Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Descoperire Card -BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut,

As vrea sa imi fac o descoperire de card autorizat,eu primesc salariul pe card curent si la acest card as vrea sa atasez si contul acesta de descoperire.

Suma pe care o pot lua este intre 5000 si 10 000 ron.

Am discutat cu o domnisoara si mi-a facut un calcul ,procente,dobanzi dar cert este asa :

Firma mea are o conventie cu ei si toate tarifele & comisioanele sunt altele fata de cele standard.

calcul aproximativ: pe o luna de zile la 3000 ron luati de pe card voi plati o dobanda de ~ 18-19 lei si cam asta ar fi toata distractia ,zice duduia de la birou

In aceste conditii mi se pare foarte avantajos ,dar bancile mereu mai au cate o steluta la subsol.

Va intreb,cei care mai aveti acest gen de descoperiri ? ce intrebari as putea pune reprezentantului brd,ce comisioane ar mai fi ascunse sau nu,sau taxe...etc?

Pana acum nu am avut niciodata o rata sau orice legatura cu banca iar nici acum nu sunt sigur ca voi face acest card ,decat  daca intradevar este avantajos.

Multumesc,

#2
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Nu e mare smecherie, atata doar ca daca platesti lunar doar dobanda pe banii folositi, n-o sa se termine niciodata.

Ideea e sa pui inapoi aia 3000 de lei, chiar daca treptat.

A, si vezi ca mai e o chestie. Cand iti verifici soldul de pe cont la bancomat, o sa apara cumulat, salariul (+ suma economisita pe care o ai in cont) si acest descoperit.

Asa ca grija, e usor sa cheltui, cand vezi ca pe contul curent ai la dispozitie oricand o suma maricica

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 Al3csutzul, on 31 august 2014 - 10:36, said:



Pana acum nu am avut niciodata o rata sau orice legatura cu banca iar nici acum nu sunt sigur ca voi face acest card ,decat  daca intradevar este avantajos.

Multumesc,

Descoperirea de cont nu presupune un card separat ci o suma in plus pe care o ai disponibila in contul tau. Pe suma utilizata platesti dobanda. Ca sa vezi toate detaliile trebuie sa citesti contractul.
In rest a explicat Jericho77 cum sta treaba,

#4
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009

 Al3csutzul, on 31 august 2014 - 10:36, said:

Salut,

As vrea sa imi fac o descoperire de card autorizat,eu primesc salariul pe card curent si la acest card as vrea sa atasez si contul acesta de descoperire.

Suma pe care o pot lua este intre 5000 si 10 000 ron.

Am discutat cu o domnisoara si mi-a facut un calcul ,procente,dobanzi dar cert este asa :

Firma mea are o conventie cu ei si toate tarifele & comisioanele sunt altele fata de cele standard.

calcul aproximativ: pe o luna de zile la 3000 ron luati de pe card voi plati o dobanda de ~ 18-19 lei si cam asta ar fi toata distractia ,zice duduia de la birou

In aceste conditii mi se pare foarte avantajos ,dar bancile mereu mai au cate o steluta la subsol.

Va intreb,cei care mai aveti acest gen de descoperiri ? ce intrebari as putea pune reprezentantului brd,ce comisioane ar mai fi ascunse sau nu,sau taxe...etc?

Pana acum nu am avut niciodata o rata sau orice legatura cu banca iar nici acum nu sunt sigur ca voi face acest card ,decat  daca intradevar este avantajos.

Multumesc,

La ce a raspuns Jericho as adauga sa intrebi ce se intampla daca nu vei mai lucra la firma la care esti acum. Presupunand ca ai folosit toti banii si decizi sa schimbi angajatorul, cum va trebui sa dai banii inapoi? Toti odata, pe rand, in cat timp etc. Ca e greu sa pui inapoi 5000 lei in 10 zile de exemplu.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 byea, on 31 august 2014 - 11:30, said:


La ce a raspuns Jericho as adauga sa intrebi ce se intampla daca nu vei mai lucra la firma la care esti acum. Presupunand ca ai folosit toti banii si decizi sa schimbi angajatorul, cum va trebui sa dai banii inapoi? Toti odata, pe rand, in cat timp etc. Ca e greu sa pui inapoi 5000 lei in 10 zile de exemplu.

De obicei iti pastrezi contul in continuare dar vei avea dobanzile si comisioanele standard, nu se mai aplica cele agreate cu angajatorul. Evident ca intrebarile astea trebuie adresate la banca pentru informatii concrete.

#6
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Deja vorbim de alte chestii , eu nu am nevoie nici de cei 5000 RON , iar suma ce imi va trebui (daca) o voi achita in 1, maxim 2 salarii , ideea era sa nu fie ceva gen provident , iei 30 dau 50 în 1 luna !

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Deci tu banca o sa iti dea o suma de sa zicem 3000 de lei la activarea acestei descoperiri. Cata vreme ai activata descoperirea, o sa ai suma disponibila.
Poti sa folosesti din ea o parte sau pe toata. Vei plati dobanda in conditiile indicate de banca (de exemplu daca nu ai inapoiat-o in X zile de la data utilizarii) la suma pe care o vei folosi. Nu te obliga nimeni sa folosesti toata suma odata.
Atentie ca atunci cand retragi bani fe la bancomat sau platesti cu cardul, in cazul in care nu ai suficienti bani in contul curent (sper ca asta e termenul corect) se va consuma diferenta de bani din descoperire. Deci mare grija cum ii folosesti.

#8
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Știu cum se folosește , ideea era sa ma feresc de costuri ascunse , pt ca Dobânda e variabila un funcție de Robor si cand aud chestii de genu , ma gândesc la ... Ghici cine e cocosat de bani !

#9
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Asa, dobanda e variabila in functie de Robor , nu in functie de cum vrea banca.

Deci, unde sa fie costurile ascunse?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate