Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Google Nexus 5 vs LG G2

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Rotony1

Rotony1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.06.2009
Salut!
Am posibilitatea sa iau unul dintre cele doua telefoane. Nexus pot sa il iau acum dar pentru G2 trebuie sa mai astept o luna. Tind sa inclin spre G2 din cauza bateriei plus ca arata mai bine.
Voi ce parere aveti?

#2
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Dacă te interesează bateria și nu prea te înfigi în telefon cu jocurile toată ziua, mergi pe G2. Zic așa pt că încălzirile repetate din cauza jocurilor cam fac probleme adezivului pentru ecran și după o perioadă de utilizare o să vezi cum G2-ul tău are o pată galbenă pe display.

#3
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Dacă ți se pare ție că arată mai bine , ia-l . La performanțe nu e cine știe ce diferență . UI performance-ul e clar mai bun pe nexus datorită android-ul fără skin , dar g2 compensează prin cameră și baterie . Dacă apare pata galbenă , asta e , îl trimiți la garanție .

Să o iau așa : Plusuri nexus : ui performance , update-uri la zi . Cine știe cât o să aștepți pentru update-ul la Android L pe g2 , pe nexus 5 îl vei avea imediat . E lag free . Ce să mai , funcționează cum trebuie , out of the box.
Minusuri nexus 5 : Camera  , dar nu e vina hardware-ului ci a soft-ului .VSCO cam - eu cu asta fac poze și se simte o diferență față de camera stock. De baterie nu pot spune că e un minus , e decentă , dar nu excelează. Nu vine cu căști în pachet ,nu are IR

Plusuri G2 : Camera , evident . Bateria care ține ceva mai mult . Senzorul IR ( dacă ai nevoie ) , knock on și knock code dacă te interesează așa ceva .
Minusuri g2 : Vei avea nevoie să pui un custom ROM pentru că cel stock are mici probleme care în utilizarea de zi de zi te-ar putea deranja ( mergi pe topicul dedicat și vei vedea problema cu întârzierea aprinderii ecranului la apeluri și altele ) . Sigur că se rezolvă cu un custom rom , dar dacă vrei să meargă perfect out of the box nu te va încânta ideea . Deja am zis că problema cu ecranul galben se rezolvă în service deci atâta timp cât ai garanție , nu e o problemă asta .

Am încercat să fiu cât de obiectiv pot . După cum ți-ai dat seama , dețin un nexus 5 și îl recomand oricui cu căldură , dar mi-am dat seama că nu se potrivește tuturor , iar unii au nevoie de ceva diferit , precum funcțiile de pe g2 și nu e nimic greșit în asta .

Concluzie : Mergi și butonează-le pe amândouă și decizi în funcție de care îți place mai mult cum arată , cum se simte în mână , overall experience îl alea 15-20 de minute cât vei petrece butonându-le . Baftă !

#4
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
G2. Pt ca baterie si camera.

#5
voninoroot

voninoroot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.12.2013
g2 .nu te lua ca are primele update nu prea te ajuta cu nimic daca ai android 1.5 sau android l multe aplicatii sunt compatibile cu android 1.5-2.1

#6
Rotony1

Rotony1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.06.2009
Hmm asta de pata galbena nu stiam. E o mare problema aici... Si cu costom ROM nu pierd garantia?

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Toti cu G2 avem cel putin cate o pata, acum depinde daca o expui sau nu.

#8
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011

View Postvoninoroot, on 31 august 2014 - 18:52, said:

g2 .nu te lua ca are primele update nu prea te ajuta cu nimic daca ai android 1.5 sau android l multe aplicatii sunt compatibile cu android 1.5-2.1
Nu e vorba doar de aplicații .

View PostRotony1, on 31 august 2014 - 19:03, said:

Hmm asta de pata galbena nu stiam. E o mare problema aici... Si cu costom ROM nu pierd garantia?
Dacă pui custom pierzi teoretic garanția . Oricând poți pune rom-ul stock înapoi și să beneficiezi de garanție

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate