cateva filtre care beneficiaza de accelerare GPU in AE, si majoritatea sunt suportate bine merci de modelele AMD, cu performanta mai mare decat pe modelele nvidia.

3D ray tracer foloseste intradevar CUDA, insa este o alegere proasta din capul locului, deoarece da in general rezultate mai proaste decat varianta clasica, imaginea arata in general oribil ( nu mereu), si este oricum mult mai lent.

Pt. 3D se folosesc alte software-uri dedicate 3D, cu rezultate incomparabil mai bune, si inclusiv suport pt. GPU AMD.

Pt. After Effects, cel mai important este sa setezi multiprocesarea CPU, pt. ca in general este oprita default.

Edited by loock, 31 August 2014 - 22:09.


#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 Apostolius, on 31 august 2014 - 19:38, said:

Vreau doar sa stiu daca piesele puse de mn acolo sunt compatibile, si pe care din cele 2 sisteme l-ati cumpara. Nu vreau recomandare de alt sistem sau orice altceva. Doar sa stiu daca amandoua sunt compatibile si daca da care din 2.
Atunci de ce-ai mai postat?
Un simplu da sau nu e irelevant, daca pisele sunt alese cu spatele.

Care e bugetul maxi de care dispui?

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Nu conteaza pretul si nu vreau o configuratie mai slaba. Vreau sa stiu daca piesele sunt compatibile si care din configurari e mai buna.
Nu-i exclus sa fie troll, sau...
Si l-am mai intrebat si eu o data, pare a fi degeaba topicul asta.

Attached Files



#17
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 gumball3000, on 01 septembrie 2014 - 08:04, said:

Nu-i exclus sa fie troll, sau...
prost care se incapataneaza.

#18
Apostolius

Apostolius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2014
Multumesc de raspunsuri. Cer TC!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate