Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Lovit stalp cu masina - amenda?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Salut,
Mergand cu spatele intr-un fel de parcare am lovit un stalp. Pagubele sunt minore, vopseaua pe bara spate zgariata pe o arie cat o palma, si foarte putin deformata bara. Stalpul n-are nimic.
Daca ma duc la politie sa declar si sa cer dovada, iau amenda?
Mersi.

Edited by katti, 30 August 2014 - 11:57.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
de ce vrei sa fii tu canutza om sucit?
te duci si tu ca toata lumea, asa ai gasit-o in parcare.

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
O sa-ti spuna si nenea militianu' ca sa scrii acolo ca ai gasit-o lovita in parcare.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Le zici ca te-a lovit stalpul dar ati facut amiabila.

#5
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Daca ai noroc de un politist zelos va face proces verbal la amândoi, tie si stâlpului, semnti ca martori unul ptr. celalalt si platiti amenda.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

 e_bulu, on 30 august 2014 - 12:03, said:

O sa-ti spuna si nenea militianu' ca sa scrii acolo ca ai gasit-o lovita in parcare.
sau ii arde legal 3 puncte penalizare si 4-5 amenda, acum punctul amenda e 80 lei parca, deci 320-400 lei amenda.

#7
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Ai gasit-o lovita in parcare si gata. Nu trebuie sa stie toata lumea ca nu stii sa dai cu spatele.

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007
Spune-le si ca erai baut(a) cand te-ai suit la volan si de-aia n-ai vazut stalpul.

P.S. Nu te duce nicaieri.

#9
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Acum serios, fara off-topic: din cate am inteles, pentru orice reparatia iti cam trebuie prostie de aia de la politie. Daca eu imi lovesc masina si ma duc la politie dupa hartia respectiva, trebuie sa platesc si amenda pe langa faptul ca imi repar masina pe banii mei?

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 20.06.2009

 katti, on 30 august 2014 - 11:56, said:

Salut,
Mergand cu spatele intr-un fel de parcare am lovit un stalp. Pagubele sunt minore, vopseaua pe bara spate zgariata pe o arie cat o palma, si foarte putin deformata bara. Stalpul n-are nimic.
Daca ma duc la politie sa declar si sa cer dovada, iau amenda?
Mersi.
Am lovit-o și eu, la fel ca tine. M-am dus la poliție unde am fost întrebat un singur lucru, dacă am Casco. La răspunsul meu afirmativ, mi-au spus cu zâmbetul pe buze că „atunci nu ne interesează, vorbiți direct cu asiguratorul”...Posted Image

Nu tu amendă, nu tu dovadă, nimic...Posted Image

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 12.07.2010
Dacă nu glumeşti şi pe bară chiar se observă te duci la poliţie şi declari adevărul,nu o să primeşti nici o amendă!O să primeşti o adeverinţă...

#12
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
mai bine mergi la un service sa iti vopseasca bara.

#13
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 11.02.2014
stiu pe cineva care a patit la fel pe vremea cand nu se facea amiabila si trebuia sa mergi la politite. cand respectivul a ajuns la politite a fost trimis la supermarket sa vina cu o hartie de acolo unde sa se specifice daca au sau nu pretentii financiare.

#14
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Daca nu sunt victime, nu ai ce cauta la politie...mergi direct la asigurator daca vrei reparatie. Eu am avut un accident anul trecut in iarna, am intrat in fata unui camion si mi-a strambat spatele la masina de nu mai stateau usile inchise. Am mers la politie sa intrebam daca e nevoie de o dovada de la ei pt asigurator, raspunsul lor a fost foarte clar: daca nu sunt victime sau pagubitul nu vrea sa reclame accidentul, sa mergem linistiti la asiguratorul vinovatului si sa facem amiabila. Partea pagubita isi face reparatiile pe bani asiguratorului, iar vinovatul pe CASCO, daca are, sau pe banii lui.

#15
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu bun, am fost la constatari avarii, bineinteles ca nu e program in weekend. M-am dus la rutiera, m-au inregistrat (asta pentru ca in 24 de ore trebe declarat evenimentul), si mi-au zis ca sa ma duc la constatari luni.
L-am intrebat de agentul de la rutiera de amenda, a zis ca nu, dar daca pot sa fac poze la stalp sa se vada ca nu sunt pagube. M-am intors, am facut poze.

De ce vreu sa iau dovada si sa declar adevarul?
1. a fost si un martor la eveniment, un alt sofer.
2. nu am de gand s-o repar Posted Image Paguba e prea mica, costul prea mare, si la anu vreau sa scap de masina, probabil prin Rabla. Casco nu am, masina are 13 ani. Asa ca, decat sa circul cu accidentul nedeclarat si bara nereparata, mai bine cu dovada la mine, si masina neraparata. Posted Image Stiu, teoretic pot sa iau amenda daca n-o repar in 30 de zile, dar e putin probabil... imi asum acest risc.

Deci... raspunsul final pe luni, dar sansele sunt bune sa scap doar cu cateva ore pierdute.

Edited by katti, 30 August 2014 - 14:06.


#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 AndreiMarianCiprian, on 30 august 2014 - 13:39, said:

a fost trimis la supermarket sa vina cu o hartie de acolo unde sa se specifice daca au sau nu pretentii financiare.
Chiar existau pagube vizibile la stalpul supermarketului? Sper sa nu ceara asa ceva de la mine, stalpul meu e ceva ramasita industriala din comunism, ruginit de vai de capul lui, proababil nu mai are nici un proprietar.

@dany7rap: pentru amiabila trebuie sa exista 2 soferi implicati, nu e cazul aici.

Si exclusiv pentru voi, o poza cu stalpul. Plin de rugina, de trebuia sa sterg cu carpa urmele de rugina de pe bara. Sustine niste tevi care duc nimic, nicaieri. Nustiu cum p*** nu l-am vazut. Posted Image Masina din poza nu-i a mea, era acolo cand m-am intors pt photoshooting.

Attached Files



#17
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 katti, on 30 august 2014 - 16:14, said:

. Nustiu cum p*** nu l-am vazut.

La cat e stalpul ala eu zic ca esti norocos. Daca mergeai cu fata iti mai spargeai si radiatorul. :lol:

#18
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 11.02.2014

 katti, on 30 august 2014 - 16:14, said:

Chiar existau pagube vizibile la stalpul supermarketului? Sper sa nu ceara asa ceva de la mine, stalpul meu e ceva ramasita industriala din comunism, ruginit de vai de capul lui, proababil nu mai are nici un proprietar.

stalpul era de de fier de un metru, un metru si ceva, nu avea nimic, dar soferul infundase aripa dreapta fata la un Hyundai Santa Fe. a primit doar avertisment pentru ca cei de la supermarket nu au avut nicio pretentie. stai linistit si nu te agita prea tare, asta e se mai intampla.

Edited by AndreiMarianCiprian, 30 August 2014 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate