Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme mouse-uri pe usb

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am si eu o problema care ma macina de mult timp. De ce oare mouse-urile pe usb nu imi merg ca si cele pe ps/2? Orice mouse nou pe usb as pune nu mai am precizia pe care o am cu un mouse ps/2. Pur si simplu nimeresc alta iconita cand vreau sa dau click pe un anume program de pe desktop, in jocuri fps de abia pun tinta pe inamici. Asta ca sa numai zic de programe de editare gen video, foto, audio, care ma seaca de ficati pana reusesc sa nimeresc cu mousele unde trebuie. Din pacate ultimul mouse pe ps/2 pe care il mai aveam prin casa a inceput sa faca figuri la un click si am fost nevoit sa revin iar la usb. Acuma am un mouse hp pe usb care merge tot la fel de prost, fara precizie. Am un adaptor de usb-ps/2 insa hp-ul nu merge cu el. L-as fi pus poate ar fi mers ca un mouse pe ps/2. Se mai gasesc oare pe ps/2 pe undeva?

Edited by gerbil, 31 August 2014 - 11:23.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Eu cred că problema e la USB-urile tale sau poate ai prins tu vreun mouse mai prost.

#3
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Probabil cele noi au DPI mai mare. Duci cursorul de la speed spre slow pana esti multumit si bifezi Enhance pointer precision.

Attached File  mouse-settings.PNG   52.73K   16 downloads

Edited by Master_Yoda, 31 August 2014 - 11:41.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai mult ca sigur e o problema de setari, asta daca zici ca ai schimbat mai multi mousi si toti fac la fel. eu am un mouse wireless de 1600 la desktopul meu si merge fara stres. culmea e un mouse de 40 de lei de la care nu aveam prea mari asteptari

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Acum am acest mouse http://www8.hp.com/e...ml?oid=4346532.

Master_yoda: Doar la mijloc merge cat de cat binisor dar tot nu am aceeasi precizie ca un mouse ps/2. Daca il dau spre stanga la slow, de abia se misca pointerul.

Attached Files


Edited by gerbil, 31 August 2014 - 12:17.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai de la acea rigla reglezi viteza sagetii de pe ecran. insa ideea e ca cel mai probabil, daca nici cu setarea facuta corect nu merge, controlerul pt usb da rateuri in privinta mousilor. altfel nu prea vad cum s-ar traduce problema

ce mobo ai?

ps: linkul nu arata ce mouse ai, deschide o pagina goala de la hp

#7
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Eu am asta http://www.emag.ro/m...1/pd/EZMX3BBBM/ setat pe a treia linie de la slow spre fast si cu enhance bifat si sunt foarte multumit de el, inclusiv in jocuri.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar ce marime are monitorul?

#9
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View PostMaster_Yoda, on 31 august 2014 - 11:40, said:

Probabil cele noi au DPI mai mare. Duci cursorul de la speed spre slow pana esti multumit si DEbifezi Enhance pointer precision.
Pentru precizie (în jocuri/ țintire, etc, și pentru o mișcare mai „naturală”) trebuie să ai debifat „Enhance pointer precision”.

Vezi aici ce face Enhance pointer precision http://www.youtube.c...8U06Wonhk#t=100

Ce înseamnă DPI și mouse sensitivity http://www.youtube.c...t8U06Wonhk#t=26

Recomandat este să te uiți la tot clipul, cap coadă.

Edited by Lolopoco, 31 August 2014 - 13:14.


#10
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Depinde si de mouse-ul folosit, in cazul meu cu enhance bifat merge perfect. Daca debifez enhance pointer precision nu se comporta bine la miscari rapide, scade precizia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate