Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Max 2000 lei. Mic, robust, camera buna si ceva autonomie.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Salut, am vazut ceva discutii despre genul asta de telefon dar atingeau mai mult aspecte care nu ma intereseaza si mai putin cele care ma intereseaza.

Pret, in jur de 1000 lei. Daca exceleaza la toate cerintele de mai jos poate fi pana in 2000 lei. Cu toate astea, mai ieftin e mai bine! Doar nou, doar marci consacrate, doar de la magazine consacrate.
Camera de minim 8Mp cu senzor de aprox 1/3" sau mai mare (atat senzorul cat si rezolutia) si filmare fluenta 720p. Daca sta bine la restul cerintelor poate fi si de 1/4" dar doar daca camera e optimizata bine si imaginile nu tradeaza faptul ca e un senzor mic ca dimensiuni fizice.
Latimea in jur de 60-62 de mm. Poate avea max 65mm daca sta bine la restul cerintelor. Mai mic e mai bun. Lungimea sau grosimea nu ma deranjaza.
Sa fie cat de cat robust. Nu imi voi bate joc de el (bagat inpreuna cu cheile in buzunar si chestii din astea), nu scap telefoanele pe jos sau alte chestii din astea dar in niciun caz nu o sa-i pun folii, huse si alte accesorii de genul asta.
Bateria sa tina o zi jumate (zi, noapte, zi) pe 2G cu ceva vorbit (jumatate de ora) in conditiile in care datele, WIFI, actualizarile si notificarile vor sta inchise cand nu e nevoie de ele. In alte conditii, daca se va descarca in jumatate de zi, e alta poveste.

NU mai intereseaza sistemul de operare, versiunea lui, data aparitiei, procesorul, RAMul, dimensiunea ecranului sau rezolua lui, muzica in casti sau difuzoare si alte lucruri de genul asta.
Va rog sa tineti cont de toate astea si sa nu va bazati recomandarile pe ele ci pe ce ziceam mai sus.

Acum folosesc un telefon mic cu butoane si n-as vrea sa renunt la prea multe din avantajele lui (autonomie, robustete si dimensiuni) in conditiile in care singurul lucru care imi trebuie de fapt e o camera mai buna, asta vechi avand una de 5MP cu senzor de 1/4" si filmare 480p@30fps. Sotia are un LG L5 II si nu e departe dpadv. In rest LGul, desi are specificatii modeste, mi se pare multumitor ca si performante, de unde si cerintele mele care nu pun accent pe putere.
Am camera foto. Nu mai vreau inca una ci un telefon cu camera.

Intr-o ordine oarecare ma gandesc la unul dintre urmatoarele (dar nu numai la ele):
S4 mini, S2 plus, Xperia L, V(LT25i) si Z1 compact (cam sensibil la zgarieturi), poate HTC Desire 500 (cam lat) sau chiar iPhoneul ala mic daca nu e atat de rea bateria cum zic unii.
Nu iau in calcul One Mini, altfel un telefon care imi place, pt ca rezolutia e de doar 3MP in format clasic 4:3, rezolutie prea mica oricum as lua-o desi recunosc o parte din avantajele senzorului lor.

Ceva recomandari, sfaturi?
Nu uitati. Mai ieftin e mai bine, camera buna, robust, mic si cu o baterie decenta.

Multumesc.

Edited by undercoverbrother, 31 August 2014 - 15:02.


#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Avand in vedere faptul ca

View Postundercoverbrother, on 31 august 2014 - 14:50, said:

NU mai intereseaza sistemul de operare, versiunea lui, data aparitiei, procesorul, RAMul, dimensiunea ecranului sau rezolua lui, muzica in casti sau difuzoare si alte lucruri de genul asta.
+

Quote

camera buna, robust, mic si cu o baterie decenta.
+

Quote

singurul lucru care imi trebuie de fapt e o camera mai buna
recomandarea mea ar fi Nokia 808 sau Nokia Lumia 1020.

Am pus pe primul loc 808-ul pt ca, in opinia mea, e peste 1020 la camera, dar mult sub daca ne referim la fluiditate, OS si aplicatii disponibile.

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Multumesc. Nokia 1020 ar fi fost fara discutie alegerea perfecta dar dimensiunile deja sunt cam mari. Cu toate astea nu l-am exclus niciun moment dar, daca gasesc ceva mai mic care se descurca bine, l-as prefera pe ala mai mic.
Cand am scris chestia cu vechimea asistemului de operare nu ma refeream totusi la Symbian ci la cele actuale. Adica mi-e tot una ca e Android 4.0 sau 4.4, W8 sau 8.1. Imi pare rau ca am indus in eroare.

Chiar m-am gandit bine la cele doua inainte de a deschide topicul.

#4
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Mic, robust, cameră și baterie ok e Xperia Z1 compact dar are un preț între 1500 și 2000 nou.

Nu lua Xperia L că l-am avut eu și e varză de Cluj la cameră. Nici SP nu-l recomand. Sony nu le-a optimizat bine aplicația foto. Mai bună e la Xperia M dar e doar o cameră de 5 Mpx.

Nu atât de robust însă ok la celelalte capitole e Samsung Galaxy S4 mini.

Astea sunt singurele mai compacte care-mi vin în minte acum și care să aibă cameră ok. La baterie se merge în general pe ideea că modelele mai noi consumă mai puțin din cauză că ar avea procesor mai economic.

Altceva nu-mi vine în minte, cam rar astea compacte.

1020 nu e deloc compact.

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E asa rea viata cu iPhonul ala mic cum zic unii daca nu esti neaparat fan Apple (dar nici Android)? Altfel, ca si dimensiuni ar fi perfect si nici camera nu cred ca e prea rea.
Z1 compact am auzit ca nu e deloc un telefon robust dar recunosc ca e tentant.
S4 mini pare un telefon onest.
Pacat de Xperia L ca parea interesant. Am mai vazut review-uri in care era criticata camera dar preferam impresii de la utilizatori. Multumesc.

Edited by undercoverbrother, 31 August 2014 - 15:40.


#6
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Nu e rea deloc, dacă te gândești la iPhone, orientează-te să fie de la 5 în sus ca să meargă cum trebuie măcar 2 ani de acum încolo (că va primi actualizări). Ai practic la alegere iPhone 5 sau iPhone 5c. Preturile la magazinele serioase sunt un pic cam piperate.

5s deja e prea scump. 5c văd că e de la 2000 la eMAG.

Dar decât 5c mai bine Z1c.

Edited by Ouroboros, 31 August 2014 - 15:37.


#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Aplicatiile 3rd party nu pot ajuta in cazul Experiei L?

Experia V are aceleasi probleme ca L? Sau nu se mai produce?

Edited by undercoverbrother, 31 August 2014 - 15:44.


#8
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Xperia V are ceva probleme la înregistrarea video, în plus e un model vechi cam din aceeași generație cu T iar utilizatorii au păreri împărțite. Ideea e ca Sony își cam bate joc de actualizări în sensul că le face prost și nu verifică bug-urile. Și asta și la seria Z care e vârful lor.

Nu lua L, face poze cam ca actualul meu Moto G care nu e cine știe ce la poze și are doar 5 Mpx.

La SP vei găsi aceleași păreri, ăla costă atât din cauză că ar fi trebuit să se descurce cu jocurile. Aici e diferența față de L. V are în schimb un hardware mai vechi care consumă ceva mai mult bateria, iar bateria lui e deja cam mică raportând la rezoluția ecranului.

Îmi vine în minte telefonul Nokia Lumia 720, care deși are cameră de 6 virgulă ceva, face poze mai bune ca orice telefon de 8 Mpx, cu rare excepții. Ăla nu e destul de compact pentru tine? Solid este cu siguranță. Și îl ține bateria. La ce vrei tu să folosești telefonul, te va mulțimi.

Edited by Ouroboros, 31 August 2014 - 16:07.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
LG G2 Mini 4G

E in promotie la 900 lei de nou pe eMag sau la 809 resigilat.

Edited by gumball3000, 31 August 2014 - 16:09.


#10
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postgumball3000, on 31 august 2014 - 16:06, said:

LG G2 mini
Cred că e cam mare pentru ce vrea el.

Mie mi-a plăcut foarte mult cât de compact era Xperia M, foarte ușor de manipulat cu o singură mână. Dar are cameră doar de 5.

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E interesant si Nokia 720 desi e cam lat. Ramane si asta in cazul in care nu gasesc nimic acceptabil in conditiile de care ziceam mai sus.
Camera e mai buna decat la  S4 mini?
Sper sa nu se supere cineva ca insist cu intrebari de genul asta dar nu prea pun baza in reviewuri si sample-uri "profesionale".

Legat de Xperia V, problemele sunt indiferent de rezolutie sau doar pe 1080p? Intreb pt ca am vazut ca de obicei, cand e sa fie probleme, sunt de obicei la rezolutia maxima.

Nu ma deranjaza in niciun fel 720p. Ba chiar prefer rezolutia asta la filmare, inclusiv la camera dedicata care se descurca f bine si cu 1080p.

Edited by undercoverbrother, 31 August 2014 - 16:25.


#12
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Pentru asta mergi pe topic-urile aferente și întreabă. Eu am fost interesat de modelele astea dar au avut prea multe bile negre pe la software care m-au făcut să iau ceva care n-are cameră așa bună dar e compact și merge șnur (Moto G).

Sincer singurul care părea mai de "hai că merită" era acel S4 mini, dintre alea mai compacte. Și chiar e compact pentru că mi l-a dat o colegă să-l butonez și mi-a făcut o impresie plăcută.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Multumesc. M-ai lamurit cu multe dileme si am facut o triere cat de cat. Ma uit si pe topicurile dedicate.

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Din ce vad vrei un telefon mai compact dar performant.
Deocamdata este decat unul (la android), Xperia Z1 Compact. Este un telefon destul de reusit, daca pui mana pe unu nu prea ai cum sa nu ti placa cum este facut, si din ce am vazut sony au o sticla destul de rezistenta. Mergi pe el cu incredere.
Nu ai de ce sa te  uiti la xperia L, V, si ce ai mai zis pe acolo telefoane mediocre. O sa apara mai tarziu Z3 Compact, dar mai e si o sa fie la un pret foarte mare.
Deci mergi pe Xperia Z1 Compact cu incredere. Hardware de top, materiale de top, camera de top, soft bunicel.

#15
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
+1 Xperia Z1 Compact

Pe langa ce-a spus Alin, are si o autonomie peste medie.

Un review interesant pe partea foto: http://www.notebookc...e.111595.0.html

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da. Din pacate foliile alea aplicate pe ecran la L (si pe capacul spate la Z1 compact) nu sunt chiar rezistente. Cea de pe fata mai are si sigla pe ea deci daca o dai jos ramane chel.
Legat de Z1 compact, nu e nicio sticla minerala pe spate cum sustin cei din review. E doar un plastic transparent cu o folie pe el. La Z1 mare e sticla.
Probabil va trebui inca un rand de folii pe ecran si pe spate, chestie pe care nu prea o agreez.

Ma uit acum la poze facute cu L si parca nu sunt cine stie ce.

Edited by undercoverbrother, 31 August 2014 - 17:13.


#17
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă vrei compact, cameră bună, nu ai preferinţe de OS şi în acel buget, răspunsul este evident: iPhone 5c. Uită-te la comparatoare ca să vezi diferenţele de poze.

De la Lumia merită camera doar pe 930, 1020 şi 1520, dar nu-s compacte. Pe celelalte modele algoritmii anti-noise sunt mult prea agresivi.

Edited by wirespot, 31 August 2014 - 17:31.


#18
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postwirespot, on 31 august 2014 - 17:22, said:

Dacă vrei compact, cameră bună, nu ai preferinţe de OS şi în acel buget, răspunsul este evident: iPhone 5c. Uită-te la comparatoare ca să vezi diferenţele de poze.
Scoate poze bune drăcia. Un amic cu 5c alb mi l-a dat un pic, foarte compact dar totuși atât de scump. Dacă ar fi costat 1500 îl luam și eu dar 2000 lei pt 8 GB e prea mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate