Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(DHS)Pinionul viteza a 6 a patineaza

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Salut.Pinionul cel mai mic(viteza 6) patineaza(se invarte brusc in gol)cand plec de pe loc..Cu celelalte pinioane,nu apare anomalia asta!!Care este cauza si cum o pot remedia?Bicicleta e DHS.Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by Adi blondu, 28 August 2014 - 16:53.


#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
intinzi lantul / aliniezi corect ghidajele / eviti sa pleci de pe loc cu pinionul mic (asta este si normal !!!)
La masina se pleca din a 5-a ?? Nu....Ei bine si la bicicleta este la fel !

Altele:
1 - ai nevoie de un tool special pentru a scoate zale din lant (nu intru in detalii)
2 - este posibil ca uzura lantului sau a pinioanelor sa isi spuna cuvantul si sa trebuiasca schimbate.

Edited by Mihai_3, 28 August 2014 - 17:03.


#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Multumesc ptr. sfaturi.Nu m-am uitat,dar grupul de pinioane se mai poate strange cumva,ca sa nu mai patineze pinionul mic? Pinioanele sunt independente sau prinse unul de altul prin nituri?

#4
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Mihai eu cred ca initiatorul se referea la faptul ca pinionul se invarte in gol, nu ca ii scapa lantul. Pinioanele alea sunt puse pe un filet, probabil ai forjat mereu la plecarea de pe loc si datorita cuplului ai stricat filetul. Evita sa mai pleci in forta cu pinionul mic, pleaca cu cel mare.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
pinioanele sunt unitare intre ele si sunt dispuse intr-un anumita ordine si pozite fata de cel inferior si superior.
Ele sunt bagate pe niste caneluri si stranse cu o cheie cu lant (!) cu o pilulita speciala care le strage pe toate intr-un bloc comun.

(3 sau chiar 4 din ele sunt unitare ultimele doua sunt cu caneluri)

Senzatia ta de patinare nu este ca pinioanele se rasucesc in jurul axului ci mai degraba lantul  sare longitudinal (deci dealungul sau) cu 1 za sau 2 - functie de cat de tare apesi.

Edited by Mihai_3, 28 August 2014 - 17:17.


#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Avand in vedere ca intiatorul nu pare sa cunoasca foarte bine cu ce este echipata bicicleta ca sa poata da detalii aici, singura solutie viabila pentru el este un service de biciclete. Mesterul de acolo o sa verifice daca este problema de schimbator prost reglat, problema din cauza uzurii lantului sau al pinioanelor si o sa ii recomande ce are de facut.

Edited by Lesbianu, 28 August 2014 - 17:25.


#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
PlasticBoy a inteles.Pinionul se invarte brusc(cand plec cu demaraj de la semafor)si apas mai puternic pe pedala.Ce-i drept,de vreo 7 zile am cam alergat-o(bicla),circuland mai mult pe sosea si printre masini grabite care te imping de la spate.Nu sare lantul peste zimtii pinionului.Am facut proba pe loc si doar pinionul mic patineaza.Nu poti sta pe pedala pe loc cu lantul pe pinionul  6.
ps:Sa-mi fac timp si ma ocup si de bicla.Am sa scot roata si verific mai amanuntit problema.Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Edited by Adi blondu, 28 August 2014 - 17:42.


#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pinioanele pot fi independente sau nituite intre ele. Daca este un model foarte ieftin de la DHS sunt sanse mari sa trebuiasca inlocuit tot grupul de pinioane. Daca nu te pricepi sa investighezi, sau nu ai vre-un mester de biciclete in grup apeleaza la un service.

Ce model de bicicleta este? De cand o ai? I-ai facut vre-o revizie/intretinere pana acum?

Edited by Lesbianu, 28 August 2014 - 17:44.


#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
E o bicicleta ieftina DHS KREATIV si o am de vreo 4 ani.Dar imi fac treaba cu ea prin aglomeratul Bucuresti.E ceva de genul celei din imagine http://www.dhsbike.r...13-18v/313.html
Revizie vizuala zilnic,
Revizie manuala (uns lant si grup pinioane)lunar.
Verificare schimbatoare viteze si frane la 3-4 luni.

De fel plec de pe loc cu lantul pe pinionul 2 de la cel mai mare si pe foaia din mijloc la pedala.Dar cum am zis,de vreo 7 zile necesita ceva demaraj pentru ca circulam pe bulevarde si "ma impingeau masinile din spate".Nerabdatori mai sunt soferii astia.Din partea lor....sa pleci raketa de la semafor.Posted Image

Edited by Adi blondu, 28 August 2014 - 18:01.


#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu dau astia detalii despre ce set de pinioane au folosit dar mai mult ca sigur sunt nituite si cel mic a cedat. Daca ai mers 4 ani fara nici o intretinere, este OK. Cred ca a venit timpul sa investesti niste banuti in pinioane si un lant nou. Daca nu ai la cine sa apelezi, mergi la cel mai apropiat service sa iti dea variante si un pret. Succes!

Edited by Lesbianu, 28 August 2014 - 18:12.


#11
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Multumesc Lesbianu,multumesc tuturor.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate