Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Trebuie sa fiu atent la ceva anume cand isi construieste vecina casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007
salut, casa mea este veche de 120 de ani. E ok, nu se darama, dar zidurile ei sunt vechi, nu mai au aceeasi rezistenta.

La exact 1 m langa casa mea, exista o casa cu un nivel (la fel de veche, dar cu ziduri crapate, acoperisul cu gauri, etc). Nu i-am dat permisiunea proprietarei respective sa-si construiasca o casa cu etaj pe acel teren, fiindca structuristul m-a atentionat ca daca umbla la fundatie, exista risc 100% sa se crape zidul casei mele, care este de asemenea vechi. Mai ales ca trebuie sa existe o distanta mai mare de 1 m intre case ca sa poti construi o fundatie solida, etc.

Acum, proprietara s-a gandit sa vanda. (Asta voia de la bun inceput). Oricum, vrea sa-si construiasca (chipurile fara sa umble la fundatie) inca un nivel. Deci, sa refaca zidurile, si nu doar atat, ci sa ridice cu un nivel. Trebuie sa va spun ca n-am incredere in aceasta femeie, fiindca este certata tare cu legea, si copii ei, si inseala pe toata lumea. Nu degeaba a facut inchisoare. Toti din cartier stim cu cine avem de-a face. Probabil ea vrea sa construiasca repede ceva, asa sa arate bine, sa vanda repede la pret mare, si cine vine acolo...treaba lui.

Intrebarea mea este: trebuie sa fiu atent la ceva? E ok sa-si construiasca un nivel mai sus,chiar  daca nu are fundatie solida, doar pe niste ziduri facute in graba? E posibil ca aceasta structura sa ma afecteze direct pe mine, sau casa mea? Simt ca e ceva in neregula aici, dar nu stiu ce !

Si, inca ceva. Mi-a spus cineva ca exista niste dispozitive mici care se ataseaza de zidul casei, care masoara/inregistreaza fisurile. Deci, daca isi construieste cineva langa tine o casa, si din aceasta cauza se crapa zidul tau sau apar fisuri, aceste dispozitive inregistreaza. Cum se numesc? De unde pot lua? Este cazul sa iau asa ceva?

Edited by me_suzy, 30 August 2014 - 17:42.


#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postme_suzy, on 30 august 2014 - 17:36, said:


Si, inca ceva. Mi-a spus cineva ca exista niste dispozitive mici care se ataseaza de zidul casei, care masoara/inregistreaza fisurile. Deci, daca isi construieste cineva langa tine o casa, si din aceasta cauza se crapa zidul tau sau apar fisuri, aceste dispozitive inregistreaza. Cum se numesc? De unde pot lua? Este cazul sa iau asa ceva?

Cel mai ieftin pune niste banda adeziva din hartie pe crapatura. Daca se lateste, banda se rupe. E o chestie folosita de constructorii din toata lumea.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007
chemi primaria si politia si le ceri autorizatia de constructie si daca are ,sari la gatul celor de la primarie sa iti explice cum au obtinut-o

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postme_suzy, on 30 august 2014 - 17:36, said:

E ok sa-si construiasca un nivel mai sus,chiar  daca nu are fundatie solida,
Da, e ok. I-ai verificat tu fundatia si stii ca nu e solida?

Edited by Quantum, 31 August 2014 - 04:41.


#5
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007
pai fundatia

View PostQuantum, on 31 august 2014 - 04:40, said:

Da, e ok. I-ai verificat tu fundatia si stii ca nu e solida?

pai zidurile acelei case sunt pline de fisuri, crapaturi, etc. De cand s-a construit casa, de mai bine de 100 de ani, s-au facut la ea doar carpeli, nimic legat de rezistenta. Acoperisul ei are lemn putred si caton cu smoala, cu gauri. 1 zid efectiv sta sa cada.

Daca arata asa zidurile, fundatia crezi ca o fi super-rezistenta?

#6
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Exista solutii ca sa construiesti aproape de alte cladiri fara sa le degradezi, dar sunt ceva mai scumpe decat atunci cand faci o casa in mijlocul campului.

Oricum, ca sa construiasca in apropierea casei tale ar trebui sa aiba expertiza tehnica din care sa rezulte ca lucrarile (de demolare/constructie) nu vor afecta in nici un fel casa ta.

Chiar si cu expertiza, cand se apuca de lucru (construit / demolat) ar trebui sa faca ei un inventar al fisurilor / degradarilor casei tale.

Daca se apuca de lucru fara sa aiba acordul tau si fara sa fi luat masuri de protectie pentru caa ta, poti sesiza inspectoratul in constructii - le spui ca simti vibratii, ca ti-a crapat faianta, ca ti-au aparut fisuri in tencuiala, etc.

Inainte de a va certa, incercati totusi sa discutati ca oamenii, explica-le ca ti-e teama pentru siguranta ta, poate veti gasi solutii acceptabile si pentru unii si pentru altii

#7
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007

View Postugrukk, on 01 septembrie 2014 - 10:25, said:

Exista solutii ca sa construiesti aproape de alte cladiri fara sa le degradezi, dar sunt ceva mai scumpe decat atunci cand faci o casa in mijlocul campului.

Oricum, ca sa construiasca in apropierea casei tale ar trebui sa aiba expertiza tehnica din care sa rezulte ca lucrarile (de demolare/constructie) nu vor afecta in nici un fel casa ta.

Chiar si cu expertiza, cand se apuca de lucru (construit / demolat) ar trebui sa faca ei un inventar al fisurilor / degradarilor casei tale.

Daca se apuca de lucru fara sa aiba acordul tau si fara sa fi luat masuri de protectie pentru caa ta, poti sesiza inspectoratul in constructii - le spui ca simti vibratii, ca ti-a crapat faianta, ca ti-au aparut fisuri in tencuiala, etc.

Inainte de a va certa, incercati totusi sa discutati ca oamenii, explica-le ca ti-e teama pentru siguranta ta, poate veti gasi solutii acceptabile si pentru unii si pentru altii

ms fain de ajutor. Dar ca sa-mi iau o masura de siguranta, mi s-a spus ca sunt niste dispozitive speciale (cu sigiliu), care inregistreaza fiecare fisura care se produce. Adica, degeaba lipsesc hartie pe crapaturi, fiindca eu trebuie sa dovedesc ca lumea, in caz de ceva. Hartia o mai ia vantul, se duce la umezeaza, nu inregistreaza nimic. Poti sa-mi spui, daca stii sau ai auzit, cum se numesc aceste dispozitive? Sau de unde se pot face rost?

View PostWittmann2, on 30 august 2014 - 17:47, said:


Cel mai ieftin pune niste banda adeziva din hartie pe crapatura. Daca se lateste, banda se rupe. E o chestie folosita de constructorii din toata lumea.

da, dar asta e egal cu zero. Eu trebuie sa demonstrez clar in instanta. Hartia o ia vantul, se uda la ploaie, etc. Cineva mi-a spus ca exista niste dipozitive speciale, mici, cu tot cu sigiliu, care alea apar ca dovada. Hartia e egal cu zero in instanta.

#8
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
In instanta oricum o sa ai nevoie de o expertiza de specialitate.

#9
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Dispozitive care inregistreaza fisuri noi, nu prea inteleg cum sunt. Se fac poze si eventual schite, daca ulterior se observa o fisura care nu exista pe poze / schite e evident noua. Nu ai nevoie de cine stie ce scule.

Pentru fisurile existente se lipesc martori de sticla inainte de lucrari si se marcheaza deschiderea fisurii. Daca ulterior se vede ca s-a modificat fisura, e clar din cauza lucrarilor.

Dispozitive cu sigiliu" ma gandesc ca pot fi eventual aparate de masurat vibratii pe perioada lucrarilor, dar ma indoiesc ca face cineva asa multe vibratii la constructia unei casute cat sa fie necesara monitorizarea lor.

Nu sunt avocat, dar nu cred ca trebuie sa demonstrezi tu in instanta ca ti-au stricat ei faianta / tavanul / podelele / peretii cata vreme ei sunt in culpa deoarece nu au respectat procedurile corecte. Daca ei nu te-au notificat sa faca releveu de fisuri si se apuca de lucru pur si simplu, cred ca poti sa spui ca tot ce e stricat prin casa e din cauza lor. Fa totusi niste poze la pereti pe interior / exterior ca macar tu sa poti produce dovezi daca va fi necesar.

Repet, inainte de a va pregati de procese si scandalul aferent, incercati sa va intelegeti ca oamenii. Din pacate am intalnit atat "ïnvestitori" care incearca sa ignore vecinii chiar daca le degradeaza acestora casele, cat si vecini care au pretins diverse reparatii nejustificate la cladirile lor doar ca sa nu ii reclame la autoritati (cand existau toate documentatiile si masurile de protectie rezonabile). Dar am intalnit si oameni care si-au mai dat buna ziua dupa ce s-a terminat constructia.

#10
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007

View Postugrukk, on 01 septembrie 2014 - 16:44, said:

Dispozitive care inregistreaza fisuri noi, nu prea inteleg cum sunt. Se fac poze si eventual schite, daca ulterior se observa o fisura care nu exista pe poze / schite e evident noua. Nu ai nevoie de cine stie ce scule.

Pentru fisurile existente se lipesc martori de sticla inainte de lucrari si se marcheaza deschiderea fisurii. Daca ulterior se vede ca s-a modificat fisura, e clar din cauza lucrarilor.

Dispozitive cu sigiliu" ma gandesc ca pot fi eventual aparate de masurat vibratii pe perioada lucrarilor, dar ma indoiesc ca face cineva asa multe vibratii la constructia unei casute cat sa fie necesara monitorizarea lor.

Nu sunt avocat, dar nu cred ca trebuie sa demonstrezi tu in instanta ca ti-au stricat ei faianta / tavanul / podelele / peretii cata vreme ei sunt in culpa deoarece nu au respectat procedurile corecte. Daca ei nu te-au notificat sa faca releveu de fisuri si se apuca de lucru pur si simplu, cred ca poti sa spui ca tot ce e stricat prin casa e din cauza lor. Fa totusi niste poze la pereti pe interior / exterior ca macar tu sa poti produce dovezi daca va fi necesar.

Repet, inainte de a va pregati de procese si scandalul aferent, incercati sa va intelegeti ca oamenii. Din pacate am intalnit atat "ïnvestitori" care incearca sa ignore vecinii chiar daca le degradeaza acestora casele, cat si vecini care au pretins diverse reparatii nejustificate la cladirile lor doar ca sa nu ii reclame la autoritati (cand existau toate documentatiile si masurile de protectie rezonabile). Dar am intalnit si oameni care si-au mai dat buna ziua dupa ce s-a terminat constructia.

ms de raspuns, helpful. Intrebarea mea, cine se ocupa de lipirea acelor martori de sticla? de unde pot face rost? adica, doar n-am sa pun eu asa de capul meu? Si nici nu stiu cata incredere sa am in vecini, in interesul lor ei sigur ar face o inselaciune pe undeva.

#11
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
mai bine il cinstesti pe ala de construieste casa langa tine sa o lipeasca de a ta...poate asa o sa stea macar un zid  al casei tale de 120 ani in picioare la un cutremur peste 7 grade

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate