Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

ITP, 28 august 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 16.01.2007
Tocmai ce m-am întors de la un ITP efectuat în Bucureşti, cu o Dacia Sandero 1.6 MPI, produsă în 2008 (38000 KM parcurşi). Totul a fost OK, autoturismul meu a trecut verificarea!
Validarea ITP-ului a fost însă blocată, RAR hotărând reverificarea maşinii mele (aleatorie, conform legii).
OK, sunt de acord cu astfel de verificări prin sondaj, nu au ce căuta maşini periculoase pe drumurile publice.
Dar a apărut coşmarul, a trebuit să aştept în sevice (ca un vinovat, dar fără vină) cca 90 de minute, ca să vină ăia de la RAR.
Au reluat procesul de inspecţie. Totul a ieşit din nou OK.
S-au comportat mizerabil, parcă erau buricul pământului. Am folii auto pe spate şi pe faţă, toate omologate RAR, cu timbre de omologare RAR aplicate pe fiecare geam. Nu a fost suficient, voiau şi omologarea scrisă. Le-am dat peste bot şi cu asta. Apoi s-au luat de valabilitatea instinctorului de incendiu, nu se vedea foarte clar luna, dar anul era foarte clar: 2015. Le-am spus că dacă nu încetează cu hărţuirea, maşina rămâne aici, în staţia ITP, dar voi chema toată presa. Atunci s-au potolit şi au plecat.

Edited by manic_user, 28 August 2014 - 14:21.


#2
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Asteptau ceva .........in buzunar

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
care este statia aia ITP sa stim si noi .....

 beku111, on 28 august 2014 - 14:24, said:

Asteptau ceva .........in buzunar
Nu cred ca tine treaba asta la ei.

Edited by Mihai_3, 28 August 2014 - 14:24.


#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007
Ok.

#5
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 16.01.2007
Staţia nu are absolut nicio importanţă, pentru că alegerea RAR este aleatorie, în orice colţ al ţării au echipe de verificare, desigur că în Bucureşti acţionează mai perseverent!

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
totusi...care este statia ?
Hai nu fi roman si spune-ne si noua...macar nu le mai trecem pragu :)

Edited by Mihai_3, 28 August 2014 - 14:52.


#7
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Daca nu ma insel cand te duci la ITP semnezi o hartie prin care iei la cunostinta ca in cazul in care RAR-ul iti blocheaza masina tu vei astepta acolo un anumit timp(clar definit ca durata dar nu mai stiu eu cat) pana cand RAR-ul iti va da OK-ul sa pleci. Era normal sa prezinti documentele pentru folii dar daca pe stingatorul tau scria ca este valabil pana in 2015 atunci cred ca au manifestat exces de zel.
Am patit-o si eu cu masina mea anul trecut. Mi-a fost blocata pentru reverificare.

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
nu ti se cere sa semnezi ci in secunda in care dai talonul si cartea ti se aduce la cunostinta....daca vrei poti spune NU ...si pleci
Revii (daca?!?!) in alta zi cand ai mai mult timp la dispozitie.
Si da este 90 de minute.

Mergeti fratilor la ITP cand traficul este cel mai aglomerat cu putinta pe strazi.
Eu merg luni la prima ora, seara ... niciodata in wk si asa mai departe.
Nu se vor deplasa asa usor aia de la RAR si ai sansa (ca in armata) ca glontul sa treaca pe langa freza ta.

Edited by Mihai_3, 28 August 2014 - 15:06.


#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
aia de la rar nu au facut altceva decat sa isi faca datoria.
era NORMAL sa iti ceara si autorizatia scrisa pt folii la fel de normal cum a fost si sa verifice stingatorul sau trusa medicala.

daca erau pusi sa te arda cred ca se puteau lega foarte usor de folia de pe fata.

Edited by bossake, 28 August 2014 - 15:09.


#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:

l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;

Dar cine stie poate au aparut folii si pe fata omologate ??!?!?!

Edited by Mihai_3, 28 August 2014 - 15:25.


#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

 Mihai_3, on 28 august 2014 - 14:24, said:

Nu cred ca tine treaba asta la ei.
Tine.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,063
  • Înscris: 01.12.2001
Daca mergi cu 30 minute inainte de inchiderea statiei? Am de facut pe 28 sept si eu ITP. Sunt la 45 km de RAR. Sunt sanse sa vina?

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007

 Mihai_3, on 28 august 2014 - 15:03, said:

nu ti se cere sa semnezi ci in secunda in care dai talonul si cartea ti se aduce la cunostinta....daca vrei poti spune NU ...si pleci
Revii (daca?!?!) in alta zi cand ai mai mult timp la dispozitie.
Si da este 90 de minute.

Mergeti fratilor la ITP cand traficul este cel mai aglomerat cu putinta pe strazi.
Eu merg luni la prima ora, seara ... niciodata in wk si asa mai departe.
Nu se vor deplasa asa usor aia de la RAR si ai sansa (ca in armata) ca glontul sa treaca pe langa freza ta.

nu mai bine te duci dupa 4, cand aia de la itp isi fac siesta acasa?
oricum, pe aici am trecut cu o masina cu toba rupta, cablul de frana de mana rupt, si era si echipajul de la rar in curte.
depinde de statie, cum se comporta si aia, probabil.

 Mihai_3, on 28 august 2014 - 15:24, said:

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;
Dar cine stie poate au aparut folii si pe fata omologate ??!?!?!
pe fata e legal 30%. oricum, nu e mare scofala procentul asta, e un pic mai mult decat nimic, de fapt.

#14
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am patit-o intr-o zi de sambata. Sambata am zi libera si m-am dus sa-mi fac revizia si ITP-ul
Cred insa ca daca te duci cand cei de la RAR au terminat programul de lucru sansele sa fii re-verificat de ei tind catre 0. O idee buna ar putea fi sa teduci la sfarsit de program dar ma gandesc ca poate RAR-ul are dreptul sa-i tina si pe cei de la statia ITP.

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

 Handicarpati, on 28 august 2014 - 15:34, said:

Tine.
Mai trece DNA-ul din cand in cand...;)

#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 manic_user, on 28 august 2014 - 14:19, said:

Am folii auto [...] pe faţă, toate omologate RAR, cu timbre de omologare RAR aplicate pe fiecare geam. Nu a fost suficient, voiau şi omologarea scrisă. Le-am dat peste bot şi cu asta.

nu cred asta
pe fata n-ai voie

#17
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca este ceva rau in faptul ca masina nostra este verificata corect!
Nu ma deranjaza nici o reverificare. Cam toti dintre noi cand mergem sa facem ITP-ul, ne rezervam o anumita perioada de timp.
Exista si varianta ca masina sa necesite anumite remedieri la diferite sisteme. Frana, jocuri in articulatie, neevacuare normala de noxe.
Atunci pierdem si mai mult, timp.
Hai sa fim corecti.  In acea masina transportam si membrii familiei noastre. Suntem raspunzatori de integritatea lor.
Poate par utopic, dar stim cu totii ca se da o mica atentie (spaga) la mecanicul respectiv. Personal solicit ca inainte de inceperea verificarii, sa o faca pe bune. Cand plec de acolo am certitudinea ca sunt (suntem) in siguranta. Macar in privinta autoturismului nostru.
E parerea mea!

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,063
  • Înscris: 01.12.2001
Ce preturi aveti in zona la ITP? Pe aici intre 80-150 lei. Daca ai parbrizul fisurat creste la 200 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate