Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Calculator blocat pe mesajul "Windows is starting up..." - fost "Ajutor Win XP"

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
emyiulian

emyiulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2010
Salut,

As avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu urmatoarea mea problema >
Lucrurile stau in felul urmator. Am un pc, ce ruleaza win xp, sub forma de server intr-un restaurant. Toate celelalte pc-uri sunt conectate prin acesta. Azi dimineata cand patronul a deschis acest pc, windowsul ramane blocat la ecranul albastru de "Windows is starting up...". Am incercat sa intru si in safe mode insa rezultatul este acelasi. Aveti vreo idee cum as putea accesa toate acele info de pe hdd fara sa pierd nimic de pe ele? Eventual chiar sa repar win xp, lucru care ar fi perfect.

Ma gandeam sa mut hdd pe un alt pc si sa vad daca le citeste ca sa pot copia toate info sau poate sa-i dau un repair de pe un cd cu windows xp ori sa intalez win xp pe un hard nou iar hdd vechi sa le pun pe slave. Alte idei nu am si mi-ar prinde bine niste idei/sfaturi in plus .

*Windowsul de pe pc-ul cu problema are o parola la login.

Edited by emyiulian, 29 August 2014 - 17:26.


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Cunosti parola ?

#3
dj_yonut

dj_yonut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 29.11.2009
Pai poti pune hardul in alt pc, iti copiezi datele importante, sau cu un stik de live linux poti copia datele, apoi poti da repair windowsului existent. Nu uita sa dai repair de pe aceeasi versiune de preferat de pe acelasi cd de pe care ai instalat acel windows.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai de ce nu incerci propia ta idee

 emyiulian, on 29 august 2014 - 17:26, said:

Ma gandeam sa mut hdd pe un alt pc si sa vad daca le citeste ca sa pot copia toate info...
...pe Hdd si dupa care bagi Hdd-ul inapoi in pc-ul defect si instalezi windowsul si apoi faci transferul informatiilor de pe Hdd pe Hdd ori salvezi acele informatii pe unul sau mai multe stick-uri usb si apoi le bagi in calculatorul reparat !

Sau, putin mai dificil, baga un cd/dvd/stick usb cu Linux pe acel calculator si vezi daca poti copia informatiile de pe Hdd pe unul sau mai multe stick-uri usb si-apoi reinstalezi windowsul si bagi stick-urile cu informatiile salvate inapoi in pc Posted Image

#5
emyiulian

emyiulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2010
@BlueSoon o pot afla, nu-i problema

@dj_yonut nu0i rea idea cu live linux, ms. M-am gandit sa-i dau repair dar daca win la pc-ul ala mai sunt legate vreo cateva pc-uri nu se pierd setarile alea? Partea asta ma sperie cel mai mult pt ca nu stiu cum au fost facute setarile.

@tom_1133 oricum maine la prima ora am sa mut hdd pe alt pc si am sa incep sa le transfer. Cel mai probabil am sa mut datele pe un hdd nou > instalez win xp pe acelasi hdd si il pun sa ruleze alaturi de acelasi hdd cu probleme (fara ca pe acestea sa le formatez sau sa sterg ceva de pe ele).

Din cate stiu hdd vechi are bad-uri asa ca mai devreme sau mai tarziu tot va crapa.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Pe scurt: salvezi ce e mai important, iar apoi reinstalezi windowsul.

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 emyiulian, on 29 august 2014 - 18:15, said:

@tom_1133 oricum maine la prima ora am sa mut hdd pe alt pc si am sa incep sa le transfer. Cel mai probabil am sa mut datele pe un hdd nou > instalez win xp pe acelasi hdd si il pun sa ruleze alaturi de acelasi hdd cu probleme (fara ca pe acestea sa le formatez sau sa sterg ceva de pe ele).
Din cate stiu hdd vechi are bad-uri asa ca mai devreme sau mai tarziu tot va crapa.
Asa sa faci !


L.E:
@Daian95, userul @emyiulian va cumpara un Hdd nou, va instala pe el windowsul apoi va baga vechiul Hdd cu informatiile si va face transferul informatiilor pe noul Hdd, dupa care va arunca Hdd-ul cel vechi Posted Image

Edited by tom_1133, 29 August 2014 - 19:54.


#8
emyiulian

emyiulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2010
as putea spune ca am avut putin noroc. Serverul ala avea 2 hdd (samsung(cu xp+softuri+date) si WD(date)).
HDD Samsung nu pare sa aiba nicio problema (inca nu l-am cautat de bad-uri dar functioneaza ok, incarca win bine si destul de rapid) asa ca nu am mai fost nevoit sa reinstalez win sau sa-l repar.

HDD WD e cel cu prolema..daca il las pe server pe langa hdd Samsung nu mai merge nimic asa ca l-am pus pe alt pc doar ca pe acesta nu-l recunoste. (il pot vedea din device manager iar in disk management mi-l arata ca fiind "foreign").

Am descarcat O&O DiskRecovery si l-am pus la scanat. Mi-a gasit vreo 300.000 de fisiere pe el..asa ca l-am lasat sa-l scaneze si sa vad ce pot salva. (toata operatia asta cred ca dureaza cam 10 ore, astept sa ma sune patronul restaurantul si sa ma anunte ca operatia s-a incheiat).

Am facut un backup la hdd samsung (tot ce era pe el) cu aplicatia de back-up ce vine cu windows xp. (a durat cam 3 ore si a iesit un backup de vreo 160 gb). Nu cred ca am fost ft inspirat ca am ales aceasta varianta dar nahh cred ca o sa-si faca treaba in caz de ceva.

Dupa ce am sa adun tot continutul si cu siguranta voi incerca VMConverter si Acronis.

Intrebare:
1.dupa ce termina scanarea o&o daca pun pc-ul pe sleep credeti ca as putea pierde ceva? eu abia luni ajung la sediu asa ca nu pot lasa calc ala deschis pana luni.
2. la finalul scanarii va trebui sa setez locatia unde vor fi salvate datele si ma tem ca nu am destul spatiu pt transferul datelor asa ca va trebui sa mai adaug un hdd. Daca pc-ul e pe sleep si adaug in hdd nou credeti ca va fi recunoscut?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate