Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Prima masina: 8-15k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
SticKyWoX

SticKyWoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2011
Salutare!

Mai am putin pana fac 18 ani, de ceva timp incerc sa ma orientez dupa o masina buna pentru mine.

Ce mi-ar placea:

1. Opel Insignia Sports Tourer, 2011, 2.0 cdti (diesel), automata, panorama (in genul: http://www.autovit.r...-C34241474.html - ceva mai putin rulata totusi)
2. Audi A6 Break, 2009, 2.7 diesel, automata (in genul: http://www.autovit.r...-C34137074.html)
3. BMW Seria 3, diesel, automata, desi ma cam descurajeaza tractiunea spate (apropo, ce parere aveti de asta?), dar are un + datorita consumului
4. Ford Mondeo, 2011, 2.0 diesel, automata (in genul: http://www.autovit.r...-C34324067.html)
5. Volkswagen Passat, 2009, 2.0 diesel, automata (in genul: http://www.autovit.r...-C34278489.html)
6. Renault Laguna, 2010, 2.0 diesel, automata (in genul: http://www.autovit.r...-C34062190.html)
7. Volkswagen Golf Break, 2010, 2.0 diesel, automata (in genul: http://www.autovit.r...-C33421652.html)

Ce parere aveti de astea? Care ar fi cea mai buna varianta? Care ar fi alte variante?

Ce vreau neaparat:
- motor diesel
- cutie automata
- trapa
- navigatie mare
- volan stanga
- climatronic
- ABS, ESP
- toate geamurile electrice

Ce mi-ar placea (ar constitui un mare plus):
- panorama
- joystick
- senzori parcare, ploaie, faruri adaptive, lane assist, cruise control
- dublu climatronic
- scaune incalzite, parbriz incalzit
- buton deschidere/inchidere portbagaj
- xenon/bixenon

Ce caut:
- consum mediu, (7-10% urban), desi Audi A6 se incadreaza cam la limita. Posibil si A6 si Laguna
- preferabil tractiune fata, daca nu integrala
- o masina de calitate, nu foarte rulata, an 2009+
- 4 usi
- spatiu mare portbagaj
- fiabilitate

Imi place foarte mult designul la insignia, atat interior cat si interior. Din ce m-am documentat, e o masina foarte buna. A6 imi place foarte mult, dar in bugetul meu ar trebui sa ma uit dupa una 2010-. La BMW ma descurajeaza foarte tare tractiunea spate, iar modelele 4x4 au un consum mare (11% urban). Mondeo si Passat nu ma impresioneaza foarte tare, dar sunt masini bune din cate stiu, foarte fiabile. La Renault Laguna ma atrage pretul, si are destul de multe dotari. Dar nu sunt sigur de fiabilitate, mai ales ca pe mine sincer nu ma atrag renaulturile, dar modelul asta parca e facut de alta marca. Imi place si ideea de "Keyless go-entry". Pana acum asta mi se pare cea mai buna varianta "budget". De Golf nu stiu ce sa zic, aud numai pareri bune dar nu ma impresioneaza la nici un capitol.

Raspunsurile bune vor fi rasplatite cumva, probabil bere.

Stima,
SticKy

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Daca tot ai 15 mii e pacat sa nu iti iei una noua. Opel Astra, Kia Cee'd (chiar arata frumos asta nou), Skoda Rapid :)

#3
SticKyWoX

SticKyWoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2011
Salut! Din pacate, cu dotarile pe care le doresc depasesc cu mult bugetul. 15k e o suma maxima, de preferabil ar fi undeva la 10-12k, dar pentru o masina care merita pot face un efort.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu ti-as recomanda sa iei neaparat ceva cu clima bizonica, asta face diferenta!

#5
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
De ce iei in considerare si Golf, Passat, A6? Decide-te asupra unei clase zic eu Posted Image.
Daca as fi in locul tau as lua A6-le daca taxa la motorul de 2.7 nu e o problema sau seria 3 din pricina tractiunii pe spate (nu are de ce sa te descurajeze o masina RWD, lol, ai posibilitati mult mai mari cu ea decat cu FWD).

Edited by v_andrei, 31 August 2014 - 08:05.


#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Masinile alea sunt pentru parintii tai dar ai sa conduci si tu nu? Ai sanse la o laguna buna, care e o masina foarte ok dar cutia automata nu e la fel de buna ca pe un Audi sau BMW.

#7
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Ma gandesc ca daca taticu il sponsorizeaza cu 15k euro nu-l crede chiar inapt sa se bage in primu sant.

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,884
  • Înscris: 29.06.2006

View Postv_andrei, on 31 august 2014 - 08:04, said:

seria 3 din pricina tractiunii pe spate (nu are de ce sa te descurajeze o masina RWD, lol, ai posibilitati mult mai mari cu ea decat cu FWD).

corect, mai ales cand el a condus doar in nfs pana acum, o sa ii prinda de minune tractiunea spate ca sa nu mai zic beemveul...

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postv_andrei, on 31 august 2014 - 08:04, said:

(nu are de ce sa te descurajeze o masina RWD, lol, ai posibilitati mult mai mari cu ea decat cu FWD).

Da, ai sanse ca la 18 ani fara pic de experienta sa faci o parcare laterala fortata intre copaci. Pastreaza RWD pentru urmatoarea masina.

View Postv_andrei, on 31 august 2014 - 08:23, said:

Ma gandesc ca daca taticu il sponsorizeaza cu 15k euro nu-l crede chiar inapt sa se bage in primu sant.

Toti sunt teriblisti la 18 ani. Si sa experimentezi prima iarna cu BMW tractiune spate iti maresti sansele considerabil de a face un mare POC.

#10
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
In banii astia ia-ti un Volvo. Sunt masini fiabile si i n special sunt foarte sigure. Ai sansa la un XC60 sau 90 foarte gras la dotari.


#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu face nimic, DSC-ul isi face bine treaba daca vrei bmw
Ideea este alta: ai un buget de 10-12k euro, si vrei sa-ti iei prima masina un A6 sau alta balena, cind tu habar n-ai ce-i ala condus, cu ce se maninca.
Ia-ti ma nene o masina sa inveti sa conduci pe ea un an de zile, sa nu te doara inima ca ai zgiriat-o la parcare, si apoi mai vezi tu. Sa incepi direct cu A6 inseamna sa nu stii cit costa piesele la audi, sau o supraevaluare a propriilor calitati soferistice (inexistente la momentul asta).

#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010
Nu mai incepe nimeni cu dacia?

#13
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,884
  • Înscris: 29.06.2006
pai nu, ca nu da bine la 3.14zde, nu se poate face un twerk adevarat pe capota daciei 1300

View Postdan78rom, on 31 august 2014 - 10:52, said:

Nu face nimic, DSC-ul isi face bine treaba daca vrei bmw

dsc te ajuta, nu iti conduce masina, n-ai vazut stiri la ora 17 cu masini cu ddsc?

#14
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Si eu cred ca ai avea nevoie de o masina sa inveti sa o manevrezi. Stiu undeva un Ford ka la 250-300 euro.

#15
SticKyWoX

SticKyWoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2011

View PostQuantum, on 31 august 2014 - 04:15, said:

Eu ti-as recomanda sa iei neaparat ceva cu clima bizonica, asta face diferenta!

Adica dublu-climatronic. Nu e tocmai un must-have.

View Postv_andrei, on 31 august 2014 - 08:04, said:

De ce iei in considerare si Golf, Passat, A6? Decide-te asupra unei clase zic eu Posted Image.
Daca as fi in locul tau as lua A6-le daca taxa la motorul de 2.7 nu e o problema sau seria 3 din pricina tractiunii pe spate (nu are de ce sa te descurajeze o masina RWD, lol, ai posibilitati mult mai mari cu ea decat cu FWD).

Nu cred ca o sa ma descurc iarna cu tractiune spate.

View PostBlue_Ivy, on 31 august 2014 - 08:21, said:

Masinile alea sunt pentru parintii tai dar ai sa conduci si tu nu? Ai sanse la o laguna buna, care e o masina foarte ok dar cutia automata nu e la fel de buna ca pe un Audi sau BMW.

Nu, masinile alea sunt pentru mine, parintii mei nu mai au carnet. Ce minusuri mai are masina asta in afara de cutia automata? Pana acum e cea mai buna varianta masina asta, dar am nevoie de mai multa documentatie.

View Postv_andrei, on 31 august 2014 - 08:23, said:

Ma gandesc ca daca taticu il sponsorizeaza cu 15k euro nu-l crede chiar inapt sa se bage in primu sant.

Nu ma sponsorizeaza nimeni. Sunt programator, muncesc de la 13-14 ani.

View Posttrasnitul28, on 31 august 2014 - 10:46, said:

In banii astia ia-ti un Volvo. Sunt masini fiabile si i n special sunt foarte sigure. Ai sansa la un XC60 sau 90 foarte gras la dotari.

O sa iau in considerare si varianta asta. Mersi!
LE: XC60 - nu am gasit nimic in banii mei deocamdata
XC90 - ar fi o varianta, trebuie sa ma mai documentez

View Postdan78rom, on 31 august 2014 - 10:52, said:

Nu face nimic, DSC-ul isi face bine treaba daca vrei bmw
Ideea este alta: ai un buget de 10-12k euro, si vrei sa-ti iei prima masina un A6 sau alta balena, cind tu habar n-ai ce-i ala condus, cu ce se maninca.
Ia-ti ma nene o masina sa inveti sa conduci pe ea un an de zile, sa nu te doara inima ca ai zgiriat-o la parcare, si apoi mai vezi tu. Sa incepi direct cu A6 inseamna sa nu stii cit costa piesele la audi, sau o supraevaluare a propriilor calitati soferistice (inexistente la momentul asta).

A6 e cea mai sigura masina din toate de mai sus, pentru asta are un mare plus. In afara de asta, imi place la nebunie masina, dar cam ai dreptate. Pretul intretinerii e cam mare, ceea ce e posibil sa fie putin peste posibilitatile mele in viitor.

View Posttrasnitul28, on 31 august 2014 - 11:22, said:

Si eu cred ca ai avea nevoie de o masina sa inveti sa o manevrezi. Stiu undeva un Ford ka la 250-300 euro.

O sa iau in considerare si varianta unei masini mai ieftine pana invat sa conduc! Mersi! Dar nu Ka, nu imi place deloc masina aia. Ca sa am grija de o masina trebuie si sa-mi placa.

A mai inceput cineva sa conduca direct cu tractiune spate? Daca da, cum v-ati descurcat?

Despre Insignia ce parere aveti?

Edited by SticKyWoX, 31 August 2014 - 12:31.


#16
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
In cazul asta un hatchback e perfect pentru tine. Un Megane il poti lua chiar nou foarte dotat.

#17
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Tractiune spate din prima dar:
1.cauciucuri foarte bune, deci exclus sh si ieftine,
2.telescoape foarte bune, daca la tractiune fata mai merge cu ele asa si asa, la tractiune spate cu ele la limita mori sigur in curbe,
3.grije foarte mare la aderenta scazuta, mai ales pe portiuni de drum   murdare(criblura,pietris,ulei,mazga), intalnite foarte des in Romania si vara. Problema este atunci cand ai incredere in asfalt, vara, si el este varza.


#18
SticKyWoX

SticKyWoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2011

View PostBlue_Ivy, on 31 august 2014 - 12:25, said:

In cazul asta un hatchback e perfect pentru tine. Un Megane il poti lua chiar nou foarte dotat.

Pana acum o luna jumatate un hatchback mi se parea cea mai buna varianta. Acum nu mai sunt de aceeasi parere. Am mers la mare cu un Golf 6 hatchback, si pentru 3 valize, cateva sacosi, o lada frigorifica si niste doze de bere am stat 20 de minute in parcare sa le asezam in asa fel incat sa incapa. Intr-un Logan sigur ar fi incaput, dar in Golf a trebuit sa punem niste bagaje pe rulou si sa scoatem de tot o trusa de uneelte. Stiu ca majoritatea hatchback-urilor au portbagajul mai mare ca golf, dar daca ma gandesc mai bine vreau totusi un portbagaj mare, sa pot pune lejer 4 valize mari si alte balarii. Din cauza asta mi-ar placea mai mult un break.

View Postvalyvis10, on 31 august 2014 - 12:38, said:

Tractiune spate din prima dar:
1.cauciucuri foarte bune, deci exclus sh si ieftine,
2.telescoape foarte bune, daca la tractiune fata mai merge cu ele asa si asa, la tractiune spate cu ele la limita mori sigur in curbe,
3.grije foarte mare la aderenta scazuta, mai ales pe portiuni de drum   murdare(criblura,pietris,ulei,mazga), intalnite foarte des in Romania si vara. Problema este atunci cand ai incredere in asfalt, vara, si el este varza.

Un raspuns excelent! Mersi! Ai foarte mare dreptate. Ideea e ca nu sunt teribilist, ba chiar ma gandesc foarte mult la siguranta si nu am de gand sa conduc ca si cum m-ar fugari cineva. Daca nu as avea probleme iarna cu tractiunea spate cu siguranta as merge pe seria 3.

Edited by SticKyWoX, 31 August 2014 - 12:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate