Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Taxa pentru "rezilierea contractului" la Cosmote?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
psychedelic23

psychedelic23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2014
Buna!

Mi-am facut de curand si eu portarea catre un alt operator de telefonie mobila, de pe doua abonamente diferite. (ambele erau la Cosmote)

Am primit recent, doua facturi: una de 400 de lei si una de 800 lei, care ar fi taxa pentru rezilierea contractului inaintea termenului de expirare. - Mentionez ca amandoua sunt "Proforme"
Intrebarea mea e: este legal asa ceva? Am tot cautat pe net, si am vazut ca s-ar fi discutat eliminarea acestora.
Adica sa platesc 1200 lei pentru ca m-am portat spre o alta retea? Mi se pare un pic abuziv si nedrept.

A mai fost cineva in situatia asta? 1200 sunt o groaza de bani, pe care chiar nu vreau sa-i dau unor dobitoci pentru ca au sters niste date din calculator.
Vre-un sfat?

Multumesc!

Edited by psychedelic23, 29 August 2014 - 16:11.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
perioada contractuala e expirat sau nu?
portarea ai facut-o inainte sau dupa acest termen?

#3
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
In principiu cele doua sume reprezinta contravaloarea contractelor pe care le-ai reziliat prin portare. Adica atata ai mai fi avut de platit pana cele doua contracte se terminau.
Ma mir ca nu ai intrebat inainte de a face portarea sau nu ai citit contractele. Cand semnezi un contract, acesta devine "lege" intre parti, adica te obligi sa il respecti si suporti consecintele daca incalci termenii. Daca totusi sunt in contract clauze abuzive, sigur ca pot fi contestate legal in instanta.

In principiu, daca sumele depasesc contravaloarea contractelor, pana a finalizarea lor, le poti contesta in instanta.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Nu era prevazuta undeva chestia aia ca daca te portezi in timpul perioadei contractuale, operatorul nou de telefonie "plateste" catre cel vechi ceea ce mai ai de platit, pentru ca mai apoi sa te potcoveasca ei?

#5
psychedelic23

psychedelic23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2014

View Postbonygy, on 29 august 2014 - 16:26, said:

Nu era prevazuta undeva chestia aia ca daca te portezi in timpul perioadei contractuale, operatorul nou de telefonie "plateste" catre cel vechi ceea ce mai ai de platit, pentru ca mai apoi sa te potcoveasca ei?

Singurul lucru prevazut in contractul Cosmote, spune ca "taxa de reziliere se plateste in cazul in care nu este vorba de portare". Iar eu am facut portare, nu m-am dus sa reziliez contractul, ca apoi sa imi fac alte abonamente.
In momentul in care m-am interesat de portare, mi s-a zis ca cerea o depune compania de telefonie mobila catre ma portez. Si asa a si fost...
In contractul Cosmote este intr-adevar stipulat ca exista o taxa de reziliere. Dar e pentru reziliere, exceptie facand portarea. Aici nu inteleg eu de ce mai primesc factura...

Edited by psychedelic23, 29 August 2014 - 16:31.


#6
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
Pai ... prin portare, tu renunti la serviciile Cosmote. Adica denunţi unilateral contractul. Adica il "reziliezi" in termeni populari.
Eu cred ca se refera ca nu or sa taxeze portarea in sine, dar rezilierea contractului prin renuntarea la serviciile lor se va taxa.

#7
psychedelic23

psychedelic23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2014

View Postopop, on 29 august 2014 - 16:35, said:

Tu credeai ca-ti da galaxia pe banii de nokia cu lanterna degeaba ?

Nu mi-am facut portare pentru telefon. Ci pentru beneficiile abonamentului.
si nici primele abonamente nu au fost facute pentru "galaxii" pe bani de nokia.
Comentariul tau, este irelevant si tipic romanesc. Sarim sa ne bagam fara sa stim despre ce vorbim - thanks but no thanks.

View Postsilvio_ro, on 29 august 2014 - 16:41, said:

Pai ... prin portare, tu renunti la serviciile Cosmote. Adica denunţi unilateral contractul. Adica il "reziliezi" in termeni populari.
Eu cred ca se refera ca nu or sa taxeze portarea in sine, dar rezilierea contractului prin renuntarea la serviciile lor se va taxa.

Well, am inteles. Ideea e ca, eu stiam ca o factura proforma nu are valoare legala. (Vorbesc aici de valoare contabila).

#8
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
Chestiunile financiare si contabile ma depasesc... ca multe alte lucruri de altfel :) Cu privire la ultima remarca nu te pot ajuta ...

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Contractul tau expirase, sau erai in perioada contractuala?
Cand ai incheiat contractul, ai beneficiat de anumite reduceri sau facilitati, gen telefon subventionat, un anumit numar cu reducere la plata abonamentului, etc.

#10
psychedelic23

psychedelic23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2014

View PostVenboteam, on 29 august 2014 - 17:02, said:

Contractul tau expirase, sau erai in perioada contractuala?
Cand ai incheiat contractul, ai beneficiat de anumite reduceri sau facilitati, gen telefon subventionat, un anumit numar cu reducere la plata abonamentului, etc.

Nu expirase.
Si nu am avut niciun fel de facilitate, erau 2 abonamente normale si foarte vechi (5 ani, respectiv 3 ani).

#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Si eu am facut recent portare din Cosmote pe Orange (abonament) si m-am trezit astazi cu o promorfa de 100 lei. Chestia e ca eu eram in ultima luna de contract cu Cosmote, iar cel de la ghiseul Orange nu mi-a programat ca portarea sa intre in vigoare dupa ce se termina contractul cu Cosmote, ci imediat. Eu nu mai mi-am dat seama sa Ii specific clar si pentru 2-3 saptamani cat mai aveam cu Cosmote m-am trezit ca platesc 100 lei taxa de reziliere inainte de termen. Posted Image

Cred ca o voi plati cand voi avea bani, adica peste 2-3 luni. Posted Image

Edited by antinVidia, 29 August 2014 - 17:17.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpsychedelic23, on 29 august 2014 - 16:08, said:


Vre-un sfat?

Multumesc!

Uite aici mai multe:

http://legestart.ro/...-asemenea-taxa/

#13
psychedelic23

psychedelic23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2014

View Postadisz, on 29 august 2014 - 17:20, said:



Multumesc!!

#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
De crezi tu ca iti trimit facturi proforme si nu facturi normale?....Posted Image

#15
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostantinVidia, on 29 august 2014 - 17:16, said:

Si eu am facut recent portare din Cosmote pe Orange (abonament) si m-am trezit astazi cu o promorfa de 100 lei. Chestia e ca eu eram in ultima luna de contract cu Cosmote, iar cel de la ghiseul Orange nu mi-a programat ca portarea sa intre in vigoare dupa ce se termina contractul cu Cosmote, ci imediat. Eu nu mai mi-am dat seama sa Ii specific clar si pentru 2-3 saptamani cat mai aveam cu Cosmote m-am trezit ca platesc 100 lei taxa de reziliere inainte de termen. Posted Image

Cred ca o voi plati cand voi avea bani, adica peste 2-3 luni. Posted Image
Portarea dureaza 3 zile.legal.cei de la org si nimeni altcineva nu putea sa te programeze mai tarziu..cel mult puteau sa-ti recomande sa astepti pana mai erau 3 zile pana la expirarea contractului .

#16
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View Postpsychedelic23, on 29 august 2014 - 16:08, said:

Buna!

Mi-am facut de curand si eu portarea catre un alt operator de telefonie mobila, de pe doua abonamente diferite. (ambele erau la Cosmote)

Am primit recent, doua facturi: una de 400 de lei si una de 800 lei, care ar fi taxa pentru rezilierea contractului inaintea termenului de expirare. - Mentionez ca amandoua sunt "Proforme"
Intrebarea mea e: este legal asa ceva? Am tot cautat pe net, si am vazut ca s-ar fi discutat eliminarea acestora.
Adica sa platesc 1200 lei pentru ca m-am portat spre o alta retea? Mi se pare un pic abuziv si nedrept.

A mai fost cineva in situatia asta? 1200 sunt o groaza de bani, pe care chiar nu vreau sa-i dau unor dobitoci pentru ca au sters niste date din calculator.
Vre-un sfat?

Multumesc!
Hei ... contractele au fost ale tale si se platesc din nefericire ! Nu stii pentru ce ai semnat ? Esti buna de plata
Poti face anularea portarii si totul se va sterge (dar va fi al naibii de complicat - mai ales in Romania) - mai ales ca ai fost "facturata".
Iar Cosmote are clauze din astea peste tot .


View Postunchiujim, on 31 august 2014 - 10:28, said:

Portarea dureaza 3 zile.legal.cei de la org si nimeni altcineva nu putea sa te programeze mai tarziu..cel mult puteau sa-ti recomande sa astepti pana mai erau 3 zile pana la expirarea contractului .
Nu prea le convine ca ei vor sa modifice oferta pe parcurs si nu vor sa fie cu mainile legate si cumva sa-ti ofere un terminal la un pret bun si peste o luna cand ai tu nevoie (de exemplu)

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpsychedelic23, on 29 august 2014 - 17:06, said:



Nu expirase.
Si nu am avut niciun fel de facilitate, erau 2 abonamente normale si foarte vechi (5 ani, respectiv 3 ani).
Simplu, faci cerere la ei să justifice defalcat fiecare cent.
Cum nu vor avea ce justifica, va rezulta un drum bun şi o cale bătută.

View Postingerulol, on 31 august 2014 - 23:39, said:


Hei ... contractele au fost ale tale si se platesc din nefericire ! Nu stii pentru ce ai semnat ? Esti buna de plata
Poti face anularea portarii si totul se va sterge (dar va fi al naibii de complicat - mai ales in Romania) - mai ales ca ai fost "facturata".
Iar Cosmote are clauze din astea peste tot .



Bun de plată o laie. Poate doar dacă e fraer.


#18
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postpsychedelic23, on 29 august 2014 - 16:30, said:

Singurul lucru prevazut in contractul Cosmote, spune ca "taxa de reziliere se plateste in cazul in care nu este vorba de portare". Iar eu am facut portare, nu m-am dus sa reziliez contractul, ca apoi sa imi fac alte abonamente.
In momentul in care m-am interesat de portare, mi s-a zis ca cerea o depune compania de telefonie mobila catre ma portez. Si asa a si fost...
In contractul Cosmote este intr-adevar stipulat ca exista o taxa de reziliere. Dar e pentru reziliere, exceptie facand portarea. Aici nu inteleg eu de ce mai primesc factura...
serios ????? ia posteaza matale aici paragraful ala din contract care face referire la respectiva exceptie -portarea,sa vada si ochii nostri!!!! super tare. si ne mai intrebam de ce operatorii cer diverse depozite la abonare uite de aia e bun preventelul desi in opinia unora nu exista si e ilegal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate