Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Problema internet

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DariusCr7

DariusCr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.07.2012
Salut, am fost plecat la mare o saptamana, iar cand am venit acasa a inceput sa imi cada netul, inainte mergea perfect. Cand am ajuns acasa mergea vreo 5-10 minute si pica, apoi trebuia sa ii dau restart la PC ca sa mearga iara. Ziua urmatoare a venit un om de la RDS si mi-a spus ca nu sunt bagate bine cablurile, le-a schimbat a mers cateva ore apoi iara a picat. Azi, trebuie sa ii dau vreo 2-3 restarturi la PC ca sa mearga iara timp de 1 minut. Tin sa precizez ca imi tot pica "link1" sau oricare altu unde ar fi bagat cablu de la internet. O fi de la ei sau de la mine problema ? Abea a 3-a oara am reusit sa postez ca tot imi pica netu. Sper ca m-am facut inteles. Multumesc aniticpat !

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
daca dai reconnect la retea nu merge? trebuie neaparat sa dai restart?

cand se deconecteaza, nu iti da si un cod de eroare? pica asa de nebun?

#3
DariusCr7

DariusCr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.07.2012

View PostDany_Darke, on 30 august 2014 - 13:27, said:

daca dai reconnect la retea nu merge? trebuie neaparat sa dai restart?

cand se deconecteaza, nu iti da si un cod de eroare? pica asa de nebun?

Nu merge sa dau reconnect, nu se mai conecteaza, doar daca dau un restart altadata chiar doua sau trei. Eroarea primita esti 651 ( the modem or other connecting device has reported an error ).

Edited by DariusCr7, 30 August 2014 - 19:32.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
Daca in momentul in care incercati sa va conectati la internet (printr-o conexiune PPPOE) la RDS va apare eroarea 651:
Error 651: The modem (or other connecting device) has reported an error.
... inseamna ca exista unde va "pe cablu", o problema. Ori sunt ceva probleme cu fibra optica, ori nu este semnal de la RDS. Nu este o problema de la voi din calculator, este o problema cu reteaua RDS si va trebui sa-i sunati sa vina sa rezolve problema.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De unde stii tu ai experienta cu conexiunile PPPoE? Eroarea 651 este o eroare generica cand nu ajung pachetele de autentificare la serverul pppoe, iar cauzele pot fi multe. Daca a fost deja o echipa la el cel mai probabil e de la pc-ul lui.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014

View PostdiZy, on 30 august 2014 - 19:43, said:

De unde stii tu ai experienta cu conexiunile PPPoE? Eroarea 651 este o eroare generica cand nu ajung pachetele de autentificare la serverul pppoe, iar cauzele pot fi multe. Daca a fost deja o echipa la el cel mai probabil e de la pc-ul lui.

folosesc asa ceva in fiecare zi, normal ca stiu, la fel stiu ca e si generica, la fel poate fi si din setarile windowsului, posibil si defect al placii de retea. dar cel mai des este de la ei, uite mai jos un coment de la cineva cu aceeasi problema:
"Salut, aceeasi problema am avut-o si eu, se deconecta tot timpul sau nu mai mergea si imi dadea eroarea 651, au venit cei de la RDS de 2 ori, solutia: ori nu ti-au legat cablul la cutia de pe hol de la RDS asa cum trebuie - asa cum a fost si in cazul meu, ori ai firul intrerupt si necesita schimbat.
Suna la RDS si or sa vina ei la tine ca sa rezolve.
Eu mi-am instalat Windows-ul de 2 ori crezand ca este problema de la mine, dar era de la ei."

#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
A folosi in fiecare si a sti cu ce se mananca protocolul respectiv sunt lucruri diferite. Te rog sa nu faci confuzia.

#8
DariusCr7

DariusCr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.07.2012
Au fost si am mentionat mai sus ce mi-au spus. Nu erau bine bagate cablurile asa ca le-a schimbat locul, dar degeaba. Azi a venit acel angajat iara spunandu-mi ca si-a pierdut laptop-ul si daca nu cumva l-a uitat la mine... in fine... I-am spus ca tot pica si mi-a raspuns ca problema ar putea fi placa de retea, eu unde am bagat cablul in unitate este si un led verde, iar cand scot cablul ar trebui sa se stinga, dar nu se stinge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate