Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Filtru EMI si filtru cu condensator

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Buna! Vreau intr-un circuit sa adaug doua filtre , filtru EMI ori filtru cu Condensator X2 dar numai unu sa fie in functiune , atasez mai jos schema .
Cele doua intrerupatoare sunt defapt un comutator care nu pot fi inchise  in acelasi timp (ori unu , ori altu , ori deloc).
Cand actionam intrerupatorul 1  avem  filtru cu condensator X2 de 47nk iar cand actionam intrerupatorul 2 , interupatorul 1 se deschide si astfel la iesire avem o tensiune de 220v filtrata cu filtrul EMI.
Diodele sunt intrebarea mea , le-am adaugat deoarece fara ele imi vine tensiune tot timpu pe iesirea filtrului EMI si va intreb este buna ideea cu diode sa nu imi vina inapoi tensiunea? si ce diode ar trebui sa fie acestea? 1n4148, 1n4007??? si nu afecteaza acestea sinusoida?

Attached Files


Edited by cozmalau, 28 August 2014 - 18:06.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
1) Da un comutator chior ce are? "Arunci" tensiunea pe calea 1 sau 2. Mare smecherie.
Chiar, exista si comutatoare care au mai multe sectiuni...Ma rog, ar trebui tinut seama de ce curent trece prin sarcina...Si in functie de asta se calculeaza totul.. Nu am vazut eu bine, sau nu scrie ce curent trece prir cuitul dumitale?
2) In al doilea rand, cand postezi o schema, fa-o cat mai vizibila. Nu stiu la ce foloseste grid-ul ala in afara de sa incurce desenul.
Da, corect, cand desenezi, e Ok, dar dupa aia NU. Sper ca nu il scoti si la imprimanta...
3) 1N4148 nu e facuta sa tina 230V~.Sincer, eu nu i-as da asa ceva, pt ca ar sari in aer.. Si oricum are un curent atat de mititel..
4) Daca bagi o sinusoida printr-o dioda ordinara, dioda va face ce stie ea mai bine. De fapt nu cred ca sa faca decat asta...Adica o va redresa.. Deci la iesirea ei vei avea o tensiune care nu mai e sinusoidala..
5) Eu am facut scoala in alte vremuri. Si atunci m-am invatat ca TOATE propozitiile incep cu litera mare.  Fiind om batran intreb si eu daca s-a schimbat ceva..
6) Sincer, nu prea inteleg de ce e nevoie sa comuti filtrele. In general se pune unul singur, dar bun..Ia vezi dta cum e in primarul surselor de PC..sau la televizoarele moderne...

#3
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Diodele alea sunt puse total aiurea. Indiferent de pozitia comutatorului, la iesire vei avea curent de sarcina 0 A.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate