Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

[Q] Anonim pe Facebook?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Andrey1985

Andrey1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2014
Va salut! De vreo 3 saptamani primesc zilnic sau la 2 zile mesaje de amenintare de la o persoana necunoscuta (un el sau o ea). Desi blochez de fiecare data userul respectiv, acesta isi face un alt cont si imi trimite alte mesaje. Problema e ca nu pot sa filtrez mesajele (adica sa le priemsc doar pe ale prietenilor) deoarece si prin intermediul paginii de facebook interactionez cu clientii actuali sau cu potentialii clienti.
Intrebarile mele sunt: pot sa il identific pe individ? Daca fac plangere la Parchet/Politie, care sunt sansele ca acesta sa fie identificat (se merita sa pierd timpul cu o plangere?)? Ma gandesc ca cei de la Facebook tin la confidentialitatea datelor clientilor si nu cred ca institutiile din Romania pot sa ceara identificarea individului. Exista vreo posibilitate de a afla IP-ul acestuia (sau macar clasa de IP-uri)? Credeti ca o identitate se poate anonimiza atat de mult incat sa-l faca de neidentificat?
Sunt curios cine este individiul sau individa si de ce i s-a pus pata pe mine.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca sa-i afli ip-ul il poti ademeni sa dea click pe un link, cu conditia sa ai acces la datele despre utilizatorii care acceseaza acel link, de exemplu daca ai un site al tau.

#3
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
1. Ameninta-l si tu ca mergi la politie. ( Sunt 100% sigur ca dupa nu o sa mai zica nimic ca o sa faca pe el)
2. Da, se poate afla ip-ul.
3. Poti sa mergi la politie...Dar na.. O sa zica ca isi tot schimba ip-ul sau cine stie ce... Dar inainte de a te duce la politie fa ce am scris la "1" !

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Normal ca se pot face plangeri pentru amenintari, de obicei il gasesc.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View PostAndrey1985, on 29 august 2014 - 20:27, said:

Credeti ca o identitate se poate anonimiza atat de mult incat sa-l faca de neidentificat?
Daca stie ce face, nu poate fi identificat. Sunt o multime de spoturi wi-fi free fara camere video in zona. Foloseste o tableta doar pt mesajele pt tine.
Nu poate fi identificat.

#6
Andrey1985

Andrey1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2014
Si daca ii pun o momeala, pot afla tot IP-ul, sau numai clasa de I.P.-uri? O sa divulge cei de la firmele de cablu (internet providerii) identitatea clientului, daca fac o cerere? Sau au un contract de confidentialitate?

Edited by Andrey1985, 29 August 2014 - 21:06.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poti afla tot IP-ul, dar nu stiu cu ce te-ar putea ajuta mai departe.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Nu faci nimic cu IP-ul. E de pe un free spot.(mall, magazin, cafenea fara camere video in zona).

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postgumball3000, on 29 august 2014 - 21:06, said:

Poti afla tot IP-ul, dar nu stiu cu ce te-ar putea ajuta mai departe.

Odata avand ip-ul ii poate da si el mesaje gen "iti explodez calculatoru' de la distanta fraiere!!11".

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu iti propun sa-l ignori, cel mai probabil e un tampit care n-are ce face si-o sa se plictiseasca cand n-o sa-i mai dai atentie.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Vezi aici:
https://www.facebook...63149623790594/

#12
Andrey1985

Andrey1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2014
Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc sa-i aflu IP-ul si poate o sa afl ce provider de internet foloseste. Dar daca se conecteaza printr-un router (intro cafenea, etc), probabil nu am cum sa aflu exact cine e. Si am mari dubii ca ma va baga Politia sau Parchetul in seama cu o amenintare pe baza unui IP. In spatele unui IP se pot ascunde zeci de oameni...

#13
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostDjMx, on 29 august 2014 - 21:25, said:

Eu iti propun sa-l ignori, cel mai probabil e un tampit care n-are ce face si-o sa se plictiseasca cand n-o sa-i mai dai atentie.

Si eu sunt de aceiasi parere, mai bine te-ai gandi la cine-ar putea fi.. Eventual baga-i conversatia la spam si poate ca astfel nu vei mai fi notificat cand elucubreaza din nou. Poti incerca si cu plangerea la politie, poate-poate vor avea timp si de ea.

#14
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ce fel de amenintari? Ai motive sa crezi ca iti poate face rau fizic? Daca nu, solutia e sa il/o ignori.

#15
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Daca isi face conturi si contruri sa te amentinte... io cred ca e un farsor hotarat care vrea serios sa te sperie

#16
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postandrei_210, on 29 august 2014 - 22:53, said:

Daca isi face conturi si contruri sa te amentinte... io cred ca e un farsor hotarat care vrea serios sa te sperie

Si eu zic tot asa... Dar de ce sa-l lase ? Sa mearga la politie, poate ii da o amenda si il calmeaza...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate