Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Alunita rupta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vldoff

vldoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2013
Am observat ca am ca o alunita iesita dar foarte foarte subtire.... am incercat sa trag cu penseta de ea, era atat de subtire ca nu puteam sa o apuc. Nu s a rupt dar dupa 2 3 zile s a uscat si acum nu o mai am. Nu a curs pic de sange. Uitati o poza cum se vede acum. E ceva grav ?http://postimg.org/image/5smn8v15x/

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
In principiu, nu trebuie intervenit nicicum asupra alunitelor. Despre ce spui tu acolo, nu stiu daca este alunita...adica, ai tras de ea... Sa vedem ce spun colegii mai avizati, dar daca este ce cred eu, va aparea la loc.

Edited by YOUR_GOD, 29 August 2014 - 17:11.


#3
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
poate era vreun cos...daca nu fuga la dermatolog,sau mergi si cumperi violet de gentiana si tamponezi locul cu pricina

#4
vldoff

vldoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2013
Nu era deloc neagra... pur sisimplu era culoarea pielii. Nu stiu cum sa va explic, era asa ca un "turture" minuscul

Era ceva de genul http://postimg.org/image/kleicxk8p/ doar ca era minuscula, avea culoarea pielii si nu a curs deloc sange. Defapt eu am tras de ea si nu s a rupt, dupa vreo cateva zile am vazut ca nu mai e si ca e uscat punctul ala. Nu sange, nu nimic

Edited by vldoff, 29 August 2014 - 17:36.


#5
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Nu era nici o alunita, era un papilom probabil, stai linistit, nu se intampla nimic, chiar si alunitele nu se "cancerizeaza" asa, instant, eu am una pe obraz care o tai de vreo 25 de ani de cand m-am apucat sa ma barbieresc, si inca e pe acolo.

Edited by sammydo, 29 August 2014 - 17:54.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postsammydo, on 29 august 2014 - 17:54, said:

Asa ma gandeam si eu sammydo. Intelesesem ca daca se rupe, creste iarasi. Poate m-am inselat

#7
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Mai sunt unii care s-au curatat dupa doar o lluna de la interventia asupra unei alunite.  Alunite si alunite... si eu mi-am rupt una din greseala, dar a fost ok. Inca-s pe aici.

#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsammydo, on 29 august 2014 - 17:54, said:

Nu era nici o alunita, era un papilom probabil, stai linistit, nu se intampla nimic, chiar si alunitele nu se "cancerizeaza" asa, instant, eu am una pe obraz care o tai de vreo 25 de ani de cand m-am apucat sa ma barbieresc, si inca e pe acolo.
Da, da, joaca-te cu astea! E cea mai galopanta forma de cancer, chiar nu inteleg cum poti fi atat de neglijent.

@vldoff
Cel mai probabil ai avut ceea ce se cheama skin tag. Cauta pe google.

#9
vldoff

vldoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2013
Da diorama, aia era dar era minuscula si avea culoarea pielii, ca un crem. Nu era maronie ca o alunita. Si din ce am vazut nu s a rupt din radacina, nu a ramas cicatrice sau ceva locul e la fel. Se poate vedea.in poza

#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Aia era ;) Poti fi minuscule sau de marimea unui bob de orez, pigmentate sau nu. Sunt benigne.

#11
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postdiorama, on 29 august 2014 - 18:36, said:

Da, da, joaca-te cu astea! E cea mai galopanta forma de cancer, chiar nu inteleg cum poti fi atat de neglijent.

@vldoff
Cel mai probabil ai avut ceea ce se cheama skin tag. Cauta pe google.

Ei si tu acuma, cea mai galopanta, de asemenea are si cea mai mare rata de vindecare, mai ales ca poate fi depistat in faza incipienta, daca autorul threadului vrea sa doarma linistit sa consulte un dermatolog

#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
E atat de gresit ce spui, incat nu stiu cu ce sa incep. In primul rand, cand vorbim de cancer, nu vorbim de vindecare, ci de speranta de viata la 5 ani. In al doilea rand, e f greu sa depistezi melanomul in faza incipienta. De regula, cand apar modificari la nivelul alunitelor, e prea tarziu. Da' tu poti sa stai linistit ;)

#13
vldoff

vldoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2013
Deci nu am de ce sa imi fac griji ? Pur si simplu am incdrcat sa o rup dar nu s-a rupt, a picat singura presupun pt ca dupa cateva zile ny mai era iar pe piele nu e niciub semn. Nu se vede ca si cum ar fi fost rupta de sub piele sau crva de genul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate