Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Am primit o oferta extraordinara de job, cum procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Lucrez pentru o companie foarte respectabila. Am un job extrem de motivant, stimulant intelectual, un sef absolut perfect care se poarta cu noi ca un frate dar in fata caruia toti sarim ca niste iepurasi sa facem treaba cat mai bine si mai repede cand ne roaga (da, ne roaga) sa facem ceva. Deci e genul de sef team leader, deosebit de atent, amabil, blajin, care insa are respectul nostru maxim si neconditionat.

Colegii sunt bestiali, lasa totul deoparte si gasesc timp sa te ajute cand ai o problema sau esti foarte aglomerat.

Compania investeste training in noi la greu, aproape ca nu e luna sa nu avem un training. Si traninguri serioase, nu jucarie, softuri performante, design, project management, time management, etc.

Am masina de serviciu in pachetul de beneficii complet decontata de firma, combustibil de la firma, e in leasing operational. Masina nou nouta, doar a mea, doar pentru interes personal si folosita ocazional la meetinguri pentru firma.

Am un salariu care imi permite sa platesc o chirie maricica, sa imi cumpar orice alimente imi pot dori, si mai imi ramane de pus si de-o parte, nu prea mult, dar ramane ceva. Cateva sute de euro acolo.

Mai am asigurare de servicii medicale premium, asigurare de spitalizare, pe ambele e inclusa si nevasta cu fix aceleasi drepturi ca si mine, inclusiv dentistul se deconteaza. Primesc si bonuri de masa de vreo 100 de euro pe luna.

Va zic toate astea pentru ca recent am primit o oferta de la o firma mamut. O corporatie americana cu de 10 ori mai multi angajati si de 20 de ori mai multa cifra de afaceri.

Pachetul este mult superior, oamenii m-au vanat pe mine (la propriu printr-un headhunter) nu eu i-am cautat pe ei.

Cum fac sa ies cat mai bine posibil din situatia asta?

Adica vreau sa folosesc situatia in avantajul meu, sa imi conving angajatorul actual sa imi mareasca salariul, pentru ca sincer as vrea sa raman unde sunt. Industria care ma vaneaza este diferita de industria in care lucrez. Adica plec de la niste experti de la care invat tone de informatie si ma duc la niste experti in alt domeniu dar care vor sa se extinda pe domeniul in care am eu experienta si vor sa ii invat eu pe ei. Evident sunt capabil de asta, dar consider ca sunt mult mai stimulat intelectual cand invat eu de la niste experti in domeniu.

Sunt angajat de mai putin de 1 an la compania actuala, curba mea de invatare este inca aproape verticala, mai e mult de urcat, de evoluat.

Daca raman la compania pentru care lucrez acum, probabil in vreo 2-3 ani mi se va dubla valoarea.

Insa tentatia de a accepta acum banii astia multi plus aproximativ aceleasi beneficii e mare.  

Deci cum abordez departamentul HR fara sa provoc o furtuna de cacat si sa se declanseze toate alarmele de la HR pana la CEO?

Edited by izometric, 31 August 2014 - 17:51.


#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
De ce sa te scarpini daca nu te mananca??

#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu zic sa ramai.

#4
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Lasi vrabia din mana pe cioara de pe gard. Daca ai tot ce-ti trebuie la firma actuala de ce vrei sa pleci......aaa da....lacomia !
Vezi ca nu sti de ce dai in partea cealalta si in cativa ani te pun aia pe Xanax, am vazut cazuri garla !
Un loc de munca bun nu inseamna doar avantaje materiale......

#5
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostCap-shoot, on 31 august 2014 - 17:51, said:

De ce sa te scarpini daca nu te mananca??

Cica pune cateva sute de euro deoparte.................ce dileme existentiale au unii sa imi bag picioarele in ea de viata..................

#6
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Iti recomand filmul asta: http://www.imdb.com/title/tt0118971/

View Postsammydo, on 31 august 2014 - 17:54, said:


Cica pune cateva sute de euro deoparte.................ce dileme existentiale au unii sa imi bag picioarele in ea de viata..................
Sunt multe locuri de munca platite destul de bine in Romania...

#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

Quote

Am un salariu care imi permite sa...
salariui, cat ii salariul??

#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostDaniJ90, on 31 august 2014 - 17:55, said:

Iti recomand filmul asta: http://www.imdb.com/title/tt0118971/

Stiu filmul, e prea adevarat. O sa il mai vad odata.

View PostDaniJ90, on 31 august 2014 - 17:55, said:

Sunt multe locuri de munca platite destul de bine in Romania...

Nu lucrez in Romania.

View PostNemesis-, on 31 august 2014 - 17:58, said:

salariui, cat ii salariul??

Entry-> Mid range level pentru industria in care activez. D-aia e usor sa fiu tentat cu alte oferte.

Edited by izometric, 31 August 2014 - 18:00.


#9
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostDaniJ90, on 31 august 2014 - 17:55, said:

Iti recomand filmul asta: http://www.imdb.com/title/tt0118971/


Sunt multe locuri de munca platite destul de bine in Romania...

Sunt, le numeri pe degete, banuiam eu ca nu e vorba de Romania, pentru ca nu gasesti un asemenea sef, asemenea colegi, la noi pana nu te musca de cur nu se simt bine,,,,,,in fine, daca esti pe afara go go go, da-i drumul si baga bani pe card,

#10
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postizometric, on 31 august 2014 - 17:59, said:

Stiu filmul, e prea adevarat. O sa il mai vad odata.



Nu lucrez in Romania.
Cu atat mai mult, ramai unde esti....

View Postsammydo, on 31 august 2014 - 18:00, said:


Sunt, le numeri pe degete, banuiam eu ca nu e vorba de Romania, pentru ca nu gasesti un asemenea sef, asemenea colegi, la noi pana nu te musca de cur nu se simt bine,,,,,,in fine, daca esti pe afara go go go, da-i drumul si baga bani pe card,
Nu daca chiar le numeri pe degete....ideea e ca sunt joburi unde castigi peste 800 de euro daca te chinui putin...

Banuiesc ca el castiga cateva mai mult de 800 de euro, dar ma gandesc ca si viata e mai scumpa pe unde e...

#11
americanuobamix

americanuobamix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.08.2014
ai 2 variante
-ramai unde esti dar le zici ca ai primit o oferta si vrei sa discutati despre ea
-pleci la ailalti dar inainte ii testezi si le zici ca sa mareasca oferta ca nu-ti convine

si vezi raspunsurile

#12
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
In ce industrie lucrezi? Cu ce te ocupi?

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ce inseamna "mult superior"?

mergi la seful direct (sau la HR, depinde care e obiceiul pe acolo) si spune-le ca vrei sa discuti despre perspectivele tale in firma respectiva.

#14
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
Dacă tot spui că ai făcut ceva curs de PM, adu-ți aminte de capitolul Risk Management și cântărește.

#15
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Daca ai avea mai multa experienta ai stii ca e greu sa gasesti un colectiv mega-tare. Daca nu ai nici un an la actualul job nu prea ai ce presiuni sa faci, mai ales ca tu esti cel care invata si poti sa fii inlocuit rapid cu altu care vrea sa invete.

#16
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Spune-i sefului ce oferta ai primit chiar daca nu pleci.




L.E. Eu zic sa nu pleci.

Edited by e_bulu, 31 August 2014 - 18:34.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Omul a spus ca nu lucreaza in RO, dar ca acum este incadrat entry, fara sa mentioneze in ce tara.

Asta inseamna ca acum are un salariu care variaza intre minim 800 E, si maxim 4000 E, in functie de tara si companie.

Apoi spune ca este vanat de o megacorporatie, unde o sa fie incadrat ca sa-i invete.
Asta inseamna ca poate sa ajunga sef de departament, daca este expert.
Problema este ca afirma si ca este la inceput, angajat de un an, dar nu mentioneaza experienta anterioara.

Un sef de departament poate castiga si 12000 USD pe luna, iar cu orele suplimentare poate ajunge lejer la peste 17000 USD pe luna.
Problema este ca trebuie sa fie expert, cu varsta experienta, pt. a ajunge asa.

Daca la noul job poti sa pui deoparte niste mii de euro pe luna, de la 2 la 15 mii mai bine zis, eu zic sa te duci repede....

Edited by loock, 31 August 2014 - 18:33.


#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
De la ce bani pleci ( cu tot cu beneficii calculate ,masina ,bonuri, training-uri etc ) pa ce bani ...tot cumulat
Si ai mai zis ceva dar am uitat ,,,stai ca era in primul post si caut acum

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate