Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

upgrade HP 15-d051sq

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
salut .. dupa putin timp de la achizitionare acestui model de laptop sunt interesat sa ii fac un upgrade la partea hardware. acum cat imi permite bugetu ..
ce m-ar interesa : la ce pot sa ii fac update ? insemnand : merita sa schimb hardu ? se poate un procesor mai puternic ? se poate pune si o placa video sau chiar sa o inlocuiesc pe asta ?
ca recunosc la capitolul componte am cunostiinte cel mult medii .. :D
multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre

#2
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006
1, hardul nu are rost sa il schimbi doar de dragul upgrade-ului
2, procesoarele din laptopuri in general nu se pot schimba. Asa moare
3, placa video la fel ca procesorul
Ce poti schimba intr-un laptop sunt hdd, ram, placa wifi (in caz ca vrei ceva functii pe care nu le are cea actuala). Hdd mareste capacitatea de stocare, dar fara a aduce spor de performanta. Ramul se schimbhimba usor si aduce spor de performanta.

Ce buget aloci pt upgrade? O miscare buna ar fi un ssd (dar pretul e piperat, iar hdd actual va trebui sa il tii intr-un rack ca hdd extern)

Le: acum am vazut ca ai un procesor f slab, si cam orice upgrade ai face la ram si hdd, sistemul va fi gatuit de procesor

Edited by helici_florin, 30 August 2014 - 04:14.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
1.Hardul se poate schimba cu unul mai rapid,mai mare,sau cu un ssd.
2.Procesoarele din laptopuri se pot schimba in majoritatea cazurilor,doar daca sunt soldered(in general la ultrabook sunt) apar probleme dar chiar si atunci le poti inlocui.
3.Placa video intr-adevar nu se poate schimba decat daca e prezent un slot dedicat.

#4
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
recunosc ca procesorul e cam slab si ar super merge schimbat daca s-ar putea ... buget este destul de mare :) am un buget de 11 mil cu care nu as avea ce face si i-as pastra pt upgrade dar nu ma supar sa cheltui si jumate sau mai putin chiar :D deci doar rami sa zic ca ar merge nu ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate