Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

acoperis imobil

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
va salut si va multumesc anticipat pentru orice ajutor ; premizele problemei cu care ma confrunt sint urmatoarele :
Locuiesc int-un mobil de 10 etaje( eu la et 1) cu 8 scari, fiecare scara avind 4 coloane.Pe coloana mea locatarul
de la etajul 10 a schimbat acoperisul (strict pe teritoriul lui, cu acte in regula). Alte informatii :
-imobilul nu are asociatie
-nu am fost informat de demersurile lui
-singura informare a fost dupa ce operatia s-a facut ( o scrisoare in cutia postala cu ceea ce s-a facut, copii de acte cu firma
care a executat lucrarea; corecte: plata lucrarii find facuta de individ prin imprumut bancar  si rugamintea de contributie la plata... si amenintarea cu dare in judecata)
Moral este sa-ti ajuti un semen in dificultate, dar parca modul in care a procedat mi se pare nefireasca.
Nefiind din domeniu nu stiu ce spune legea si va rog sa ma ajutati.
Suma ce mi se cere e in jur de 1000R..

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
interesant
pune-i si tu in posta un deviz de 100.000 lei cu lucrari facute in subsol :naughty:

Edited by aeon, 28 August 2014 - 16:05.


#3
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
nu as putea pentru ca deficientele subsolului cred ca depasesc suma
inca o mentiune : suma e ceruta numai celor de pe coloana respectiva (10 apartamente)

#4
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
100 milioane pentru 60m2 de acoperis?Nu e cam mult?
Pe de alta parte trrebuia sa fi informat si sa vina cu lista de semnaturi cum ca sinteti toti de acord cu reparatiile.Eu asa stiu.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
acoperisul e bun comun, repararea lui trebuie platita de toti locatarii (nu doar cei de pe coloana cu problema).

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
in mod normal, daca celui de la etajul 10 ii ploua in casa, trebuie informat administrator/presedintele care contracteaza o firma pt. lucrare, iar banii se impart pe numarul total de apartamente.
nu trebuiesc informatii/cerut voie de la locatari pentru reparatiile la terasa. ce daca te inunda vecinu de deasupra te duci si ceri semnaturi la toti locatarii ca opresti apa?
Daca omul a instiintat presedintele/asociatia atunci trebuie sa platiti. Daca nu aveti administrator/presedinte atunci e dreptul lui sa isi repare acoperisul si toti locatarii trebuie sa contribuie.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007

 _Smiley_, on 28 august 2014 - 17:06, said:

acoperisul e bun comun, repararea lui trebuie platita de toti locatarii (nu doar cei de pe coloana cu problema).

sa zicem ca nu sunt acasa si stau la ultimul etaj.... si se sparge terasa si ma inunda pe mine si pe alti cativa
Ce aia de la parter nu vor plati ? Ba da vor plati ca este bun comun !!! Plateste toata lumea !
Asa ca ce a spus _Smiley_ este real si firesc.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca se intampla cum spui tu, o sa-ti platesti singur pagubele din apartament, restul locatarilor contribuind doar la repararea terasei.

ca sa-ti plateasca ceilalti si pagubele ar trebui ca tu sa instiintezi din timp asociatia/locatarii, ei sa nu faca nimic iar tu sa-i dai ulterior in judecata.

#9
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Prețurile practicate sunt de cca 30 lei/mp hidroizolatie intr-un singur strat si 55 lei-mp in doua straturi, depinde de cat de deteriorata este vechea hidroizolatie. Pretul include pregatirea suprafetei (decopertare, curatare, amorsa bituminoasa si sudare hidroizolatie). La suprafata masurata se adauga 10% suprapunerea straturilor. Unii imbraca si aticul (zidul ce inconjoara terasa), desi nu este necesar, daca se tencuieste bine astfel incat sa nu patrunda apa in perete. Oricum, suma mi se pare mare - 11.000 lei, pune și tu o copie după deviz să vedem ce lucrări s-au executat.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Mihai_3, on 28 august 2014 - 17:11, said:

sa zicem ca nu sunt acasa si stau la ultimul etaj.... si se sparge terasa si ma inunda pe mine si pe alti cativa
Ce aia de la parter nu vor plati ? Ba da vor plati ca este bun comun !!! Plateste toata lumea !
Asa ca ce a spus _Smiley_ este real si firesc.

da, adevarat, dar se discuta cu administratia, se cer oferte, se selecteaza una buna, se aproba  de asociatie, etc....
nu i se ridica unui sa faca ce il taie capul si apoi cere bani pur si simplu

maine vin eu la tine la bloc, repar ceva si pun la plata pe toata lumea
e bine?

Edited by aeon, 29 August 2014 - 10:12.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
reparatiile de urgenta se pot face si fara aprobarea asociatiei, urmand a fi decontate ulterior.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si un acoperis nou la pret de Belgravistan sigur se incadreaza la urgenta maxima... cand el nici nu a existat probabil zeci de ani
urgenta e o teava de gaz sparta

#13
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
in general si am mai discutat si cu alti amici pretul este de aproximativ 45 euro metrul patrat(material si manopera) ; vis-a-vis de suprafata se incadreza (tot in acest sens si angajarea unui expert pentru a stabili valoarea depaseste cota ce o am de platit ) suprafata este cam de 50 m2, tigla metalica...

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Cum adica imobilul nu are asociatie de locatari? Cheltuielile comune cine le administreaza? Poate ca nu are asociatie de proprietari, este altceva, un administrator tot are (ala de plateste gunoiul, apa, gazele, caldura, curent parti comune, lifturi, reparatii, femeie de serviciu etc.), totul este reglementat in "Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari".
Are dreptate cel de la etajul 10, partile comune se platesc de toti, ca este lift, subsol tehnic, acoperis, fatada, coloane de instalatii sau ce o mai fi. Iar daca administratorul nu se implica, omul a facut-o el. Normal era prin administrator si cu acordul adunarii generale a locatarilor/proprietarilor sau sa se discute si sa se ia un acord de principiu de la cei vizati, de pe coloana, eventual cu transparenta in ce priveste alegerea ofertei, dar este o treaba foarte dificila pentru atatia oameni, unii vor, altii nu vor, fapt pentru care administratorii nu se implica. Iar in timpul asta celui de la ultimul etaj ii ploua in casa. Si nu este un gest de ajutare a unui semen in dificultate plata cotei-parte din lucrare, fiind o obligatie in ce priveste exploatarea cladirii de catre locatari. Omul de la 10 are obligatii in ce priveste interiorul apartamentului propriu, celelalte parti din proprietatea comuna (potrivit art. 3 din legea mentionata mai sus sunt toate partile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta). Acoperisul/terasa nu este proprietatea celui de la 10, ci a tuturor locatarilor din bloc revenind fiecaruia o cota-parte egala cu suprafata de teren care revine de sub bloc, proportional cu suprafata apartamentului.
Daca omul are documente/facturi pentru ce a facut poate da in judecata pe cei din coloana de sub el (eventual toata scara) si cred ca va castiga in instanta, urmand ca acea cota-parte sa fie insotita si de cheltuieli de judecata si, de ce nu, onorariul unui expert care sa constate ce si cum la lucrare, platit cu vreo 5.000 lei (de obicei), adica alti 500 lei de apartament. Si eu stau la un etaj intermediar, dar s-a platit prin administratie hidroizolarea terasei, zugravirea casei scarilor, usa de la intrare, reparatii lift (inclusiv cei de la parter, blocul avand uscator la ultimul etaj) reparatii instalatii comune etc.
Repararea pe coloane are un impediment - se poate ajunge la repararea intregii terase, mai putin ce este peste casa scarilor, si atunci sa te tii distractie, apa nu se infiltreaza neaparat in jos, o mai ia si pe unde vrea ea.
Astea sunt placerile vietii la bloc...

#15
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
50 m2 de tigla metalica de 2 lei cum cred ca a pus costa cam 3000 lei, cu tot cu manopera. Asta dac nu a pus tigla cu roca vulcanica Posted Image
Baga devizul. Ce acoperis are blocul? Tip terasa? Sau acoperis normal, cu tiogla, asa cum ai spus mai sus?

Edited by bicosu, 02 September 2014 - 15:38.


#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 claudiu1, on 01 septembrie 2014 - 23:47, said:

....
Daca omul are documente/facturi pentru ce a facut poate da in judecata pe cei din coloana de sub el (eventual toata scara) si cred ca va castiga in instanta, urmand ca acea cota-parte sa fie insotita si de cheltuieli de judecata si, de ce nu, onorariul unui expert care sa constate ce si cum la lucrare, platit cu vreo 5.000 lei (de obicei), adica alti 500 lei de apartament. Si eu stau la un etaj intermediar, dar s-a platit prin administratie hidroizolarea terasei, zugravirea casei scarilor, usa de la intrare, reparatii lift (inclusiv cei de la parter, blocul avand uscator la ultimul etaj) reparatii instalatii comune etc.
Repararea pe coloane are un impediment - se poate ajunge la repararea intregii terase, mai putin ce este peste casa scarilor, si atunci sa te tii distractie, apa nu se infiltreaza neaparat in jos, o mai ia si pe unde vrea ea.
Astea sunt placerile vietii la bloc...

mai aberati mult??
unde locuiesti? ca iti trimit imediat pe cineva sa repare ceva pe scara blocului si te pun la plata imediat
si daca nu platesti te dau in judecata, ca doar asta e viata la bloc
un tupeist face de capul lui ce vrea si apoi sa plateasca fraierii de vecini

acoperisul NU era o urgenta ca sa fie justificarea ca nu a mai asteptat decizia asociatiei (de locatari, proprietari sau ce e acolo..)

Edited by aeon, 04 September 2014 - 09:01.


#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
sa vina la mine in bloc.... sa faca d-astea ca e dat la caini ... la propriu Posted Image))))

Pe buna acum.... daca e legal eu ma mut la 4 sau la 10 si imi fac acoperis misto pe banii vecinilor..... nu? pe langa reparatii omul si-a si izolat, copertat tot tacamul..... nu ? pe banii vostri nu ? totusi 10 etaje inseamna 11 apartamente a cate 100 milioane de fiecare inseamna 1.1 miliarde .... frate imi fac 2 case decente la tara cu banii astia

Edited by MooF2010, 08 September 2014 - 04:51.


#18
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Desi e foarte vechi topicul si am ajuns pe aici cautand lucruri despre atic, nu pot sa rezist sa postez si eu ceva. Toti ii spun initiatorului sa apeleze la asociatie/presedinte cu toate ca omul spune clar ca blocul nu are asa ceva. Apoi vine Moof2010 si ne vorbeste de 1.1 miliarde (vechi) desi omul iar spune clar ca i se cer 1000 R (RON=lei) deci toata lucrarea a fost 11 000 (110 milioane vechi). Ba mai mult tot acest haiduc ne spune ca acoperisul nu se face pe banii vecinilor dezinformand grav (e bun comun si se face pe banii tuturor locatarilor). Singura problema aici de fata este ca respectivul nu i-a anuntat pe ceilalti inainte, ci le-a trantit direct nota de plata si ar mai fi problema ca a platit destul de mult pe lucrarea asta. Probabil daca ar mai fi cautat un pic ar fi putut sa mai scada vreo 20% din nota de plata (doar daca nu cumva in banii astia intra si o oarescare izolatie termica).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate