Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Problema router TP-LINK sau problema internet Nextgen?!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cosmin_targoviste

cosmin_targoviste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.12.2007
Va salut!
Am un router wireless TP-LINK Wireless Lite N Router WR741N. De cateva zile, am trecut de la RDS-RCS la Nextgen, iar ieri au aparut problemele. Inainte, totul mergea ok, timp de doi ani am folosit routerul fara nici cea mai mica dificultate.
Ieri, in schimb, dupa-amiaza, conexiunea la net n-a mai functionat. Laptopul si smartphone-ul se conecteaza la router, insa accesul la internet nu se face. Daca dau troubleshoot problems, apare 'The DNS server isn't responding'. Asa ca am sunat la ei, m-au pus sa bag cablul direct in laptop, ceea ce am facut. Le-am dat adresa MAC, obtinuta prin 'getmac' scris in cmd, au facut ei ce-ai facut, am dat iar 'troubleshoot problems', la cererea lor, si apoi a functionat. Am reintrodus cablul in router, a mers si asa. Am incheiat convorbirea, totul parea a se fi rezolvat. Seara, totusi, problema a revenit si, fiind sambata, n-aveai pe cine sa mai suni, asa ca am renuntat. Azi dimineata le-am dat telefon, am parcurs aceiasi pasi + un reset total la router 'ca poate nu-s bine facute setarile, ar fi bine sa resetati routerul'. Lucrurile se miscau din nou, totul era ok. Acum 20 de minute, insa, nenorocire si dezastru. Problema revine in forta. Sun, imi raspunde o duduita care spune ca problema e la router, ca la ei totul e bine si ca mi-a bagat in sistem adresa MAC corecta. Cand am intrebat-o de ce nu-mi merge nici pe direct, cu firul in laptop, mi-a raspuns ca e normal, ca de fiecare data cand bag firul trebuie introdusa la ei in sistem adresa MAC a placii de retea.
Intrebarea mea este: de unde atatea probleme cu routerul, din moment ce-a mers foarte bine pt. atat de mult timp? Si de ce acum, de exemplu, merge, iar peste cateva ore sunt aproape sigur ca nu va mai functiona? Aveti astfel de experiente? Sa fie routerul stricat?
Va multumesc si imi cer scuze, daca am deschis topicul gresit.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Unde ai Nextgen practica filtrarea pe mac?Daca da,atunci problema s-ar putea sa fie din cauza faptului ca routerul are un alt mac.Cloneaza-l pe cel de pe pc in router si vezi ce si cum.

#3
cosmin_targoviste

cosmin_targoviste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.12.2007
Da, probabil practica filtrarea prin mac, avand in vedere ca imi cer de fiecare data mac-ul. Daca il clonez acum pe cel de pe PC, mi-e ca iar nu-mi mai functioneaza.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai daca pe pc merge,si din router nu,inseamna ca tu ai nevoie de macul ala.Ei iti cer mac-ul doar ca sa verifice daca nu cumva lipsa conectivitatii apare din cauza faptului ca folosesti un alt dispozitiv.Practica e uzitata si de catre RDS Aiud,insa ei iti dau un mesaj cum ca din motive de siguranta etc etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate