Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Probleme kilometraj ford focus

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Detin un Ford Focus primul model din 2001,motor Zetec 1.6 16v 101 CP si de curand am urmatoarea problema cu vitezometrul- in mers cateodata cam o data la saptamana cade la 0 sta acolo maxim un minut dupa care revine la normal.Am vorbit cu un prieten si mi-a zis ca e posibil sa trebuiasca schimbat cablul.As vrea sa mi spuneti,cei care detineti modelul acesta si ati avit aceasta problema sau cei care va pricepeti cum este kilometrajul la acest model este electronic pe baza de senzor sau mecanic pe baza de cablu care pleaca de la cutia de viteze in bord ca la clasica dacie si cum se poate rezolva aceasta problema? Multumesc anticipat ptr raspunsuri.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu are cablu, e un senzor magnetic de viteza pe cutie. Part no.98AB-9E731-AG, Finis: 1087548. Il poti gasi atat original cat si aftermarket la orice magazin de piese auto.
Se schimba asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOVAj8ED0kk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
salut. exact aceasta problema am avuto eu. este defect senzorul de pe cutie. se schimba usor

#4
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Cat te-a costat se gaseste usor acest senzor sau trebuie comandat? Cam in cat timp se schimba?

#5
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
nu mai stiu sigur ca a fost anul trecut dar pretul e cam 100 , 120 lei ,normal ca nu pe original dar isi face treaba. eu am comandat la un magazin si lam schimbat eu. este simplu, are o siguranta care trebe scoasa si miscindul usor, iese afara darrr trebe sa lucrezi cu grija sa nu il rupi.

#6
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
M-am programat luni la service si cei de acolo au zis ca mai intai vor incerca sa l curete si daca va mai face in continuare il schimbam

#7
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
parerea mea este sa nu dai bani pe nimic, sa stai linga ei sa vezi ce fac , sa nu ceara bani degeaba, nu prea ai ce sa cureti la senzor , doar schimbindul rezolvi problema,. si eu lam scos si lam sters , si lam bibilit dar zeroooo rezultat, , nu ai ce repara , doar schimbat.

#8
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Oricum nu platesc ca e service-ul unei rude, in acest caz o sa l schimb direct sa rezolv problema

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate