Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Sursa TV daewoo

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Buna ! Am circuitul unui TV Daewoo care s-a defectat in urma cu putin timp si dupa ce am aruncat o privire pe partea de alimentare am intrat in ceata si daca puteti si vreti  1 minut sa imi explicati de ce si cum raman recunoscator. Numerotez intrebarile la sfarsitul lor.
Deci dupa alimentare la 220v avem bobina de defazare prevazuta cu condensatori la intrare respectiv iesire iar apoi se intra in puntea redresoare  cu tensiunea de 220v ,de ce cu tensiune asa mare? (1) Si de ce nu se pune puntea dupa trafo de putere?(2)
Si de ce avem circuitul inseriat cu  rezistenta de 3.3 ohmi 10w pe borna -? (3)
Apoi  tensiunile +,- se filtreaza cu condensator de 400v 120µF si se alimenteaza in cc traful de ce? (4) Asa trebuie alimentate trafurile de surse tv si pc? (5)
Traful acesta  cam cati amperi debiteaza ? (6) Ca as vrea sa imi fac o sursa de teste  din el cu respectivele tensiuni de iesire.
Am un tranzistor acolo D1555 , pot sa ii amplific curentul trafului cu acesta? (7)

Attached Files


Edited by cozmalau, 30 August 2014 - 15:58.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, nu vreau sa fiu rau. Dar din ce ai scris acolo, adica doar tampenii, mai bine nu te baga..
Deci dupa alimentare la 220v avem bobina de defazare prevazuta cu condensatori la intrare respectiv iesire iar apoi se intra in puntea redresoare  cu tensiunea de 220v ,de ce cu tensiune asa mare? (1)
a) prima data nu se incepe o propozitie cu concluzivul deci.
2) nu e bobina de defazarea...Daca nu intelegi diferenta dintre defazare si filtrare..mai bine lasa..
3) pai la poriza avem 220V~, De fapt de cativa ani normalul e 230V~,a sta asa in trecere. Sa incep cu concluzivul deci daca bag 220v intr-o bobina, cand ma astept sa fie la iesirea ei? 0V?
Pai si deci daca avem zero v inseamna ca..."e probleme, Dorele"...asta era un clip celebru..
Si de ce nu se pune puntea dupa trafo de putere?(2)
Asta-i din lectia ce face curentul continuu prin transformator..

Hai sa nu mai continui. Inteleg ca dta vrei sa inveti. Dar mai intai citeste niste carti ide depanare, studiaza schemele..Si de fapt ar trebui sa pleci cu electrotehnica si fizica de baza, din liceu...
pt ca acolo scrie clar ca cc si traful...nu se prea iubesc. si daca dragoste nu e , cc nu trece din primar in secundar. si nice invers...

#3
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Multumesc de descurajare , vroiam sa inteleg mai repede dar se pare ca in loc sa fiu ajuta sunt luat la misto , de parca nu toti au inceput de la zero.. . Inteleg mai bine din explicatiile unui experimentat decat din niste carti afurisite! OK multumesc si spor la treba va doresc , Sanatate si numai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate