Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum va pozitionati intre prieteni?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cum va place sa va vada prietenii? Tipul destept, amuzant, bine imbracat, cel care mereu conduce discutia? Sau preferati sa fiti mai "retrasi" si sa spuneti ceva doar cand chiar e despre voi sau o situatie cunsocuta.

Dar in realitate cum sunteti vazuti de fapt? Mai credeti in prietenie sau totul se rezuma la intalniri "de vrajeala" unde se discuta glume rasuflate?

Edited by Blue_Ivy, 30 August 2014 - 20:12.


#2
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

 Blue_Ivy, on 30 august 2014 - 20:09, said:

spuneti ceva doar cand chiar e despre voi sau o situatie cunsocuta.
De ce as avea alt motiv sa vorbesc?

#3
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Prietenia exista, dar doar pana cand intervine egoismul.

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 v_andrei, on 30 august 2014 - 20:16, said:

De ce as avea alt motiv sa vorbesc?

Sa spui glume, sa intretii discutia.
w

 zamolxse, on 30 august 2014 - 20:19, said:


1.Mai retras,vorbesc doar in anumite momente,mai bine deschizi gura o singura data dar ai scos pe ea ceva ce merita ascultat.
2.Exista,trebuie doar sa ai noroc pentru a intalni astfel de persoane.

Si nu risti sa fii luat de fraier daca nu te impui?

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Prietenie adevarata exista dar mai rar. Multumesc lui Dumnezeu am un prieten foarte bun, m-a ajutat foarte mult in multe situatii si inca ma ajuta.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Blue_Ivy, on 30 august 2014 - 20:33, said:

Si nu risti sa fii luat de fraier daca nu te impui?
Decat sa spui cum te-a inselat nevasta sau cum te-au luat de prost x si y, ori sa te vaieti ca viata "e grele", sau ca nu-ti merge bine, desi toti stiu ca scoti mai multi bani decat toti cei adunati la acea masa, mai bine nu te "impui".
Cu cat vorbesti mai mult, cu atat ai sanse mai mari sa te afunzi in rahat si sa fii luat de fraierica.

E cu dus si in intors "volumul de vorba", continutul conteaza.

Cred in prietenie la fel cum cred in Mos Craciun, desi il astept sa vina o data pe an, nu am vreo asteptare de la ei/el.

Edited by gumball3000, 30 August 2014 - 20:53.


#7
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Majoritatea ălora care nu scot o vorba când sunt cu prietenii lor sunt de fapt aia de pe forum care se cred atotștiutori.
Legat de subiect, de unde cacat atâtea prietenii în ziua de azi? Totul se rezuma la bani și la interese.

#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu-s ala care face misto de toti.

#9
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010

 boggy20, on 30 august 2014 - 20:43, said:

Majoritatea ălora care nu scot o vorba când sunt cu prietenii lor sunt de fapt aia de pe forum care se cred atotștiutori.
Legat de subiect, de unde cacat atâtea prietenii în ziua de azi? Totul se rezuma la bani și la interese.
se numesc introvertiti.. sunt timizi si cu prietenii.. am si eu cativa d-astia...

cand vorbesc cu ei.. e un monolog... daca mai zic si ei ceva:"da".."nu".. cu greu scoti o vorba de la ei.. si daca sunt mai multe persoane.. atunci sunt silent total..

#10
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Exact de tipul asta de oameni doream sa spun.
Good Point lupu24

#11
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Daca esti ala "mut" risti sa nu fii chemat prea des la iesiri in oras tocmai pentru ca nu esti deloc distractiv. Cine vrea sa stea cu din astia mereu seriosi care vorbesc doar daca sunt impinsi de la spate. Nu cred ca este o reteta a prieteniei, daca ai o personalitate placuta ai prieteni, daca nu, ghinion.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@Lupu24
Introvertit nu inseamna neaparat timid, sunt doua lucruri diferite, sa nu facem confuzie.

Edited by gumball3000, 30 August 2014 - 20:55.


#13
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 gumball3000, on 30 august 2014 - 20:42, said:

Cred in prietenie la fel cum cred in Mos Craciun, desi il astept sa vina o data pe an, nu am vreo asteptare de la ei/el.

Din pacate cam asa-i. Grupurile de prieteni sunt grupuri de interese de fapt. Multi chiar nu se plac dar se prefac "ca nu se stie niciodata cand ai nevoie". E foarte trist.

#14
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
@gumball3000 eu nu am vazut introvertit cu tupeu.. or fi si d-astia...

chiar ma intreb cum ar arata...

sta intr-un colt.. il intrebi "ce faci ba pe acolo??".. si el "ce ba.. care e problema ta...vrei sa te bat??"
Posted Image

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
S-ar putea sa-i fi "diagnosticat" tu gresit, una e sa fii introvertit, cand pur si simplu te lasa rece prezenta celorlalti si alta e sa fii timid, sa-ti fie rusine/teama sa deschizi gura:
Da-i un search pe google.

Edited by gumball3000, 30 August 2014 - 21:04.


#16
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Prieteni adevarati 1 maxim 2 intr-o viata, restul ...pe interes.
Ala care tace deobicei asculta de unde sa poata ciupii, ala care vorbeste deobicei se lauda si il prinde pe ala care tace , in timp tacutul asupreste vorbaretul . Daca vorbeste de smecher si nu se poate profita de pe el este uitat si trecut la next .
Ia stai asa strimb si judeca drept gindindu-te la prieteni si vezi citi gasesti dinaia care te suna numai cind le trebuie ceva cu pretextul "servus, ce mai faci..." , tot timpul au nevoie de ceva dar sub zimbetul timp te hipnotizeaza si le dai s.a. Dupa 40 de ani incepi sa vezi adevarul si sa faci curat , cind te suna un "prieten" din aceasta categorie efectiv nu-i raspunzi , vor trece multe luni pina te va mai suna . Daca te vizitezi des vrind nevrind povestesti si amanunte care nu trebuie, incepe sa-ti cunoasca programul, incepe sa-ti faca program , incepe invidia si se termina intr-o cearta de zile mari sau linistea totala . Dupa faze te acest tip i-ti dai doua palme si-ti zici "oare ce mi-a trebuit" .
La cei multi le spune amici, prietenia e floare rara !
On : sunt undeva la mijloc, pina nu cunosc omul sunt pe principiul "nu am , nu ma pricep" dupa vedem ce merita, cauta sa profite ii spun in fata si la revedere , nu sunt pe principiul sa ma ascund in gard ca mi se vad urechile .

Edited by rozone, 30 August 2014 - 21:16.


#17
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 gerbil, on 30 august 2014 - 20:35, said:

Prietenie adevarata exista dar mai rar. Multumesc lui Dumnezeu am un prieten foarte bun, m-a ajutat foarte mult in multe situatii si inca ma ajuta.

Stai sa vezi ce bucuros vei fi cand copiii tai vor semana leit cu el si nu cu tine. :D

In fond, cum zici si tu, te ajuta.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Te referi la prieteni sau la cunoscuti?
Pt ca intre prieteni, nu te pozitionezi nicaieri, esti doar tu si ei, care formati un intreg.
Nu am multi prieteni, am insa multi cunoscuti apropiati, de ambele sexe.

Cu prietenii (si aici imi vin in cap maximum 5 persoane), nu trebuie sa fiu nici desteapta, nici bine imbracata, nici sa conduc vreo discutie.
Cu ei, imi permit sa apar nemachiata, in pijamale, sa bem dintr-o cutie de bere pe parchet sau sa mancam in varful patului.
Cu ei, nu e nevoie sa fiu decat eu, pt ca ei ma accepta asa cum sunt si ma iubesc si ma sprijina indiferent ce fac...gresit sau nu, de asemenea si eu procedez la fel cu ei.

Cunoscutii mei, multi imi sunt colegi sau colaboratori sau vecini ( sau ``fosti`` din categoriile astea), cu ei, de asemenea nu am de ce epata.
Majoritatea ma cunosc de ani de zile, nu e nevoie sa ne dam mari, mai ales ca am depasit de mult varsta in care sa ne laudam cu jucariile noastre.

Da, eu cred in prietenie, am din fericire in jurul meu foarte multi oameni de calitate, din acest punct de vedere ma declar norocoasa pt ca este mare lucru sa fii inconjurat zilnic de oameni frumosi sufleteste si pe care te poti baza la nevoie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate